'Vatandaşın seçtiği belediye başkanını nasıl olur da görevden alırsınız?'

1 Aralık 2019
'Vatandaşın seçtiği belediye başkanını nasıl olur da görevden alırsınız?'

Maltepe Ekonomik Forumunda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliğinin olmadığını belirterek, “Vatandaşın seçtiği belediye başkanını nasıl olur da görevden alırsınız?” diye sordu. 

Maltepe Belediyesi tarafından "Ekonomide Yeni Arayışlar" adıyla Maltepe Ekonomik Forum’u düzenlendi. Elite World Asia Otel'deki gerçekleştirilen ve iki gün boyunca devam edecek Foruma Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve çok sayıda kişi katıldı. 
 
Burada açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, bütün yasaların darbe hukukundan ayıklanması gerektiğini belirterek, “Bu ülkenin insanları birinci sınıf demokrasiyi hak etmiyor mu? Neden bu iktidar inşaat sektörünü kutsadı? Bunun arkasında siyasetin finansmanı var. Bugün geldiğimiz nokta, iktidarın çıkmaz sürece girdiği noktadır” dedi. 

‘SEN HAKİM MİSİN?’

Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliğinin olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Türkiye'yi şikayet ediyormuşum. Her an herkes tutuklanabilir mi? Tutuklanabilir. Avukatınız bile neden gözaltına alındığınızı öğrenemez. Bu hukuk sistemi var mı? Var. Var mı bu ülkede bağımsız yargı? Cumhurbaşkanı'nın bir sözcüsü var. Soruyorlar; Belediye başkanları açığa alındı. Yerlerine kayyum atandı. ‘Onlar suçludur’ diyor. Sen hakim misin? Hayır. ‘Onlar cezalandırılacak’ diyor. Sen hakim misin? Hayır. Onların cezalandırılacağını Saray adına dile getiriyor. Sonra kalkacağız biz, bütün dünyaya ‘Türkiye'de bağımsız yargı var’ diyeceğiz. Senin sözcün aksini söylüyor. Dolayısıyla can ve mal güvenliğinin olmadığı yerde biz yeni arayışların rotasını belirlemeye çalışıyoruz” diye belirtti. 

‘CUMHURİYETİ DEMOKRASİYLE TACLANDIRMA ZAMANI’

Türkiye’de 8 milyondan fazla insanın aylık gelirinin 673 liranın altında olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Ben sizlere 1940'lı yıllardan bahsetmiyorum. 2019'un Türkiye'sinden bahsediyorum. Siyasi ahlak kanununun mutlaka çıkarılması lazım. Devlette liyakatin sağlanması lazım. Bütün bunları anlatırken hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Hangi baskılar gelirse gelsin Türkiye'yi çağdaş uygarlığa çıkarma sorumluluğumuz var. Birlikte mücadele edeceğiz. Cumhuriyet'i kurduk, doğru. Şimdi Cumhuriyet'i gerçek anlamda demokrasiyle taçlandırmamız lazım. Biraz zamana ihtiyacımız var. Yerel seçimlerde elde ettiğimiz başarıyı genel seçimlerde de elde edeceğiz. O Beyefendiyi aşağı indirmek bizim boynumuzun borcu. Vatandaşın seçtiği belediye başkanını nasıl olur da görevden alırsınız? Her şey çok güzel olacak. Biraz sabır” diye konuştu. 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…