Yoksa mahvederiz tehditi ile Güvenli Bölge tweeti ilk kimden geldi?

6 Ekim 2019
Yoksa mahvederiz tehditi ile Güvenli Bölge tweeti ilk kimden geldi?

ABD ile Türkiye arasındaki 'güvenli bölge' gerginliği sürüyor. Şimdi de güvenli bölge fikrini gerçekte kimin ortaya attığı tartışması başladı. AKP'li CB Tayyip Erdoğan, fikrin ABD'den çıktığı yorumlarına ateş püskürdü ve bu yorumu yapana 'ukala' diye seslendi.

Ankara, Kuzey Suriye'de 30-35 km derinlikte bir güvenli bölge kurarak buraya milyonlarca Suriyeli göçmeni yerleştirme ve bölgedeki Kürt yapılanmasını söküp atma planları yaparken, ABD'nin, işbirliği ile IŞİD'i yenilgiye uğratan Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) ve Kürtler'in bölgeden sürülmesine karşı çıkarak, Ankara ile ikili bir mekanizma işletme çabaları sonuçsuz kalmış görünüyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve yakın çevresinden hemen her gün, "Kuzey Suriye'ye girdik, giriyoruz" minvalli açıklamalar gelirken, son olarak Erdoğan, "Güvenli bölgeyi biz planladık" açıklaması yaptı.

Erdoğan güvenli bölge ile ilgili şunları söyledi:

"Dün bir ukala güvenli bölgeyi ABD kendisi planlamış diyor. Erdoğan ile bir alakası yokmuş. Bunlar geçmişi okumaktan aciz zavallılar, ana muhalefetin atıkları… Obama’ya nerelerin güvenli bölge olabileceğini söyleyen şahsım. Daha sonra Trump bizim dediğimiz noktaya geldi. Sonra Fırat’ın doğusundan çekilmeyi gündeme getirdi. Ama yanındakiler talimata uymuş değiller.

PKK-PYD-YPG burada cirit atıyor. Irak üzerinden buralara gelen 30 bin TIR silah yüklü araçlar kime geliyor, neden geliyor? Bunun hesabını sormak bizim hakkımızdır. 911 kilometre sınır bize ait. Tedbirimizi buna göre almak zorundayız. Güvenli bölge olarak söylediğimiz yerler, Sayın Trump’ın 20 mil diye hitap ettiği 30-32 kilometrelik derinlik bizim durumumuzun ne olduğunu göstermesi bakımından çok önemli. Zaferle değil, seferle mükellefiz. Zaferlerimizden şüphe duymuyoruz."

Oysa güvenli bölge ile ilgili kamuoyunun ilk bildiği paylaşım ABD Başkanı Donald Trump'tan gelmişti. 'Emir' gibi tweette, Trump, Türkiye'yi 'mahvetmekle' tehdit etmiş ve 'güvenli bölgeyi' kuracaklarını söylemişti.

Uzun süredir geciken Suriyeden geri çekilme başlarken bir yandan küçük bir toprak parçasındaki IŞİD halifeliğini sert bir şekilde her yönden vuruyoruz. İmkan bulursa tekrar saldırıya geçecek. Türkiye Kürtleri vurursa onu ekonomik olarak mahvederiz. 20 mil (32km) derinliğinde bir güvenli bölge oluşturacağız.

** 

Kızılcahamam’da gerçekleştirilen AK Parti 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, gündeme dair açıklamalarda da bulundu:

"Verdiğimiz mücadele kendimiz için değil milletimiz adına. AK Parti’ye saldıranların gayesi yerine bir başka partiyi ikame etmek değil temsil ettiği değerleri yıkmaktır. AK Parti’nin zayıflaması demek Türkiye’nin savunmasının zayıflaması demektir. Bizim ülkemiz ve milletimiz için yapacak çok işimiz var.

(Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi): Birileri ne diyor, bunu değiştirelim. Neyi değiştiriyorsun? Bu millet yüzde 51,5 ile yeni sistemi onaylamış kabul etmiş. Neyi kime soruyorsun? Biz millete sorduk. Arkada egemenlik kayıtsız şartsız milletindir yazacak. Senin kitabında egemenlik kayıtsız şartsız malum kişilere dağdakilere aittir.

Seçimlerin en tartışmalı yerleri en kuşkusuz Ankara ve İstanbul oldu. Belediye meclislerindeki tablo açık ara önde. Belediye meclislerini İstanbul’da da Ankara’da da Cumhur İttifakı yönetiyor. Bunu gündemde tutmamız gerekiyor. Ortada asla bir başarısızlık, telafi edilemeyecek bir yıkım olmadığını önce biz kabul edeceğiz, ardından milletimize anlatacağız."

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…