Mecliste bir ilk: AKP'den kadın vekillere şiddet!

20 Ocak 2017
Mecliste bir ilk: AKP'den kadın vekillere şiddet!

Anayasa teklifinin protesto için kendisinin Meclis kürsüsüne kelepçeleyen Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, eylemini ve sonrasında yaşananları anlattı..

Anayasa değişikliğine tepki olarak, kendisini 1.5 saat Meclis kürsüsüne kelepçeleyen Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka yaşadıklarını Gazete Duvar’a anlattı. AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz’ün önce kendisini ikna etmeye çalıştığını söyleyen Nazlıaka şöyle konuştu

“Önce beni ikna eAKP'liler Nazlıaka'ya böyle saldırdı galerisi resim 7tmeye çalıştı. Ben bu yasaya ‘evet’ diyecek kadınları anlamakta zorlandığımı söyledim. ‘Hiç oy kullanmayın daha iyi’ dedim. Çünkü Cumhuriyetten önce oy bile kullanmıyorduk. Nüfus sayımlarında sayılmıyorduk. Nasıl olur da buna ‘evet’ dersiniz diye sordum. Fakat ikna olmayacağımı anlayınca zor kullanarak ve Meclis içinde ilk kez bir kadının bir kadına şiddet uygulamasına tanıklık etmememizi sağladı.”

Tornvida ile mikrofon söküldü

İnceöz’ün önce kelepçeyi açmaya çalıştığını söyleyen Nazlıaka şöyle devam etti:

“Ben kelepçeyi sürekli yukarı aşağı hareket ettirdiğim için kelepçeyi çözmeyi başaramadı. Bunun üzerine yukarıdan tornavida getirdiler. Tornavida ile mikrofonları birbirine bağlayan kanalı çözdüler. Bu sırada bir de arbede yaşandı.”

‘Bir tarafta kadın dayanışması, bir tarafta kadın şiddeti’

Yaşanan arbede sırasında yaralanan milletvekillerine “geçmiş olsun” dileğinde bulunan Nazlıaka, “Şafak Pavey yere düştü, Pervin Buldan’a vuruldu. Burcu arkadaşımızın saçı koparıldı. Bir tarafta bir kadın dayanışması varken bir tarafta da bir kadın şiddetine tanıklık ettik” dedi. Nazlıaka şunları söyledi:

“İçinde bulunduğumuz süreç öylesine bir kutuplaşmaya, öylesine bir ötekileştirmeye yol açmış ki artık kadınların kadınlara böyle davrandığı bir şeye yol açtı. Bu yasayı çıkarmak için o kadar kendilerinden geçmiş o kadar gözleri dönmüş ki bunları yaşadık.”

Nazlıaka, getirilmek istenen “dikta rejiminin” ne kadar kötü olduğuyla ilgili bir mesaj verebildiyse, yaptığı eylemin amacına ulaştığını söyledi.

Şafak Pavey: 'Gözleri dönmüş gibi hepimize saldırdılar'

AKP'liler Nazlıaka'ya böyle saldırdı galerisi resim 10

Müdahalei sırasında AKP Antalya Milletvekili Gökçen Enç'in saldırısına uğrayan, yere düşerek protez kolu çıkan CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'den açıklama. 

Şafak Pavey, saldırıyı şöyle anlattı:

Gözleri dönmüş şekilde hepimize saldırdılar. Bu saldırı Anayasa geçtikten sonra bizlere yapacaklarının ayak izlerini gösteriyor. Ben kürsünün oradaydım. AKP Antalya Mlletvekili Gökçen Özdoğan Enç önce vurmak istedi. Araya HDP vekili Burcu Çelik Özkan girdi. Onun saçlarını çektiler. Enç, beni itti, yere düştüm. Diğer vekili saçından sürüklediler. Gözleri dönmüş gibi hepimize saldırdılar. Zaten görüntülerde de bunları göreceksiniz. /DHA

Filiz Kerestecioğlu: 'Enç, Pervin Buldan'ın göğsüne tekme attı'

Filiz Kerestecioğlu, Aylin Nazlıaka’nın kendisi kürsüye kelepçeleyerek demokratik hakkını kullandığını belirterek, yaşanan kavgada AKP'li Gökçen Enç’in Meclis Başkanvekili Pervin Buldan’ın göğsüne tekme attığını söyledi. 

AKP'liler Nazlıaka'ya böyle saldırdı galerisi resim 6Kerestecioğlu şöyle konuştu:

"Bu asla kabul etmeyeceğimiz hiçbir şekilde ufak bir özürle geçiştirilemeyecek olan bir olaydır. Bir kadından bunun gelmesi çok daha vahim bir şeydir. Ne olursa olsun orada şiddete uğrayan kişi hangi partiden olursa olsun Meclis Başkanvekili Pervin Buldan değil Ayşeur Bahçekapılı olabilirdi. 

Burada şiddete karşı tepkimizi göstermek için kadınlarla dayanışırız. Pervin Buldan’ın tansiyonu yüksek seyrediyor. Hastaneye kaldırıldı. Burcu Çelik de yüzüne tırmık aldı ve darp edildi o da. Şafak Pavey’in yere düşmesi kendisi sakat olan bir vekilimizdir ve bu asla kabul edilemez bir şeydir.

O yerden kaldırılmaya çalışılırken o anda bütün darp ve müdahaleler başladı. Melike Basmacı’nın kolu incinmiş. Meclisin uzun süredir geldiği nokta budur. Daha öncesinde erkek vekiller tarafından yaşatılan ve sürekli söylemlerle dayatılan şiddet, bir kadın vekil tarafından yaşatılmıştır.

Meclis BAşkanvekilimize yönelik bu davranışlar bu denli onun tramva yaşamasına neden olabilecek bir şiddet asla kabul ettiğimiz bir şey değildir. Bu Meclis’te şiddet yaşanmasına izin vermeyeceğiz. 

Bu tavrı böyle sükûnetle geçiştirmelerine ve özürle geçiştirmelerine izin vermeyeceğiz. Ayrıca ‘Bunlara vurdum elim kirlendi’ diyebilen bir kadın vekille karşı karşıyayız. Köpek giremez dövizinden sonra şimdi de kadın giremez dövizini açacak.”

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…