Morales: Askerler sorumluluktan kaçamayacak

21 Kasım 2019
Morales: Askerler sorumluluktan kaçamayacak

İstifaya ve ülkeyi terk etmeye zorlanan eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Sputnik'e verdiği demeçte Bolivyalı askerleri protestoların bastırılmasına ilişkin sorumluluktan kaçmayı başaramayacakları konusunda uyardı.

Geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez'in imzaladığı ve ordu mensuplarının göstericilere ceza gerektiren müdahalede bulunması durumunda soruşturmadan muaf tutulmasının önünü açan kararnameyi eleştiren Evo Morales, askerlerin sorumluluktan kaçamayacağını vurguladı.

Suputnik'e açıklama yapan Morales, "Silahlı kuvvetler, uluslararası normların her kanunun veya kararnamenin üzerinde olduğunu bilmeliler. Bu, insanlık suçu" dedi.

'Bana bir şey olursa, sorumlusu geçici hükümet'

Şu anda kendisi için en önemli hususun Bolivya'da barışın sağlanması olduğunu kaydeden Morales, "Eğer ABD ve geçici hükümet benden bu kadar korkuyorsa, o halde seçimlerde aday olmak istemiyorum. Eğer bir şekilde barışı tesis edebilirsem, bunu yapacağım" ifadelerini kullandı.

Morales, ülkesine hemen yarın dönmeye hazır olduğunu ve bunun için geçici hükümetin güvenlik garantisi vermesi gerektiğini belirterek, "ABD'nin ülkeye geri dönmeme karşı çıktığını söylediler. Ben hemen yarın ülkeme dönmek istiyorum, geçici hükümetten garanti bekliyoruz. Eğer bana bir şey olursa, sorumlusu geçici hükümettir" diye ekledi.

Seçimlerde hile yapıldığı iddiasındaki muhaliflerin şiddet eylemlerine dönüşen protestoları ve ordunun baskısıyla Evo Morales'in devlet başkanlığından istifa ettiği Bolivya'da, Anez'in imzasıyla yürürlüğe giren kararname, Morales yanlılarının düzenlediği gösterilerde, ordunun protestoculara ‘meşru müdafaa ve zorunluluk halinde’ bulunduğu müdahaleden dolayı cezai sorumluluktan muaf olmasını içeriyor.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…