Ermenistan ordusu Paşinyan'ın istifasını istedi

25 Şubat 2021
Ermenistan ordusu Paşinyan'ın istifasını istedi

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı, Genelkurmay birinci yardımcısının görevden alınmasından sonra bir bildiri yayınlayarak ve Başbakan Paşinyan ile hükümetin istifa etmesini talep etti.

Bildiride Genelkurmay yardımcısının haksız biçimde görevden alındığı belirtildi. 

Agos'un haberine göre, bildiride “Ülkenin bu kadar karmaşık durumda alınan bu tür bir karar, devlet karşıtı ve sorumsuzca bir adımdır. Ermenistan Başbakanı ve hükümeti  Ermeni halkı için böylesi kritik ve ölümcül durumda yeterli kararlar alamıyor" dendi.  Açıklamada "Görevdeki makamları  gözden düşürmeyi amaçlayan saldırılara uzun süredir sabırla tahammül ettik" dendi ve  “Her şeyin bir sınırı vardır” ifadesi kullanıldı. 

Açıklamada “Ermeni Silahlı Kuvvetleri, görevini şerefle yerine getirdi ve halkla omuz omuza düşmana karşı savaştı. Görevdeki yetkililerin etkisiz yönetimi ve dış politikadaki ciddi hatalar ülkeyi çöküşün eşiğine getirdi. Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan Başbakanı ve hükümetinin istifasını talep ediyor, aynı zamanda oğulları Vatan ve Artsakh'ı koruyarak ölen kişilere karşı güç kullanmaktan kaçınmaları için uyarıda bulunuyor." dendi. 

Bildiri Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan, yardımcıları, daire başkanları ve diğer personel tarafından imzalandı.

'DEVRİMİ SAVUNMAMIZ GEREKİYOR'

Sputnik'in haberine göre, Paşinyan yaptığı ilk açıklamada, "Ülkede darbe girişimi var" ifadelerini kullanarak destekçilerini sokağa çağırdı. Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu. Paşinyan, ordunun istifa talebiyle ilgili yaptığı açıklamada "Devrimi savunmamız gerekiyor. Çok zor bir durumdayız. Genelkurmay Başkanı'nı görevden alma kararı aldım. Şimdi en önemli görev, sivillerin ve halkın iktidarını korumaktır" dedi. 

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da yaşadığı mağlubiyete ilişkin sorumluluğu üzerine aldığını anlatan Paşinyan, "Halkın bazı üst düzey ordu yetkililerine yönelik de bazı soruları var ve bu sorulardan kaçılamaz" ifadesini kullandı. 

Paşinyan'ın bugün saat 16.00'da vatandaşlara toplanma çağrısında bulunduğu Cumhuriyet Meydanı'nda konuşma yapacağı öğrenildi. Paşinyan, yaptığı çağrıyla ilgili olarak güvenlik güçlerinin gerekli önlemi alacağını açıkladı.

MUHALEFET ORDUYA ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, muhalefet lideri ve eski başbakan  Vazgen Manukyan da Erivan’da düzenlenen protestoda yaptığı konuşmada, Ermenistan ordusunu ve polisi halkın yanında olmaya davet etmiş,  güvenlik güçlerine seslenerek "Her saat önemli. Halkı meydanlarda bekletmeyin. Bize katılın" ifadelerini kullanmıştı.

AZERBAYCAN KARŞISINDA YENİLGİNİN SEBEBİ OLMAKLA SUÇLANMIŞTI

Paşinyan, Azerbaycan - Ermenistan arasında geçen yıl yaşanan çatışmalardan sonra ülkesinin yenilgisine sebep olmakla suçlanmıştı.

9 Kasım'da yenilgi anlaşmasını imzalayan Başbakan Paşinyan, haftalar boyunca protestoların hedefi olmuş ve göstericiler mağlup başbakanın istifasını istemişti. Uzun süren protesto gösterilerinde hedefe konan Paşinyan hükümeti istifaya davet edilmiş, başta başkent Erivan olmak üzere Ermenistan'ın tüm şehirlerinde yapılan gösterilerde halk ve güvenlik güçleri arasında zaman zaman sert çatışmalar yaşanmıştı.

ERMENİSTAN HALKI PARLAMENTO BİNASINI BASMIŞTI

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşısında ağır yenilgiye uğrayan Ermenistan'da halk sokaklara inmişti. Ermenistan muhalefeti de Paşinyan'ı devirmek için ‘Ulusal Kurtuluş Komitesi’ adlı bir oluşum kurmuştu. Günlerce ortalıkta görünmeyen Paşinyan ortaya çıkıp ulusa seslenme konuşması yapmıştı. Paşinyan, açıklamasında yenilgisini haklı göstermeye çalışmış, aynı gece Ermenistan halkı parlamento binasını basarak Paşinyan’ı aramıştı.

Ermenistan muhalefet bloğu ilk olaylar yaşandığı gün gece yarısına kadar istifa etmesi için Paşinyan’a süre verdi ancak Paşinyan verilen süre zarfında istifa etmeyince muhalefet parlamentoyu toplayarak hükümetin feshedilmesini gündeme getirmek istedi, ancak parlamentoda çoğunluk sağlanamadı.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…