AİHM'den Selahattin Demirtaş için hak ihlali kararı..

22 Aralık 2020
AİHM'den Selahattin Demirtaş için hak ihlali kararı..

Demirtaş'ın avukatı yaptığı açıklamada, "Demirtaş’ın 4 yıldır siyasi sebeplerle rehin tutulduğu tescil edilmiştir. AİHM derhal tahliye kararı da verdi" dedi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) cezaevinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hak ihlali kararı verdi.

Demirtaş'ın avukatı "AİHM Büyük Dairesi, olması gerektiği gibi Selahattin Demirtaş ile ilgili ağır ve tarihi bir karar vermiştir. Bu kararla Demirtaş hakkındaki bütün suçlamalar boşa çıkmış, Demirtaş’ın 4 yıldır siyasi sebeplerle rehin tutulduğu tescil edilmiştir. AİHM derhal tahliye kararı da verdi" dedi.

Demir, "AİHM’in 2018 tarihli ilk kararından sonra ileri sürülen 'karar kesin değil' bahanesi ortadan kalkmıştır.Bu karar kesin ve bağlayıcıdır.Türkiye yargısının,'karşı hamle yapar işi bitiririz' anlayışına kapılmadan Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir" diye konuştu.

HDP'den açıklama

Halkların Demokratik Partisi (HDP) AİHM'in söz konusu kararını sosyal medya hesabından duyurdu.

Yapılan paylaşımda, "AİHM Büyük Daire, Demirtaş’la ilgili geçen yıl yaptığı duruşmaya yönelik verdiği kararı açıkladı. Bu kararın gereği olarak Demirtaş ve tüm seçilmiş siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır. Seçilmişleri rehin tutma suçu daha fazla sürdürülemez" denildi.

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…