Trump: Başkan görevden alınırsa iç savaş çıkar

30 Eylül 2019
Trump: Başkan görevden alınırsa iç savaş çıkar

ABD Başkanı Donald Trump, papaz ve televizyon programcısı Robert Jeffress’in, “(Trump’ın) görevden alınması iç savaş benzeri bir kırılmaya sebep olacak” sözlerini alıntılayarak kendi sosyal medya hesabından paylaştı.

Demokratların kendisini Ukrayna lideri Volodomir Zelenskiy ile yaptığı telefon konuşmasının ortaya çıkmasının ardından azletmek için soruşturma başlatma hazırlığı yaptığı sırada, kendisini destekleyen yorumcuların ifadelerini paylaşan Trump’ın papaz Jeffress’in sözlerini de paylaşması birçok kişinin tepkisini çekti.

Trump’ın, Jeffress’in Cumhuriyetçi Parti’ye yakınlığıyla bilinen Fox News’ta yaptığı açıklamalardan alıntı yaptığı bölüm şöyle:

“Nancy Pelosi ve Demokratlar Azil etme sürecinden vazgeçemez. Onu 2016’da Hillary Clinton’la yenemeyeceklerini biliyorlardı ve şimdi de giderek 2020’de onu yenemeyeceklerini fark ediyorlar. Demokratlar için ondan kurtulmanın tek yolu onu azletmek. Bu süreçte ülkenin yanıp, kül olması onların umrunda olmaz. (…) Eğer Demokratlar başarıyla başkanı görevden alırsa bu iç savaş benzeri bir kırılmaya sebep olacak ve ülkemiz asla iyileşemeyecek.”

Trump’ın bu sözleri vurgulamasına tepki kendi partisinden geldi. Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Adam Kinzinger, “İç savaşlar tarafından yok edilmiş ülkeler gördüm. Böyle sözlerin bir başkan tarafından paylaşılacağını hiç tahmin etmezdim” ifadelerini kullandı.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…