Meclise bir darbe daha..

5 Haziran 2020
Meclise bir darbe daha..

CHP'li Enis Berberoğlu ile HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları'nın vekillikleri, haklarında verilen mahkumiyet kararının TBMM'de okunmasıyla düştü. Vekillikleri düşen üç isim saatler sonra gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, TBMM'de fezlekelerin okunmasınını ardından milletvekilliği düşürülen HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkardı. HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları Diyarbakır’dan Ankara’ya gitmek için yola çıktığı sırada gözaltına alındı.

HDP'li vekil, sağlık kontrolünün ardından Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'ye götürüldü. Ardından adliyeye sevk edilen Farisoğulları tutuklandı.

Gözaltına alındığı sosyal medya hesabından duyuran Farisoğulları, "Diyarbakır'dan Ankara'ya giderken, az önce gözaltına alındım" dedi.

Güven ise evine gelen polisler tarfından gözaltına alındı. Güven, gözaltına alındığı anda, “En son buradan sedye ile çıkmıştım şimdi de böyle çıkıyoruz” dedi.

Sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edilen Güven tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gözaltına alınan Berberoğlu'nun saat 01.30'da tutuklandı, Maltepe L Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Berberoğlu, Farisoğulları ve Güven'in, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaparak, "hak ihlali" olduğu gerekçesiyle haklarındaki mahkumiyet kararının kaldırılmasını talep etmişlerdi.

KARARI VEREN HAKİMLER FETÖ’DEN TUTUKLU

Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekilliğinin düşürülmesine neden olan davaların hakim ve savcıları FETÖ’den ceza alan isimlerden oluşurken, bu gerekçeyle yapılan yeniden yargılama talepleri kabul edilmedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Hukuksuzluğu meşrulaştırma derdindeler. Daha dün FETÖ’yü savunanlar bugün hukuksuzluğu meşrulaştırmak istiyor. Bu iktidar darbecidir. Hukuku, insanlığı esas almıyor. İktidarın halk iradesi ile ilgili hiçbir işi kalmamıştır. Milletvekillerimize bu hapis cezasını verenler şu an FETÖ’den içerdeler. Müebbet hapis cezası aldılar. En iyi kaynağınız FETÖ’dür. Ceza verenlerin hapiste olduğu bir davada yeniden yargılanma talebini kabul etmediniz ve milletvekilliklerini düşürüyorsunuz” diye konuştu.

‘MECLİS’TE DARBE VAR’

Kararı protesto eden vekiller, “Meclis’te darbe var”, “Darbeci AKP” ve “Faşizme karşı omuz omuza”, sloganları attı.

KILIÇDAROĞLU SADECE BERBEROĞLU ÜZERİNDEN TEPKİ VERDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı ilk açıklamada, “Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, içinde yaşadığımız 20 Temmuz sivil darbe sürecinin bir sonucudur, millet iradesinin yok sayılmasıdır. Adaleti, hakkı ve hukuku sağlamak için demokrasi mücadelesine devam edeceğiz” dedi.

***

Doğu Perinçek: Bu bir başlangıçtır, HDP kapatılmalıdır

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları'nın milletvekilliklerinin düşürülmesiyle ilgili "HDP, milletin değil PKK’nın iradesini temsil ediyor, Meclis kürsüsünde olamaz. Bu bir başlangıçtır, HDP kapatılmalıdır" dedi.

HDP’li iki milletvekili ile CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürülmesi hakkında Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek'ten açıklama geldi. 

Twitter hesabından açıklama yapan Perinçek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu bir başlangıçtır, HDP kapatılmalıdır. Meclis’in aldığı karar kanunun gereğidir. HDP Milletvekilleri Musa Farisoğulları, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 9 yıl, Leyla Güven yine aynı suçtan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ise yargılandığı davada, 'siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak' suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı. Berberoğlu, Farisoğulları ve Güven'in cezaları, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onandı. Burada tartışılacak en küçük bir konu yoktur. Anayasa ve kanunların emri uygulanmıştır. 

“Türk yargısı FETÖ ve PKK’nın üzerine yürüyor. Yargı altın çağını yaşıyor. Bununla birlikte, PKK ile bağlantılı iki vekil artık Meclis’te oturamayacak. Bu bir başlangıçtır. Ancak PKK hâlâ Meclis’te. PKK kesinlikle Meclis kürsüsünde olamaz! 

“Yargıtay’ın kesinleşmiş kararı aynı zamanda HDP’nin bölücü faaliyetlerin odağı haline geldiğini gösteren kanıttır. Bu karardan sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na düşen HDP hakkında kapatma davasını açmaktır. 

“PKK’nın iradesi milli irade değildir! Milli irade gibi Türk Devrimi'nin getirdiği demokratik kurum, bölücü terör örgütünü desteklemek amacıyla kullanılamaz! HDP’li sözde vekiller milletin değil, PKK’nın iradesini temsil etmektedir.”

ANALİZ

ANALİZSon HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet Özgen

Son HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet ÖzgenHDP'nin 2014-2015 MYK'sı tutuklandı.. Saraydan talimat alan savcının gerekçesi Kobani protestolarına dayanıyor.…