Dokunulmazlıklar 376 oyla kabul edildi

20 Mayıs 2016
Dokunulmazlıklar 376 oyla kabul edildi

CHP YÖNETİMİ DESTEK VERDİ --Sarayın talimatıyla AKP'nin Parlamento'yu Diktatörün 'Danışma Meclisi'ne çevirecek olan mevcut fezlekeler üzerindeki dokunulmazlıkların kaldırılması teklifine CHP'lilerin büyük çoğunluğu hayır derken CHP yönetimi destek verdi.

Haklarında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için verilen anayasa değişikliği teklifi, Meclis'te 376 oyla kabul edildi. Teklifin kabul edilmesiyle, 138 milletvekiline yargı yolu açıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi 376 oyla kabul edilerek yasalaştı.

17.05 NET OYLAMA SONUÇLARI

Kullanılan oy sayısı: 531
Kabul: 376
Red: 140
Çekimser: 5
Boş: 7
Geçersiz: 3

15.05 Dokunulmazlık teklifi 376 oyla kabul edildi.

14:23 TBMM Genel Kurulu'nda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinin 2. turunda, 2. madde 374 oyla kabul edildi.

12:07 Teklifin 1. maddesi 373 oyla kabul edildi. 138 ret, 3 geçersiz, 8 çekimser, 9 boş oy çıktı.

 11:45 Görüşmelerin ikinci turunda ilk madde oylandı. Genel Kurul'da oy tasnif işlemi sürüyor.

KILIÇDAROĞLU'NUN TALİMATIYLA ERDOĞAN TOPRAK'TAN 'EVET' OYU BASKISI

CagdasSes.com'un Ankara muhabiri Ece Sevim Öztürk'ün kulishaberine göre, Genel Başkan Kemal Kılıçdaorğlu'nun Başdanışmanı Erdoğan Toprak, 'hayır' diyeceklerini açıklayan Muharrem İnce'ye yakın olan milletvekilleri ve daha önce 'hayır' oyu verececeğini ilan eden milletvekilleri dışındaki vekiller üzerine baskı kurarak 'evet' demeleri için ısrarcı olduğu kulislerde dillendirildi.

Referanduma gidilirse bu kanun teklifi için 'evet' oyu istemenin kendi koltuklarını koruyamamak olduğunun ve kurultayın önüne geçemeyeceklerinin farkında olan CHP yönetiminin ikinci maddede nasıl bir tavır izleyeceği merakla izleniyor.

PEKİ, HANGİ CHP'LİLER EVET OYU VERDİ?

Kılıçdaroğlu'nun danışman kadrosunda bulunan milletvekillerinin tamamı ve MYK üyesi milletvekillerinin tamamı, AKP'nin teklifine 'evet' oyu verdi. Meclis kulislerinde dolaşan sayı ise 21 vekilin evet dediği yönünde.

BİR GRUP CHP'Lİ MECLİS'İ TERK ETTİ

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklikle ilgili sözlerini hatırlattı ve ''Bu oturumu sizin yönetmenizi uygun görmüyoruz'' ifadesini kullandı. Kahraman'ı protesto eden bir grup CHP'li milletvekili, TBMM Genel Kurulu'nu terk etti. CHP'liler 'Türkiye laiktir, laik kalacak' sloganını attı.

HDP'Lİ ÖNDER: BİZİ KANDİL'E GÖNDEREN KİMMİŞ, MAHKEMEDE ANLATACAĞIZ

İkinci tur oylamasında konuşan HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Biz tarihi yazanlarız. Meclis dünyanın her işine kafa yordu. Kendi gencecik evlatları toprağın koynuna girerken bir heyet oluşturalım demedi" ifadelerini kullandı.

AK Partili vekillerin sözünü kesmeye çalıştığı Önder "Biz sizin kılıcınızla ölmüşüz, başkalarının şefaatiyle yaşamışız. Buralarda değiliz. Biz sizin haysiyetinizi de korumak derdindeyiz. Tarih içinde bir nokta bile değilsiniz. Bununla belki bir virgül olabilirdiniz, o fırsatı da kaçırdınız" diye konuştu.
Bunun üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, söz alarak, "Kandil'den talimat alanlar, gelip burada konuşuyor" dedi.

Önder de Turan'a "Sayın cumhurbaşkanı başbakan olduğunda beni aradı, ‘Kandil'e gittiniz ne oldu?' diye sordu. Bunun devamını mahkemelerde söyleyeceğiz. Bizi Kandil'e gönderen kimmiş, bunları mahkemelerde anlatacağız" cevabını verdi.

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…