Erdoğan'dan El Kaide bombalarının finansörüne destek!

19 Ocak 2022
Erdoğan'dan El Kaide bombalarının finansörüne destek!

AKP Genel Başkanı ve CB Erdoğan, DEAŞ ve El Kaide ile bağlantılı olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla sabit olan kendini yardım kuruluşu olarak tanımlayan Al Haramian isimli yardım kuruluşunun mal varlıkları üzerindeki dondurma kararını kaldırdı.

Al Haramian'a yönelik mal varlığını dondurma kararı 30 Eylül 2013 tarihli bakanlar kurulunda alınmıştı.

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Kararı’nda, "“B-DEAŞ ve El Kaide ile bağlantılı tüzel kişi, kuruluş veya organizasyonlar” başlıklı listede yer alan “Al-Haramain Islamic Foundation, Al-Haramin Islamic Foundation (Somalia) ve Al-Haramain Foundation (Indonesia)” isimli kuruluş ve organizasyonlara ilişkin hükümler yürürlükten kaldırılmıştır" denildi.

11 EYLÜL'DEN SONRA YAKIN MERCEK

İlk olarak 1988'de dini propaganda ve yardım amacıyla Pakistan'ın Karaçi kentinde kurulan Al Haramain Vakfı, 1992'de merkezini Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a taşımıştı.

11 Eylül'ün ardından ABD tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Al Haramain'ın 2004 tüm ülkelerdeki şubeleri teröre finansman sağlama suçlamasıyla kapatıldığında, vakıf 50 ülkede faaliyet gösteriyordu ve beş bin çalışana sahipti.

Vakıf kapatıldığı dönemde savaşta yetim kalmış çocuklara, vaizlere, imamlara ve öğretmenlere burs dağıtıyor, bazı İslami kitapların basılması ve dağıtılması için fon sağlıyordu. Birçok cami, okul ve yurt yaptıran vakfın 2004'teki kapatılma kararının ardından bu okul ve yurtlar da kapatıldı.

ABD istihbarat raporlarına göre, vakfın elde ettiği gelirin büyük çoğunluğu Müslüman ülkelerdeki yoksullara gidiyordu ancak El Kaide'ye aktarılan küçük bir bölüm örgütün en önemli finans kaynaklarından biriydi.

Eylül 2004'te ise ABD Hazine Bakanlığı, yürüttükleri soruşturmada vakıfla Usame bin Ladin arasında doğrudan bağlar bulunduğunu tespit ettiklerini açıklamıştı.

TERÖR SALDIRILARINA FİNANSMAN İDDİALARI

Al Haramain'ın ismi 2000'li yılların başında El Kaide tarafından yapılan birçok terör saldırısının finansmanı da karıştı. 

Associated Press'in Haziran 2004 tarihli bir haberinde, vakfa yapılan bağışların Kenya'da bulunan bir İsrail otelinin bombalanmasını planlayan bir El Kaide üyesine aktarıldığı belirtiliyor.

Vakfın içerisindeki eski çalışanlara ve Batılı diplomatlara dayandırılan haberde, Al Haramain tarafından fonlanan bir toptan balık satışı işletmesinin elde ettiği karları El Kaide'ye aktardığı ve buradan gelen finansal kaynakla 1998'de Doğu Afrika'daki ABD büyükelçiliklerinin bombalandığı belirtiliyor.

BMGK El Kaide Yaptırımları Komitesi'nin kararına göre ise, 2002'de Bali'de gerçekleştirilen ve birçoğu yabancı turist olmak üzere 200'den fazla kişinin ölümüne neden olan bombalamaların finansmanı Al Haramain tarafından yapılmıştı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda şu ifadeler yer aldı:

"B-DEAŞ ve El Kaide ile bağlantılı tüzel kişi, kuruluş veya organizasyonlar" başlıklı listede yer alan "Al-Haramain Islamic Foundation, Al-Haramin Islamic Foundation (Somalia) ve Al-Haramain Foundation (Indonesia)" isimli kuruluş ve organizasyonlara ilişkin hükümler yürürlükten kaldırılmıştır."

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun 5’inci maddesine dayandırıldı.

Karara karşı 60 gün içinde Danıştay’da dava açılabilecek. 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…