'24 Haziran'da 2.5 milyon sahte oy kullanıldı, benzer risk yerel seçimde de var'

14 Eylül 2018
'24 Haziran'da 2.5 milyon sahte oy kullanıldı, benzer risk yerel seçimde de var'

CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Haluk Pekşen, 24 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde 2 milyon 537 bin sahte seçmenin oy kullandığını iddia etti. ekşen, benzer bir riskin yerel seçimlerde de oluşacağına işaret etti.

Evrensel'den Çağrı Sarı'ya konuşan Haluk Pekşen, "Türkiye'deki seçmen üzerinde büyük manipülasyon yapıldığı yıllardır konuşuluyordu. En son 24 Haziran seçimlerinden evvel bu manipülasyonun belgeleri bize ulaştırıldı. Gördük ki devletin resmi kayıtlarında çok sayıda ölü sağ gösterilmiş" dedi.

Pekşen, şöyle devam etti:

"Ölülerin seçmen yapıldığı, daha sonra da bu ölülere oy kullandırılacağına ilişkin belgeleri kamuoyuyla paylaştık. Sayıştay raporlarında, oy pusulasının basımına ilişkin büyük bir muamma olduğu 2016 yılının denetimiyle kamuoyunda paylaşıldı."

'CHP RAPORUNA NEREDEYSE İSİM İSİM YANSIDI'

Tartışmaların 24 Haziran seçimleri sonrasında da sürdüğüne dikkat çeken Pekşen, "CHP 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarını değerlendirmek üzere profesyonel destek aldı. Sonra sonuçlar PM'de bizlere sunulduğunda, 24 Haziran öncesinde benim paylaşımımla birebir örtüştüğünü gördüm. Ben 2 milyon 537 bin sahte seçmen olduğunu söylemiştim. Araştırma şirketi detaylı bir çalışma yapmış, neredeyse isimler yazıyor. Raporda da bu rakam verilmiş. PM'ye rapor sunuldu, sonra bize bu raporun verileceğini söylediler ancak vermediler" diye konuştu.

YEREL SEÇİMDE DE YAŞANABİLİR

Rapora bir türlü ulaşamadığını aktaran Haluk Pekşen ismini paylaşmak istemediği araştırma şirketinin sahibinin de raporu kendisine ulaştıracağını söylediğini ancak daha sonra alamadığını anlattı.

24 Haziran'da yaşanan sürecin yerel seçimlerde de yaşanabileceğine dikkat çeken Pekşen ayrıca şu bilgiyi paylaştı:

"Türkiye'nin 2011 yılından sonra yaptığı bütün seçimler şaibeli, 2002 yılında nüfusa etken seçmen oranı yüzde 59, 2007 yılında seçmenin nüfusa oranı yüzde 60, 2011'de yüzde 71. Normal mi? Bir anda yüzde 11'lik artış olmuş. Seçmenin yüzde oranı Türkiye tarihinde hep yüzde 60 kalmış. Bir anda artış var yüzde 71. Tam da bu dönemde mezardan ölüleri diriltin diye ABD'den nutuk geliyor. Ölüler diriliyor." 

'İDDİALAR ORTADA, HAREKETE GEÇEN YOK'

CHP Genel Merkezinin iddialara ilişkin kamuoyuna net bir açıklama yapmadığını söyleyen Pekşen, cumhuriyet savcılarının harekete geçmemesini de şu sözlerle eleştirdi:

"Yapılacak olan ana şey nüfus vatandaşlık illerindeki genel müdürlükte, bilgisayar ana serverin içinden bu sahte isimleri seçmen kim yapmış görülebilir. Çünkü buraya müdahale edebilmek için sizin şifreniz olması gerek. Herkes o bilgisayara giremez. Yetkili girebilir. O yetkiyi almış olan kullanıcıyı bulmak zor değil. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Türkiye'nin seçim tarihindeki en büyük skandalı ortaya çıkarabilir. CHP'den daha önemlisi bu kadar belgeli söylememize rağmen savcılık bunu duymazdan geliyor."

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…