'Erdoğan'ın sonu Miloseviç gibi olabilir, Türkiye'yi iç savaş bekliyor'

27 Temmuz 2016
'Erdoğan'ın sonu Miloseviç gibi olabilir, Türkiye'yi iç savaş bekliyor'

AKP ve Erdoğan'ın iktidara gelişini ilk kez yazan isimlerden biri olan Erol Mütercimler, 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olması için planlandığını ve Türkiye'yi önümüzdeki 3 yıl içinde bir iç savaşın beklediğini söyledi.

TSK içibdeki Fethullahçı çetenin 15 Temmuz'da giriştiği başarısız darbe girişimi hakkında cevapsız pek çok soru işareti varlığını korurken, 2002'de bir erken seçimle Erdoğan'ın başbakan olcağını aylar öncesinde yazan Araştırmacı Yazar Erol Mütercimler, darbe girişimi ve Türkiye'nin geleceği hakkında oldukça çarpıcı uyarılarda bulundu.

Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın 'Medya Mahallesi' programına katılan Erol Mütercimler, Türkiye'nin artık bir iç savaş tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını, Erdoğan'ın gerginlik politikasını sürdürmesi halinde 2019-2020'de Türkiye'nin bir iç savaşa sürükleneceğini savundu. 

ÇAVUŞESKU OLMAKTAN KURTULDU, MİLOSEVİÇ OLABİLİR

15 Temmuz darbe girişiminin 'başarısız olması' üzerine planlandığını söyleyen Erol Mütercimler, "Bu üç aşamalı bir plandı. Yeni dalgalar gelecektir. Hedeflenen Tayyip Erdoğan'ın Çavuşesku gibi (Romanya'nın kurşuna dizilen son diktatörü) yok edilmesiydi. Ama bu plan tutmadı. Ancak Miloseviç (Lahey'de savaş suçu ile yargılanan Sırp lider) gibi olabilir. Uluslararsı Ceza Mahkemesi'nde yargılanabilir" dedi. 

TÜRKİYE İÇ SAVAŞ TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA

Türkiye'nin bir istikrarsızlaştırma kuşatması altında olduğuna dikkat çeken Erol Mütercimler, "Darbenin atlatılması biri fırsat.Kaos ortamı oluşmaması için tek çare, parlamenter demokrasiye sıkı sıkı sarılmak. Eğer Tayyip Erdoğan gerginlik politikasını sürdürürse, Türkiye 2019 veya 2020 yılında bir iç savaşın içine sürüklenebilir. Buradan açıkça uyarıyorum" şeklinde konuştu.

"HAKAN FİDAN VE 4 KOMUTAN GÖREVDEN ALINMALI"

Darbe girişiminin ardından pek çok cevap bekleyen soru olduğunun altını çizen Mütercimler, "Bu darbe girişimi en az 3-4 yıllık bir planlama sürecinin ardından gelmiştir. Aslında 2013 YAŞ'ın da bu darbecilerin önü açıldı. Tayyip Erdoğan YAŞ'a bu komutanlarla girmemeliydi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Kuvvet Komutanlarının hepsi görevden alınmalıydı. Şu durumda ortada büyük bir güven sorunu var" dedi.

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…