HDP eş başkanları ve milletvekillerine operasyon: 11 gözaltı

4 Kasım 2016
HDP eş başkanları ve milletvekillerine operasyon: 11 gözaltı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Nursel Aydoğan ve Gülser Yıldırım gece gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarla gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Nursel Aydoğan ve Gülser Yıldırım gece gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarla gözaltına alındı. 

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın Ankara'daki evine saat 01.00'de polislerce baskın düzenlendi. Yüksekdağ'ın danışmanı Sıtkı Güngör, polislerin kapıyı kırarak içeri girdikten sonra Yüksekdağ'ı gözaltına aldığını söyledi. Yüksekdağ, gözaltına alınırken 'Savcı da haydut sizler de haydutsunuz' dedi

Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Yüksekdağ'ın, daha sonra soruşturmanın yürütüldüğü Diyarbakır'a götürüleceği belirtildi.

DEMİRTAŞ: EMNİYET YETKİLİLERİ KAPIMDA

Polisler, Eş Başkan Selahattin Demirtaş'ın evine saat 00.30'da operasyon düzenledi. Demirtaş, Twitter'dan paylaştığı bir mesaj ile "Diyarbakırda evimde zorla gözaltına alınma kararı ile emniyet yetkilileri kapımdalar" dedi.

Demirtaş, ilerleyen dakikalarda TEM ekiplerince gözaltına alındı. Demirtaş gözaltına alınmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, Eş Genel Başkan Yardımcısı Beştaş ve Muş milletvekili Yıldırım ve avukatları, sitenin bahçesinde polis araçlarının önüne geçerek engellemeye çalıştı. Çıkan tartışmanın ardından Beştaş ve Yıldırım'ı uzaklaştıran polis, Demirtaş'ı Emniyet'e götürdü.

Gözaltına alınan Selahattin Demirtaş, avukatı Mehmet Emin Aktar ile görüştü. Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi'nin haberine göre Aktar, Demirtaş’ın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de tutulduğunu ve ilk mesajının "Sağlım yerinde. Moralim yerinde. Halkımızı selamlıyorum" olduğunu söyledi.

ZİYA PİR VE NURSEL DOĞAN GÖZALTINDA

Bu arada HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan ile Ziya Pir de aynı saatlerde Diyarbakır'da gözaltına alınarak Emniyet'e götürüldü. Pir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Diyarbakır'daki evinde gözaltına alındığını duyurdu.

 TWİTTER VE WHATSAPP'A ERİŞİM ENGELİ YAŞANIYOR

 HDP'lilere yönelik gözaltı ve ev aramalarının olduğu sırada Türkiye genelinde Twitter'a erişim engeli yaşanıyor.

 TurkeyBlocks adlı internet sitesi, Türkiye’deki Twitter, Facebook ve YouTube servislerinin yerel saatle 01.20 civarında kısıtlanmaya başladığının tespit edildiğini aktardı. Turkey Blocks, kısıtlamaya anlık mesajlaşma servisi WhatsApp’ın da dahil edildiğini belirtti.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER ANKARA'DA, FERHAT ENCÜ İSTANBUL'DA GÖZALTINA ALINDI

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Ankara'da gözaltına alındı. HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Şişli Feriköy'de gözaltına alındı.

Encü, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan Caddesi'nden bulunan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Encü'nün Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüleceği öğrenildi. 

AA: GÖZALTI KARARI İFADEYE GİTMEDİKLERİ İÇİN

Anadolu Ajansı, HDP'liler hakkındaki gözaltı kararlarının, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), KCK ve 6-8 Ekim olaylarına yönelik soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için alındığını duyurdu. 

HDP GENEL MERKEZİNDE ARBEDE

Polis HDP Genel Merkezi'nde arama yaptı. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken gözaltına alındı. Baluken'in gözaltına alınması sırasında polis ekipleriyle partililer arasında arbede yaşandı.

BALUKEN: ÇEK O ELLERİNİ ÜZERİMDEN

Gözaltına alınan Baluken, polis aracına binerken kafasına bastırmaya çalışan memura "Çek o ellerini, Ben yüzbinlerce oyun temsilcisiyim, kafama öyle bastıramazsın" diyerek tepki gösterdi. Baluken'in gözaltına alınmasının ardından HDP Genel Merkezi'nin bulunduğu bölgedeki tüm yollara barikatlar kurulup, Çevik Kuvvet ve TOMA'larla trafiğe kapatıldı.

 İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: 11 HDP'Lİ GÖZALTINDA

çişleri Bakanlığı, "Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarının ilgili kolluk birimlerine vermiş oldukları talimatlar doğrultusunda: Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Selahattin Demirtaş, İdris Baluken, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan'ın adli mercilere götürülmek üzere yakalama işlemi gerçekleştirilmiştir" açıklamasında bulundu.

HDP'DEN BASIN AÇIKLAMASI

Değerli Basın Emekçileri, Bugün (4 Kasım Cuma) saat 10:00'da genel merkezimizde, MYK üyelerimiz ve milletvekillerimizin katılacağı basın açıklaması yapılacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…