Hatay'da yangının bulunduğu bölgede maden projesi yapılacağı ortaya çıktı!

10 Ekim 2020
Hatay'da yangının bulunduğu bölgede maden projesi yapılacağı ortaya çıktı!

Hatay'da yerleşim yerlerine sıçrayan yangının bulunduğu bölgede maden projesi yapılacağı ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan, Hatay Valiliği adına gönderilen resmi yazıda bölgede krom madeni projesinin uygulanacağı belirtildi.

Birgün'den Serbay Mansuroğlu'nun haberine göre; Hatay'ın Belen ilçesi ile İskenderun-Arsuz sınırları arasında çıkan yangının meydana geldiği bölgede maden projesi yapılacağı ortaya çıktı.

Hatay Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, köylere gönderdiği 30 Eylül tarihli resmi yazıda 12 Ekim tarihinde Arsuz ilçesine bağlı Hüyük Mahallesinde projeye ilişkin ÇED toplantısı yapılacağını bildirdi.

Hatay'ın Belen ilçesinde çıkan İskenderun ve Arsuz ilçelerine sıçrayan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Yangına şiddetli rüzgar sebebiyle havadan güçlükle müdahale ediliyor. Belen’in Sarımazı Mahallesi vatandaşlar alevlerden canlarını zor kurtardı. Devasa alevler bir anda beldeyi sardı. Binalar araçlar alevlerin arasında kalırken vatandaşlar canlarını zor kurtardı.

Yangında bir çok canlı türü de yandı.

Yerleşim yerlerini etkisi altına alan yangının bulunduğu bölgede yapılacak olan maden projesi dikkat çekti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan, Hatay Valiliği adına gönderilen resmi yazıda bölgede krom madeni projesinin uygulanacağı ifade edildi.

Yöre halkına yönelik 12 Ekim Pazartesi günü saat 11.00’da Hüyük Mahallesi köy meydanında projeyle ilgili ÇED (Çevre Etki Değerlendirmesi) toplantısı yapılacağı iletildi. Resmi yazıda, “Hatay ili Arsuz ilçesinde Krommer Madencilik Şirketi tarafından yapılması planlanan Krom Ocağı projesi hakkında ÇED Yönetmeliğinde yer alan ÇED Genel Formatı çerçevesinde hazırlanan ve Bakanlığımıza sunulan dosya ile ilgili ÇED Yönetmeliği gereğince ÇED süreci başlatılmış bulunmaktadır” ifadesi kullanıldı.

BirGün’e konuşan Hüyük Mahalle Muhtarı Rıdvan Ani, “Yaşam alanlarımız maden için yok ediliyor. Hatay’da iki hafta kadar önce güney yamaçları yakıldı. Şimdi kuzey yamaçları. Burada yaşamın yok edilmesini kabul etmiyoruz. Madenler; ormanlarımızı, bitki örtümüzü, içindeki canlılığı, sulama sularımızı, içme sularımızı tehdit ediyor. Krom madeni ağır bir madendir. Bu nedenle madenin çalışmasına karşıyız. Yaşam alanımızı yok eden bir çalışmaya karşı hepimiz birlikteyiz. Bölge halkı yaşam alanını savunmak iöin elinden geleni yapacaktır” dedi.

Muhtar Ani, dayanışmada bulunmak isteyenleri Pazartesi saat 11’de köy meydanına çağırdı. Ani, “Mahalleli olarak, halk olarak oradayız. Desteğe bekliyoruz” ifadesini kullandı.

HDP Parti Meclisi PM ve Çevre Komisyonu Üyesi Bestami Çorapçı da MAPEG tarafından Hatay’ın beş ilçesindeki dokuz noktaya maden arama ihalesi yapılacağını ve yangınların maden arama çalışmalarıyla ilişkili olabileceğini söyledi. Çorapçı köylülere çocuklarının madende çalışacağı vadinde bulunulduğu için kimsenin karşı çıkmadığını da belirtti.

1-001.jpg2-001.jpg

 

''PKK'lı hainler Hatay'ı molotoflarla yakıyor!''

TRT yangını 'Hatay’da terör eylemi gibi yangın: Canlarını zor kurtarıp evlerinin yanışını izlediler' başlığı ile verirken Hatay Valiliğinin açıklamasını dayanak yaptı.

Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili gözaltına alınanlar olduğu belirtilen açıklamada, “Henüz sabotajla ilgili kesin bilgiye ulaşılamamıştır. Hem yangının seyrini hem de sabotaj ihtimalini araştırmak için bölgemizde İHA`lar görev yapmakta, kolluk kuvvetlerimiz de kapsamlı bir şekilde konuyu araştırmaktadır" denildi.

Ancak Valiliğin yukardaki  krom madeni çıkarımı ile ilgili yazışmalarının ortaya çıkmasına rağmen, hiç bir kanıt göstermeden, sadece Orman bakanının 'sabotaj ihitmali üstünde durdukları' açıklamasına dayanarak  yangını PKK'inin çıkardığı yandaş medyada üretildi. Dayanaksı haber üretiminin bir örneği Cafe Siyaset adlı yandaş sitede yangın haberi şöyle veriliyor:
"Geçtiğimiz saatlerde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay'da geçtiğimiz gün meydana gelen orman yangınına ilişkin olarak sabotaj ihtimali üstünde durduklarını ve bu konudaki incelemelerinin sürdüğünü belirtmişti. Gelen son bilgilere göre ormanların PKK terör örgütü mensubu hainler tarafından kasten yakıldığı öğrenildi. PKK'lı teröristlerin o görüntüleri ortaya çıktı.Sosyal medyada yayılan korkunç görüntüler vasıtasıyla orman yangının PKK terör örgütü mensupları tarafından kasten çıkarıldığı öğrenildi. Teröristlerin molotof fırlatarak ormanları yaktığı görüntüler Twitter üzerinden yayıldı."
 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…