AB, ABD yaptırımlarına karşın İran'la petrol ticaretini dolar dışında sürdürecek

25 Eylül 2018
AB, ABD yaptırımlarına karşın İran'la petrol ticaretini dolar dışında sürdürecek

ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilip Kasım ayından itibaren Tahran'a yönelik yaptırımları yeniden devreye sokmaya karar vermesinin ardından, Avrupa Birliği (AB) İran ile ticareti sürdürebilmek adına yeni bir kurumsal yapı oluşturma çalışmaları yürütüyor.

AB'nin kuracağı yeni yapı, enerji şirketlerinin Amerikan Doları'na ve ABD'nin öncülük ettiği küresel finansal sisteme bağlı kalmadan İran ile petrol ticareti yapabilmesinin önünü açıyor. 

Birliğin üzerinde çalıştığı ve yaptırımların etrafından dolaşması amaçlanan yapıyı kamuoyuna açıklayan kişi ise AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini oldu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için ABD'nin New York kentinde bulunan Mogherini, İran anlaşmasının diğer imzacı ülkeleri İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Rusya ile gerçekleştirdiği temasların ardından, "Ekonomik aktörlerin İran ile yasal çerçevede ticaret yapabilme özgürlüğünü korumak konusunda kararlıyız" dedi. 

Mogherini, teknik ekiplerin oluşturulacak yeni yapının detayları üzerinde çalışacağını da ifade etti. 

Brüksel, sistemin nasıl işleyeceği konusunda henüz detay vermiş değil.

 

ANALİZ

ANALİZSon HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet Özgen

Son HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet ÖzgenHDP'nin 2014-2015 MYK'sı tutuklandı.. Saraydan talimat alan savcının gerekçesi Kobani protestolarına dayanıyor.…