Suikast eğitimi veren SADAT’tan açıklama: Gayri nizami harp eğitimi verebiliriz

16 Ocak 2021
Suikast eğitimi veren SADAT’tan açıklama: Gayri nizami harp eğitimi verebiliriz

Resmi sitesinden suikast ve gayri nizami harp eğitimi verdiğini duyuran eski Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin kurduğu özel güvenlik şirketi SADAT, İslam ülkeleri arasında savunma işbirliği ortamı oluşturmak amacında olduklarını açıkladı.

SADAT, güvenlik güçlerine ülkesi düşman tarafından işgal edilirse gayri nizami usuller ile nasıl mücadele edeceğinin eğitimini verme imkânına sahibi olduklarını da bildirdi.

Özellikle Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan haberlerin siyaset alanında ve basın organlarında, haber-yorum sitelerinde yayınlanıp yankı bulması üzerine SADAT Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, şirketin resmi sitesinden bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

‘İSLAM ÜLKELERİYLE İŞBİRLİĞİ’ VURGUSU

Açıklamada, SADAT’ın, uluslararası alanda silahlı kuvvetlerin ve iç güvenlik güçlerinin organizasyonu amacıyla, stratejik danışmanlık, özel savunma ve güvenlik eğitimleri ile donatım alanlarında hizmet verdiği belirtilerek “İslam ükeleri arasında savunma ve savunma sanayii işbirliği ortamı oluşturmak ve İslam dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da dünya süper güçleri arasında hak ettiği yeri almasına yardımcı olmak misyonuna sahip” olduğu kaydedildi.

Açıklamada, bir “yerli ve milli” şirket olarak SADAT’ın “bölgesel güç olmaktan küresel güç olmaya doğru ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti’nin hedeflerine katkı sağlayacak bu çalışmalar sebebiyle uluslararası güçler tarafından rakip görülmesi ve hedefe konulmasının çok doğal” olduğuna değinilerek, “Şirketimiz bu gerçeğin bilincinde olarak yola çıkmış ve bu bilinç ile çalışmalarını yürütmektedir” denildi.

‘İMKÂNIMIZ VAR’

SADAT’ın Cumhurbaşkanı’nın özel ordusu, muhafız gücü, fedaisi, mafyası vs. olmadığı iddia edilen açıklamada, “Silahlı bir gücü yoktur. Suikastçı yetiştirmez, fakat güvenlik güçlerine suikastı nasıl önleyeceğini ve ülkesi düşman tarafından işgal edilirse düşmana karşı gayrı nizami usuller ile nasıl mücadele edeceğinin eğitimini verme imkanına sahiptir” görüşüne yer verildi.

Açıklamada, SADAT’ın “gayri nizami harp teşkilatlanması ve bu teşkilatın unsurlarının pusu, baskın, yol kapaması, tahrip, sabotaj ve kurtarma-kaçırma harekâtı ile bu harekâta karşı koyma faaliyetlerinin eğitimini verdiği” de bir kez daha kabul edildi.

Ayrıca şirketin, Türkiye Cumhuriyeti’ne dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetleri ve polis teşkilatlarına stratejik danışmanlık hizmeti sunduğu vurgulandı.

SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin ASSAM adlı derneğinin, geçen aralık ayında sanal ortamda düzenlediği İslam birliği kongresinde, İslam ülkelerinin başkenti, bayrağı ve resmi dili olan bir konfederasyon çatısı altında bütünleşmelerinin kararlaştırıldığını kamuoyuna duyurulmuştu. 

**

ADI LİCE'DEKİ KATLİAM GİRŞİMİYLE DUYULMUŞTU

22 Haziran 2016'da başlayıp, 3 Temmuz’da biten Lice’nin bombalandığını, ormanların yakıldığını, insanların yaşam alanlarının tahrip edildiğ operasyıonda Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, şu açıklamayı yapmıştı:

34 köylüyü asker gözaltına alıyor. Bir birim geliyor. Sakallı, kollarında Arapça yazısı olan bir ekip benzin getirtip köylüleri yakmaya çalışıyor. ‘Yakacağız’ diyor. Oradaki askeri subay izin verse belki de yakacaklar. Tayyip Erdoğan’nın kendisine bağlı özel bir birim mi bilmiyoruz. SADAT diye bir örgütten söz ediliyor. Bu örgüt kime bağlı MİT’e mi bağlı, Saray’a mı bağlı?

DEVLETTEN BAĞIMSIZ, ERDOĞAN'A BAĞLI TERÖR ÖRGÜTÜ

Bir tür kontrgerilla yapılanması” olarak ifade edilen SADAT A.Ş. “El Kaide türevi El Nusra, Ahrar ül Şam, IŞİD gibi gruplara lojistik destek veren, onları harekete geçiren ve siyasi iktidara bağlılığı olduğu anlaşılan bir yapı” olarak nitelendirilirken, şirket bünyesinde yer alan danışmanların bir çoğunun da adı 90’lı yıllarda Güneydoğu’daki faili meçhul cinayetlerde geçiyor.

Şirketin kurucusu Adnan Tanrıverdi, TSK’dan emekli edilmesinin ardından, önceki ve sonraki dönemlerde, çoğunluğu dinci faaliyetler dolayısıyla ordudan ihraç edilmiş pek çok subay ve astsubay’ı şirketinde işe almış, oluşturduğu bu kadro ile verdiği ‘hizmetler‘ arasında “savaş eğitimleri, silahlı eğitim derin devlet savaş stratejisi olarak bilinen gayri nizami özel harp eğitimi, tahrip kursu eğitimi, polis özel harekât temel eğitimi, hudut karakol emniyeti eğitimi, topçu ve havan ileri gözetleyicilik eğitimi” gibi faaliyetler yer alıyor. Ayrıca şirketin, bünyesinde eğitim verdiği paramiliter güçlere başta islami terör örgütleri olmak üzere, Suriye Mısır ve Libya’da istihdam sağladığı da biliniyor.

Tüm bu yoğun faaliyetlere ve normal şartlar altında istihdam edilen personel, kullanılan teçhizat benzeri masraf kalemlerinin yıllık bazda milyon dolarları aşmasının beklenmesine rağmen şirketin ticari sicil kayıtlarına bakıldığında ise 643 bin TL olan sermayesi bile daha yeni 880 bin TL’ye yükseltilmiş.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, 16 kasım 2020 tarihli yazısında SADAT AŞ’nin sermaye arttırdığını yazdı.

Toker yazısında, “Sadat A.Ş geçen hafta sermaye artırımına gitti. 13 Kasım 2020 tarihli Ticaret Sicil gazetesine göre, Sadat A.Ş’nin sermayesi 1 milyon 584 bin TL’ye yükseltildi.Sadat A.Ş sermayesi, her biri 450 TL değerinde 3.520 paya ayrılmış. Farklı tutarlarda olmak üzere, 51 kişi pay sahibi, hisseler nama yazılı.En yüksek hisse 543 bin 150 TL (1.207 adet) ile Adnan Tanrıverdi’nin. İkinci sırada 403 bin 200 TL (896 hisse) ile Mehmet Naci Efe, üçüncü sırada da 103 bin 950 TL (231 hisse) Ali Kamil Melih Tanrıverdi var.Sicile göre önceki sermayeyi oluşturan 880 bin TL’nin tamamı nakden ödenmiş” ifadesini kullandı.

''Ülkenin savaş giderleri“nin ayda milyon dolarları bulduğu ve bu paranın çouğnluğunun da Erdoğan’ın kontrolündeki örtülü ödenekten karşılandığı düşünüldüğünde, bu paraların önemli bir bölümünün nerelere aktığını anlamak çok da zor olmuyor.

2020'de Libya içsavaşında İhvancı hükümete askeri destek de veren Erdoğan’ın ‘Muhalif güç olarak bizim orada farklı ekiplerimiz olacak’ sözlerini Meclis’e taşıyan CHP’li Çeviköz ‘Farklı ekipler SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlığı şirketi tarafından mı sağlanmaktadır’ diye sormuştu. SADAT A.Ş.’nin web sitesinin ‘hakkımızda’ bölümünde ‘SADAT A.Ş LİBYA’DA’ başlıklı açıklama olduğu ortaya çıkmıştı.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…