Putin’den Erdoğan’a Suriye'de bir darbe daha!

14 Ekim 2019
Putin’den Erdoğan’a Suriye'de bir darbe daha!

Türkiye'nin saldırısı karşısında ABD'nin terkettiği ve YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Şam yönetimi ile anlaştı ve Suriye ordusunun bölgeye giriş yaptığına dair haberler geliyor. 

Rusya'dan ise "Suriye çözüm sürecine dâhil olan tüm tarafları ülkenin kuzeydoğusundaki insani felaketi önlemeye çağırıyoruz" mesajı gelirken, Erdoğan rejiminin Fırat Kalkanı ve Afrin harekatlarında destek veren Vladimir Putin, bu sefer Erdoğan'a bir darbe daha olarak yorumlanacak açıklama yaptı.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin Başkanı Tümgeneral Aleksey Bakin, Moskova’nın Suriye çözüm sürecine dâhil olan tüm tarafları Rojava’da insani felaketi önlenmeye yönelik tedbir almaya çağırdığını duyurdu.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolündeki kamplarında tutulan sivillerin büyük bir kısmının açlık ve salgın hastalıklar nedeniyle ölüm riskinin ciddi bir tehdit olarak ortaya çıktığını belirten Aleksey Bakin, “Tüm tarafları Suriye’nin doğusunda insani felaketi önlemek için acilen tedbir geliştirmeye çağırıyoruz. Sığınmacıların ve sivil halkın kurtarılması ile ilgili sorunlar derhal çözüm gerektiriyor” dedi.

Arap medyasına konuşan Putin ise daha net bir mesaj verdi: "Suriye, yabancı askeri varlıklardan arındırılmalıdır. Bu, (orada bulunan) bütün devletleri kapsıyor" diyerek Türkiye'ye bölgeden çık mesajı verdi.

Putin 3  gün önce de "Suriye'nin kuzeyinde IŞİD militanlarının bir araya toplanmış olduğu bölgeler bulunuyor. Şimdiye dek onların gardiyanlığını Kürt askeri oluşumlar yapıyordu. Şimdiyse Türk ordusu bu bölgeye giriyor, Kürtler söz konusu kampları bırakıyor. Bunun neticesinde onlar da (IŞİD'ciler) kaçabilir. Türk ordusunun bu durumu çabucak kontrolü altına alıp alamayacağından emin değilim."şeklinde bir açıklaması da şaşkınlık yaratmıştı.

Rusya'nın Suriye Büyüelçiliği'nden yapılan paylaşımda Putin'in şunları söylediği aktarıldı:

"Herhangi bağımsız bir ülkeye, (Bu durumda Suriye) hukuksuzça yerleştirilen yabancı kuvvetler, bölgeyi terk etmeli. Suriye'nin toprak bütünlüğü tümüyle sağlanmalı. Sadece Suriyeliler kendi geleceklerine karar verebilir."

Rusya arabuluculuğunda SDG ile Şam ordusu arasında anlaşma kent merkezlerini kapsamıyor. Suriye ordusu kent merkezlerine girmeyecek, sınır hattında olacak. Rusya'nın da desteklediği anlaşma gereği Suriye ordusu Türkiye ile sınır boyunda konuşlanabilecek.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…