Erdoğan: Öğrenci misiniz terörist mi? Bir daha Gezi yaşanmayacak

3 Şubat 2021
Erdoğan: Öğrenci misiniz terörist mi? Bir daha Gezi yaşanmayacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin il kongresinde konuştu. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencileri hedef gösteren Erdoğan, “Siz öğrenci misiniz yoksa rektörün odasını basmaya kalkışan terörist misiniz?” dedi. Öte yandan Erdoğan, “Bu ülke bir Gezi olayını yaşamayacak” ifadelerini de kullandı.

Erdoğan’ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

“Böyle tarihi bir mücadeleye ülkedeki tüm siyasi partilerin STK’ların destek vermesi gerekir. Ama maalesef ülkemizde siyasi hırsları idolojik saplantıları halkın sorunlarının önüne geçmiş bir kesim vardır.

Bunların başında CHP vardır. CHP, 7/24 açık bir yalan partisine, başındaki zat da 7/24 yalan söyleyen bir adamcağıza dönüşmüştür. Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili açıklamalarına baktığınızda terör örgütü temsilcisi olanları bu ülkenin evlatları kendisinin de arkadaşları olarak tanımlıyor.

Terör örgütü üyesi olan bu gençleri milli ve manevi değerlere sahip gençler olarak kabul etmiyoruz. Siz öğrenci misiniz? Yoksa rektörün odasını basmaya çalışan, işgale kalkışan terörist misiniz? Bu ülke, teröristlerin hakim olduğu ülke olmayacak, buna asla izin vermeyeceğiz. Bay Kemal sen terörist arkadaşlarınla yola devam edeceksen buyur devam et ama biz teröristlerle beraber olmadık olmayacağız.

“GEZİ OLAYI YAŞANMAYACAK”

LGBT yok böyle bir şey. Bu ülke milli manevidir ve bu değerlerle geleceğe yürümektedir. Bu ülke teröristlere teslim olmayacak. Artık bu ülke, Taksim’deki bir Gezi olayını yaşamayacak ve yaşatmayacaktır.

Önceki Kabine toplantımızda ekonomi ile ilgili kapsamlı değerlendirme yaptık. Dün CHP’nin başındaki zat çıktı, yine tamamı yalan, yanlış ithamlarla hakikatlari gölgelemeye çalıştı. Ocak ayı ihracatımızın 15 milyar doları aşarak rekor kırdığı müjdesini vermiştik. Çiftçilerimize destek ödemesi yapılmadığını söyledi. Geçen yıl yapılan 22 milyar liralık, bu yıl yapılacak 24 milyar liralık destek ödemelerini görmüyor.

Doğrulama platformu Teyit.org, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Kulübü hakkında yaydığı “1 Şubat Boğaziçi Üniversitesi protestolarının sebebinin kapatılan bir LGBTİ kulübü” iddiasının yanlış olduğunu tespit etti.

Teyit.org, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un “1 Şubat Boğaziçi Üniversitesi protestolarının sebebinin kapatılan bir LGBTİ kulübü olduğu iddiası”nın gerçeği yansıtmadığını ispatlarıyla ortaya koydu.

Altun’un Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda, 1 Şubat’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen protesto gösterilerinin sebebinin, Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılması olduğunu iddia etti. Yaşananların bundan ibaret olduğunu belirten Altun’un paylaşımında, kanıt olarak kulübün kapatılması kararının yer aldığı belgenin bir kısmı vardı.

EVRAK SONRADAN DÜZENLENMİŞ

Teyit’in araştırmasına göre, E-devlet üzerinden yapılan sorgulamada belgenin 1 Şubat 2021 tarihinde 18:15’te imzalandığı görülüyor.

Altun’un iddiası öğrencilerin rektörlük binası önünde toplanmasının sebebinin bu karar olduğu yönündeydi. Ancak öğrenciler rektörlük binasının önünde, kampüs kapısından çıkmalarına izin verilmemesi üzerinde toplandı. Olaya ilişkin sosyal medya paylaşımlarından öğrencilerin saat 16.46’da okul kapısında oldukları, rektörlüğe 16.52’de vardıkları görülüyor.

EVRAKTA YER ALAN SORUŞTURMA NUMARASI FARKLI

Fahrettin Altun’un paylaştığı, kapatma kararının yer aldığı evrakta Türk Ceza Kanunu 216. madde kapsamında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçu nedeniyle başlatılan soruşturmanın dosya numarasının 2021/17159 olduğu belirtilmiş.

Gözaltına alınan öğrencilerin avukatlarından ve Teyit’in de ulaştığı Levent Pişkin ise, evrakta belirtilen dosya numarasının hatalı olduğunu, TCK madde 216 kapsamında yürütülen soruşturmanın gerçek dosya numarasının 2021/17248 olduğunu elindeki sorgulama tutanağını paylaşarak belirtti.

“GÖZALTINA ALINANLARIN HİÇBİRİ LGBTİ+ KULÜBÜ ÜYESİ DEĞİL”

Pişkin’in altını çizdiği bir diğer detay ise bu soruşturmanın LGBTİ Çalışmaları Kulübü üyesi öğrencilere yönelik değil, Güzel Sanatlar Kulübü üyelerine yönelik olduğu. Pişkin, gözaltına alınan öğrencilerin hiçbirinin LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü üyesi olmadığını belirtti.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…