AKP 17.Yuzyılın 'cadı avcısı' hristiyan papazları gibi..

10 Aralık 2018
AKP 17.Yuzyılın 'cadı avcısı' hristiyan papazları gibi..

Ankara, Kayseri ve Bursa’da dört kadın katledildi. Osmaniye’de ailesine kurşun yağdıran Kemal E. eşini ve oğlunu öldürdü.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Taksim’de basın açıklaması yapmak isteyen kadınlar polisin sert müdahalesiyle karışılaşmışlardı.

**

Kapitalist gelişme kadınlara karşı bir savaşla başladı: Avrupa ve Yeni Dünya’da binlerce ölüme yol açan 16. ve 17. yüzyıldaki cadı avları. Hristiyan din adamları bu savaşın gerekçelerini dine uydurmakla görevliydi. Tarihsel açıdan benzeri görülmemiş bu fenomen, gelişmekte olan kapitalist sistemin temel gereksinimlerinin (işgücünün kitlesel birikimi ve daha kısıtlayıcı bir emek disiplininin dayatılması) önünde engel teşkil eden dişi öznelerin ücretsiz ev içi emeğe hapsedilmesine yönelikti. AKP'nin din kisvesi altında yaptığı tam da budur. Kadınları köleleştirmek için 'din adamlarının' cinayetleri teşvik eden ideolojik fetvalarına ses çıkarmıyor, aksine destekliyor. Kadın cinayetleri karşısında da timsah gözyaşları döküyor, önleyici hiç bir tedbir almıyor. Aksine kadınların kkağıt üzerinde sahip oldukarı bazı hakları, yasal dayanakları ortadan kaldırmak için ikiyüzlü politikaları sürdürüyor.

***

Türkiye’de kadın cinayetlerine ilişkin rakamlar ürkütücü boyutlarda. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Kasım 2018 raporuna göre Türkiye’de 19 ayda erkekler tarafından 652 kadın öldürürken dün beş kadın daha erkekler tarafından katledildi.  

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bugüne kadarki ihlalleri raporlaştırdı. Rapordaki verilere göre ilk 10 ayda 363 kadın katledildi. Son 16 yıllık dönemde ise en az 14 bin 960 kadın öldürüldü.

Sivil toplum örgütleri de siyasi söylemlerin kadına karşı şiddeti artırdığını vurguladı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kasım ayı raporunda “Bu ay işlenen kadın cinayetlerinin 7’si şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 8 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 5’inin ekonomik bahanelerle öldürüldüğü biliniyor ve 11’i kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü” denildi.

Dün de yurdun 4 farklı kentinde 5 kadın katledildi. Ankara’da Rıza E. boşanma aşamasında olduğu ve bir süredir ailesiyle yaşayan eşi Mehtap E. ile görüşmeye gitti. Rıza E. tartıştığı eşi Mehtap E. ve kayınvalidesi Muazzez K’yi vurarak öldürdü, baldızı Gülistan K.’yi yaraladı.

-Kayseri’de Halit Çadır, 3 yıldır ilişki yaşadığı Serpil Yıldız’ı sokak ortasında av tüfeğiyle başından vurarak öldürdü. Çadır tutuklandı.

-Bursa’da Kazım K. (80), tartıştığı eşi Fatma K.’yi (66) bıçakla boğazını keserek öldürdü.

-Osmaniye’de 1 hafta evden uzaklaştırma cezası alan Kemal E., cezasının bittiği gün eve gelerek eşi ve 4 çocuğunu av tüfeği ile vurdu. Kemal E.’nin açtığı ateşle eşi Hürü ve oğlu Oğuzhan (27) öldü, iki çocuğu yaralandı. Diğer kızı  da pencereden kaçarak kurtuldu.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…