HÖH'ün 'kamu görevlisi' başkanı: Göreve hazırız

29 Aralık 2017
HÖH'ün 'kamu görevlisi' başkanı: Göreve hazırız

'CUMHURBAŞKANIMIZA OLUŞUMU ANLATMAYA GİTMİŞTİM'--'Halkın Özel Harekatı'nın başkanı Fatih Kaya, kamu görevlisi çıktı.22 İlde 7 bin üyeye ulaştıklarını söyleyen Kaya, Suriye'deki askeri kamuflajlı fotoğrafları için, "İzin aldım, gittim" dedi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından bireysel silahlanmaya gittikleri, AK Parti’nin talimatıyla hareket ettikleri iddiası Meclis’e taşınan Halk Özel Harekât’ın (HÖH) genel başkanı Fatih Kaya kamu görevlisi çıktı. 

'TALİMATLA SOKAĞA İNDİK'

Bir yıllık örgütlenme ile 22 ilde 7 bin üyeye ulaştıklarını söyleyen Kaya, “Hain darbe girişimine karşın bir talimatla milletimizle birlikte meydanlara indik. HÖH çadırını 16 Temmuz’da ilk Trabzon’da kurduk. 30 Kasım 2016’da derneğimizi kurduk" dedi. 

'ÇOCUKLAR DA ÖĞRETMENLER DE ÜYEMİZ'

Derneğin içinde çocuklar ve öğretmenlerin de bulunduğunu söyleyen Kaya,  "İçinde çocuklar var, teyzeler var, öğretmenler, işadamları, esnaf var. Başı açığı da, kara çarşaflısı da var. Ankara başta olmak üzere 22 ilde şubemiz açıldı. 7 binin üzerinde üyemiz var" dedi. 

121 ŞUBEMİZ VARDI 

Derneğe giriş sırasında 10 lira, aylık olarak ise sembolik olarak bir lira üye aidatı topladıklarını söyleyen Kaya, devletten yardım almadıklarını iddia ederek maddi sıkıntılar nedeniyle bir çok şubelerini kapatmak zorunda kaldıklarını öne sürdü. 

'BİZE İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA'

Son çıkan ve sivillere silah kullanma izni veren KHK'den kısa bir süre önce dernekleşen HÖH'ün başkanı Kaya, "Zamanı geldiğinde, bize ihtiyaç duyulduğunda her zaman hazırız." dedi. 

'CUMHURBAŞKANIMIZA OLUŞUMU ANLATMAYA GİTMİŞTİM'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte fotoğrafları sosyal medyada yer alan Kaya, "Cumhurbaşkanımıza ‘biz böyle bir oluşumdayız’ demeye, anlatmaya gittim" dedi.

'KAMU GÖREVLİSİYİM İZİN ALIP SURİYE'YE GİTTİM'

Suriye'de çekildiği ortaya çıkan askeri kamuflajlı ve silahlı fotoğraflarıyla ilglii soruyu da yanıtlayan Kaya, "Kamu görevlisiyim. 6 ay ücretsiz izne ayrılıp Suriye’ye gittim. Türkmenlere yardım ettim. Oraya giden o atmosferde hücum yeleğiyle öyle poz verir." iddialarında bulundu.

'LOGOLU ARABALAR BİZİM DEĞİL'

Sokaklarda dolaşan ve polis araçlarını andıran biçimde logolarla süslü arabaların da derneklerine ait olmadığını iddia eden Kaya, "Her tarafta HÖH yazan arabalar var. Bunların bizimle ilgisi yok. Davalar açtık." dedi.

Kaya'nın şaşkınlık yaratan iddiaları bunlarla da sınırlı kalmadı.

Militarist söylemleri ve üye görsellerinin neredeyse tamamında bulunan silahlı fotoğrafları da inkar eden Kaya, Üye olacaklara, dededen kalma tüfekle dahi resmin varsa üye olamazsınız diyoruz. Silahlanmaya gerek görmeyiz" diye konuştu. 

‘BU TÜR MİLİS GÜÇLERE İHTİYAÇ YOK’ 

Meclis'e’e daha önce Halk Özel Harekât ve bu amblemi taşıyan araçlarla ilgili soru önergesi de veren CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, şunları söyledi: “Soru önergesi verdik, cevabını bekliyoruz. Devlet içinde gücü kullanacak olanlar ya jandarmadır ya da polistir. Kanunda tanımı olmayanların kendilerine vazife çıkarması hukuk devletine aykırıdır. Eğer bu olmazsa aşiret devleti olur. Nasıl cemaat 15 Temmuz hain darbe girişimi yaptıysa, ileride de bu yapılar başka bir şey yapar. Devlet, cemaatlerle, bu tür yapılarla yaşamaz. Cihadın hukuk devletinde yeri yok. Bu tür milis güçlere ihtiyaç yoktur, bunlar milis kuvvettir.” 

'DERHAL KAPATILMALI’ 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, ‘Halk Özel Harekât’la ilgili “Baştan söyleyeyim ki derhal kapatılmalıdır, sadece Facebook sayfalarına bakılırsa bile kapatılmalıdır” diyerek şöyle devam etti: “Dernekler Kanunu’na aykırıdır. KHK ile yüzlerce dernek kapatıldı, devletin güç kullanma tekeline ortak çıkmaya çalışan bu dernekle ilgili bildiğimiz kadarıyla bir soruşturma bile yok. Ayrıca sosyal medyadan Cumhurbaşkanı’na hakaret edildi diye yüzlerce polis ve savcı bunları takip ediyor. Bunun 10’da birini silahlarıyla sosyal medyada zorbalık gösterisinde bulunan kişi ve gruplara yönelik yapmıyorlar. 15 Temmuz’un devamı niteliğinde eylem diye yorumladıkları, istedikleri her eyleme müdahale hakkını kendilerinde görecekler. Yargı sonradan cezalandırsa ne olur cezalandırmasa ne olur...”

YANIT BEKLEYEN SORULAR 

 Hürriyet'ten Fikret Kızılkoyun'un haberine göre, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği 2 ayrı soru önergesinde özetle şu soruların yanıtları istenmişti:

-Halk Özel Harekât yazısı ile birlikte bir Osmanlı amblemi ve Türk Bayrağı logosunun yer aldığı ticari tipteki araç resmi midir? Resmi ise ‘Halk Özel Harekât’ nereye bağlıdır?

- Söz konusu şahıslar ve araçlar hakkında bir işlem yapılmamışsa nedeni nedir? Resmi birimlere bağlı olmadan sokaklarda tur atarak halkı tedirgin eden bu araçlar ve şahıslar, devletin asli görevlerinden olan milli güvenliğin sağlanması durumunu tehdit eden bir unsur değil midir?

- Halk Özel Harekât’ın genel başkanı olduğu ifade edilen Fatih Kaya’nın, Türkmen Dağı’nda tim komutanı olduğu doğru mudur?

Artı-Gerçek

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…