'Ne yaptı lan size bu devlet?'

8 Ağustos 2015
'Ne yaptı lan size bu devlet?'

VİDEO GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI! --Bazı Kürt yurttaşların yerde ters kelepçeli olarak yere yatırıldığı sırada özel harekat polisi olduğu belirtilen bir kişinin, “Ne yaptı lan size bu devlet? Türk’ün gücünü göreceksiniz” dediği duyulan videoyla ilgili başbakanlık ve valilik tarafından inceleme başlatıldı.

Diken: Başbakanlıktan yapılan açıklamada, “Terörle mücadele operasyonu çerçevesinde vatandaşlarımızın yere yatırıldığı bir görüntünün sosyal medyada dolaşıma girmesi üzerine İçişleri Bakanlığı’na derhal gerekli inceleme başlatması talimatı verildi” denildi.

Söz konusu videoda özel harekât timinden olduğu belirtilen bir polisin tehditvari konuşması duyuluyor. “Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücünü göreceksiniz!” diye tehditler savurarak sözüne başlayan kişi, yerde yatan ters kelepçeli yatan kişilere, “Hepinizi tanıyorum ben. Kim ki hainlik yapıyor, kim ki ihanet yapıyor, karşılığını görecek! Görecek karşılığını!” diyor.

Bakma lan bana! Herkes yere baksın

“Ne yaptı lan size bu devlet? Ne yaptı devlet size? Hepiniz, hepiniz karşılığını görecek. Türk’ün gücünü göreceksiniz. Tamam mı?” diyen kişi, yüzü yere dönük yurttaşlardan birinin kendisine bakması üzerine “Bakma lan bana! Herkes yere baksın” diye bağırıyor.

DİHA: Görüntüler Yüksekova’da çekildi

DİHA’dan Nedim Türfent’in haberine göre ise söz konusu görüntü, 5 Ağustos’ta Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde özel harekât timlerinin Selahattin Eyyubi Havalimanı’nın kuzeyinde özel bir şantiyeye yaptığı baskında çekildi.

Habere göre baskında aralarında çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 52 Kürt yurttaş gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 46’sı götürüldükleri emniyette serbest bırakıldı.

BAŞBAKANLIK O GÖRÜNTÜLERLE İLGİLİ İNCELEME BAŞLATTI

Başbakanlık, sosyal medyada yer alan ve Yüksekova'da özel harekât polisi oldukları iddia edilen şahısların, bir şantiyede bazı işçileri yere yatırıp hakaret ettiği görüntülerle ilgili inceleme başlattı, "vatandaşlarımızın yere yatırıldığı görüntü için derhal gerekli incelemenin yapılması talimatı verildi" denildi.

Açıklamada, "Başbakanımız terörle mücadele operasyonları çerçevesinde vatandaşlarımızın yere yatırıldığı bir görüntünün sosyal medyada dolaşıma girmesi üzerine İçişleri Bakanlığı'na derhal gerekli incelemenin yapılması talimatını verdi" ifadesi kullanıldı.

"Terörle mücadelenin demokratik hukuk devleti kuralları çerçevesinde taviz verilmeksizin sürdürülmesinin altını daha önce de defaatle çizen sayın başbakanımız kanunsuz hiç bir uygulamaya izin verilmeyeceğinin de altını çizmektedir. Bununla ilgili gerekli inceleme tamamlandıktan sonra kamuoyuna gerekli açıklamalar da yapılacaktır " açıklaması yapıldı.

HAKKARİ VALİLİĞİ DE SORUŞTURMA BAŞLATTI

HAKKARİ (DHA) - HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'nde polisin yaptığı bir operasyonda çekildiği öne sürülen görüntülerle ilgili Hakkari Valiliği tarafından geniş çaplı inceleme ve soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Yüksekova İlçesi'nde önceki gün özel bir şantiyeye yapılan baskında gözaltına alınan ve yerde arkadan elleri kelepçeli halde yere yatırılan kişilere ait olduğu öne sürülen görüntülerinin sosyal medyada paylaşılması üzerine Hakari Valiliği harekete geçti. Hakkari Valiliği konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Çeşitli yazılı ve görsel medya organlarında yer alan ve İlimiz Yüksekova İlçesinde çekildiği iddia edilen görüntülerle ilgili olarak Valiliğimizce ivedilikle geniş çaplı inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…