15 Temmuz gecesi MHP lideri Bahçeli, önce 'askere yardımcı olun' dedi..

18 Temmuz 2017
15 Temmuz gecesi MHP lideri Bahçeli, önce 'askere yardımcı olun' dedi..

'MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, darbe girişiminin emir-komuta zinciri içinde gerçekleştiğini düşünmesi nedeniyle, 15 Temmuz gecesi partililerine, "Askere karşı durmayın, yardımcı olun" mesajları attı'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’, 15 Temmuz Darbe girişimi için ''kontrollü darbe'' nitelemesini, darbe girişiminin 1.yıldönümünde meclisteki konuşmasında iktidar cephesi tarafından yanıtlanmayan sorularla dillendirerek tekrarladı. BAşta AKP'nin cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP cenahı bu sorulara yanıt vermek yerine Kılıçdaroğlu hakkında karalama ve aşağılama kampanyasına giriştiler. Erdoğan da aynı gece yaptığı konuşmada şunları söyledi:

''Bazıları ısrarla ne diyor? Kontrollü darbe! Milletimizin bu şanlı direnişine kara çalmaya çalışıyorlar. Bu terbiyesizliktir. Bu ahlaksızlıktır. Doğru. O gece 23.15’te havalimanına iniyor. Tanklar önünde. Önce korkuyor. Bekliyorlar, görüşüyorlar. Görüşmeden sonra tankların koruması altında bu zat oradan çıkıp Bakırköy Belediyesi’ne gidiyor. Biz Yenikapı buluşmasına bilseydim davet etmezdim. ''

Peki darbe gecesi bu ''cesur'' başkomutanın kendisi ne yapmıştı? Kime sığındı? Kimden medet umdu? Kim onun koruma altına aldı?

Gazeteci Hakan Aygün'ün Mart ayında yayınlanan, '15 Temmuz Sırları' kitabında, hem bu soruya yanıt var hem de MHP Genel Başkanı Devlet Başkanı hakkında çarpıcı bir iddia ortaya konmuş. Mart ayında kitaptaki iddialarla ilgili medyada haberler çıktı. Televizyon röportajları yapıldı. Ancak bugüne kadarda yalanlandığını duymadık..

İşte Aygün'ün kitabından Cumhuriyet Gazetesinde ve Sputnik'te 27.03.2017'de yayınlanan alıntılar:

Aygün, Bahçeli'nin darbe girişimini başlangıçta büyük ihtimalle emir-komuta zinciri içinde bir darbe sanarak, MHP genel merkezi adına MHP üyelerine, ''Sakın askerle karşı karşıya gelmeyin'' mesajı attırdığını öne sürdü.

Aygün'ün MHP'nin önemli isimlerine doğrulattığını belirttiği bu mesaj kitapta şöyle anlatıldı:

'SOKAKLARA ÇIKMAYIN, ASKERE DİRENMEYİN'

''Küçük bir sır…

15 Temmuz gecesi, henüz “emir-komuta zinciri içinde görüntüsü dağılmamışken”, MHP genel merkezinden gönderilen mesajlarda, “sokaklara çıkmayın, askere direnmeyin’’ deniliyordu.

Sonra MHP üyelerine gönderilen mesaj değişti! Bahçeli kalkışmaya tavır aldı!

Eylül 2016 başı…

Ortalıkta henüz 15 Temmuz'un vesile olduğu başkanlık-anayasa değişikliği tartışmaları yok. ANAP döneminin 'derin devlet adamları’ndan biri, siyasetçi arkadaşına, önemli bir istihbarat verdi: 'Erdoğan ile Bahçeli anlaştı. Anayasa değişikliği ve başkanlık önerisini Bahçeli getirecek. Kendisi de Erdoğan’ın yardımcısı olacak. Bu sözler söylendiğinde şaka gibiydi. Ama 1 ay içinde doğruluğu çıkmaya başladı. Anayasa değişikliği önerisi Bahçeli’den geldi! Tıpkı, Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu kendi adayıymış gibi önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ilan ettirmesi gibi!''

 'BAHÇELİ DE ERDOĞAN'I KUŞATTI'

Kitapta yer alan ilginç bir iddia da, Bahçeli'nin Hulusi Akar'a ''tabanca hediye edecek' kadar yakın olması. Aygün, söz konusu yakınlık ve Bahçeli'nin asker ve polisteki ülkücü kadrolardaki gücü nedeniyle, 15 Temmuz sonrasında 'Erdoğan'ın da Bahçeli'ye sığınmak zorunda kaldığı'nı iddia ediyor.

Kitaptaki ilgili bölüm şöyle:

''Kalkışma sonrası Bahçeli 'anayasayı Cumhurbaşkanı için değiştirme atağına' geçti ve bir anda Erdoğan’la yakınlaşmaya başladı.

Çok garipti, herkes şaşkındı!

İlerde anlatacağız; herkes 'Bahçeli teslim oldu' tarafından bakıyordu ama, Bahçeli’nin de kendince Erdoğan’ı kuşatması söz konusuydu!

Akar’ın ifadesinden Bahçeli’yle gizliden gizliye yakın ilişkide olduğu sonucu da çıkıyordu. Tıpkı 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar için de iddia edildiği gibi!"

'BAHÇELİ'NİN, AKAR'A HEDİYE ETTİĞİ KAYIP SİLAH BULUNDU'

"Devlet Bahçeli tarafından hediye edilen ve odamda hatıra maksatlı duran tabanca ve beni götürdüklerinde emir subayı odasında kaldığını düşündüğüm şahsi cep telefonum halen bulunamamıştır. Bu husus bende makamın bir başkası için hazırlandığı kanaatini doğurdu.'

Bahçeli-Akar’ın 'tabancalı' ilişkisine daha sonra değineceğiz. Ama söyleyelim: tabanca bulundu!

Akar ve birlikte derdest edildiği KKK ile diğer komutanların cep telefonları ise bulunamadı!

Akar’ın cep telefonu büyük ihtimal darbecilerde, düşük ihtimal de 'istihbaratın' elinde!

İçinde neler olduğuna bakmaya almışlardı!''

'1. ORDU'NUN YER ALMADIĞI DARBE BAŞARILI OLMAZ'

Kitapta, Bahçeli'nin başlangıçta MHP genel merkezi adına ''askerle karşı karşıya gelmeyin'' sms'leri gönderdikten sonra, kalkışmanın cemaat işi olduğunu oldukça geç anladığına işaret ediliyor.

Bahçeli ile darbeyi önleyen komutan olarak tarihe geçen zamanın 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar arasındaki yakınlığa ilişkin iddialara da gönderme yapılarak, Erdoğan'a, ''Ümit Dündar'a güvenmesi' mesajını Bahçeli'nin vermiş olabileceğine işaret ediliyor:

"1. Ordu, darbe girişimine katılmayınca, “Karacıların hele de 1. Ordu'nun yer almadığı darbe başarılı olmaz” efsanesi bir kez daha doğrulandı.

2. Ordu ve 3. Ordu darbe girişimini bastırmakta zayıf kalmıştı, ama zaten en kuvvetlisi 1. Ordu’ydu.

1. Ordu Komutanı Ümit Dündar kalkışma gecesi, Boğaziçi Köprüsü ve Genelkurmay’daki hareketliliği duyar duymaz, Hulusi Akar’ı ve diğer komutanları aradı, ama kimseye ulaşamadı.

Saat 22.20’de evini terk ederek kapatılan Boğaziçi Köprüsü’ne doğru yola çıktı. Arkasından darbeciler evini basacak, ama Dündar'ı bulamayacaklardı."

'ERDOĞAN'A DÜNDAR HAKKINDAKİ GÜVENCEYİ BAHÇELİ VERDİ'

"Kendisine bağlı 5 birliğin darbeye katıldığını saptayan Dündar, Çorlu ve Gelibolu’daki iki kolordu komutanını arayarak desteklerini aldı.

22.45’te Dündar’a bağlı Tümgeneral Yavuz Türkgenci ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, Boğaz Köprüsü trafik denetleme biriminde kriz masası oluşturmuştu.

Dündar, Boğaziçi Köprüsü güvenli olmayacağından, Istanbul Valisiyle 'gizli tutulan' bir başka yere geçti.

Dündar, Ege Ordu ve 3. Ordu komutanlarını arayıp, televizyonlara açıklama yapmalarını sağladı.

Erdoğan’ı arayıp, 'Atatürk Havalimanı’na inin, sizi ben koruyacağım' dediği iddiasını ise Meclis Darbe Komisyonu’na verdiği ifadede yalanladı!

Keza, Erdoğan’a 'Beni Bahçeli’ye sorun' dediği iddiasını da doğrulamadı! Belki de, Erdoğan'a 'Ümit Dündar hakkındaki güvenceyi' Bahçeli verdi. Bilgi medyaya sızarken, karışıklık yaşandı!''

'BAHÇELİ, ERDOĞAN'I MARMARİS'TE KORUMA ALTINA ALDIRDI'

Kitapta yer alan ilginç bir iddia da, darbe girişiminden sonra, ordu ve poliste kimseye güvenemez hale gelen Erdoğan'ın, aslında polis ve askerdeki 'ülkücü gücü'ne güvenerek Bahçeli'ye sığınmak zorunda kalması veya 'bıraktırılması'.

Aygün, Erdoğan'ın, 15 Temmuz gecesi Marmaris'ten nasıl kurtulacağını düşünerek panik içinde eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar gibi bazı isimleri aradığını ama ulaşamadığını öne sürdü. Kitapta ilgili bölüm şu şekilde:

"Peki, Erdoğan Bahçeli’yi nasıl ele geçirmişti?

'Derin adam', 'Siz hala anlayamadınız, Erdoğan Bahçeli’yi değil, Bahçeli Erdoğan’ı ele geçirdi' diyordu ve anlatmaya devam ediyordu:

'Erdoğan 15 Temmuz gecesi Marmaris’te panik halindeyken, eski ülkücü polislere sığınmak istedi. Aklına Mehmet Ağar geldi. Aradı, bulamadı. O gece, aradığı desteği Bahçeli’den buldu. Bahçeli asker ve polisteki kontaklarıyla, Erdoğan’ı korumaya aldı.'

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…