Kolombiya'da FARC ile hükümet arasında 'kesin ateşkes' sağlandı

23 Haziran 2016
Kolombiya'da FARC ile hükümet arasında 'kesin ateşkes' sağlandı

İÇ SAVAŞ 50 YILDIR SÜRÜYORDU --Kolombiya'da yaklaşık 50 yıldır ordu ile savaşan FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri), hükümetle ateşkes ve silah bırakma konusunda anlaştı.

Küba'nın başkenti Havana'da yapılan açıklamada anlaşmanın çerçevesini açıklayan hükümet sözcüsü Marcela Duran, "Başarılı bir şekilde kesin ve karşılıklı ateşkes, silahların bırakılması, güvenlik garantileri ve organize suç örgütlerine karşı mücadelede anlaştık" dedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, FARC komutanı Carlos Lozada da Twitter'dan yaptığı açıklamada "Bu korkunç gece sona erip, barış ve ışık yolu açılacak. 23 Haziran'da savaşın sonunu (#thefinaldayofthewar) ilan edeceğiz" dedi.

Kolombiya hükümet sözcüsü Marcela Duran ile FARC komutanlarından Marcos Calarca.

Kolombiya hükümet sözcüsü Marcela Duran ile FARC komutanlarından Marcos Calarca.

Anlaşmanın detayları perşembegünü Havana'da Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve FARC lideri Timoleon Jimenez'in başkanlık edeceği toplantıda açıklanacak.

NİHAİ ANLAŞMA 1 AY İÇİNDE

Hükümet ile FARC arasındaki barış görüşmeleri yaklaşık 4 yıldır Küba'nın başkenti Havana'da devam ediyordu. Kolombiya Devlet Başkanı Santos, barış anlaşması için 20 Temmuz tarihini vermişti.

BBC Mundo'dan Natalio Cosoy, tarafların tarımsal reform, yasa dışı uyuşturucu ticaretiyle mücadele, gerillaların siyasal sürece katılımı ve iç savaş boyunca işlenen suçların yargıya taşınması gibi zorlu konularda uzlaşı sağladıklarını belirtti.

Ancak Cosoy, silahsızlanacak olan FARC'ın bundan sonra kendisini ülkedeki diğer düşmanlarından koruması için hükümet güçlerine bel bağlamak zorunda kalacağına dikkat çekiyor.

ANLAŞMA REFERANDUMA GİDEBİLİR

Ancak taraflar hâlâ anlaşmanın uygulama ve onay süreçlerinin nasıl işleyeceğini netleştirmedi. Hükümet halka söz hakkı vermek için anlaşmayı referanduma götürmek istiyor.

FARC müzakerecileri ise anlaşmanın anayasaya işlenmesi için bir anayasa kongresi oluşturulmasını tercih ediyor. Tarafların ayrıca kurulacak özel savaş suçları mahkemesinin yargıçlarını seçecek bir yapı üzerinde de anlaşması gerekiyor.

FARC ile ordu arasında yaklaşık 50 yıl süren silahlı çatışmalarda 220 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Diğer gerilla grupları ve sağcı paramilislerin de dahil olduğu savaşta, yaklaşık 7 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…