DTK operasyonunda gözaltına alınan siyasetçiye işkence

27 Haziran 2020
DTK operasyonunda gözaltına alınan siyasetçiye işkence

Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınanlar arasında yer alan TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin’e işkence yapıldığı ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Sevil Rojbin Çetin polis işkencesinin yanı sıra köpek saldırısına da maruz bırakıldı. 

DTK’ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 44 kişi arasında Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin de vardı.

Çetin’in evine dün akşam saatlerinde polisler tarafından baskın yapıldı. Yaklaşık üç buçuk saat süren arama sırasında evdeki eşyalar dağıtıldı.

Evde arama yapıldığı sırada Çetin’in polis işkencesine ve köpek saldırısına maruz kaldığı ortaya çıktı. Gözaltında çekildiği anlaşılan bir fotoğrafta Çetin’in sol gözünün altında morluklar, boğazında çizikler ve kol ve bacaklarında yırtılmalar olduğu görülüyor.

Çetin’in gördüğü işkenceye ilişkin HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’ın açıklama yapacağı öğrenildi.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…