'Türkiye'de 11 milyonun üzerinde kişiye virüs bulaştı'

14 Nisan 2020
'Türkiye'de 11 milyonun üzerinde kişiye virüs bulaştı'

Çin’in Vuhan kentinden yayılarak küresel bir salgına neden olan yeni tip koronavirüs (Covid-19), Türkiye’yi de derinden etkilemeye devam ediyor.

Vaka sayıları günden güne hızla artarken ölüm oranlarındaki düşük yüzdeler şeffaflık eleştirilerine yol açıyor.

Konuya vakıf bazı uzmanlar, Türkiye’deki gerçek vaka ve ölüm sayılarının katbekat fazla olduğunu öne sürerken Alman Göttingen Üniversitesi’nin bir araştırması dikkat çekti.

Göttingen Üniversitesi Kalkınma Ekonomisi Profesör Sebastian Vollmer ve Dr. Christian Bommer’in dünya genelindeki test edilen koronavirüs vakalarındaki incelemelerine göre resmi veriler, toplam vakaların sadece yüzde 6'sını yansıtıyor. Buna göre, Türkiye'de 31 Mart 2020 itibarıyla virüs bulaşmış kişi sayısı 11 milyonun üstünde. Yani, ülke nüfusunun yüzde 13’ünün enfekte olduğu öngörülüyor.

Rapora göre, 31 Mart 2020'de Almanya'da 460 bin enfeksiyon olduğunu tahmin ediliyor. Buradaki düşük oranın nedeni ise test sayısının çokluğu.

rapor

Aynı yönteme dayanarak, Amerika Birleşik Devletleri'nin 11 milyon civarında, İspanya 5 milyondan fazla, İtalya da 3 milyon civarında. Birleşik Krallık'ta ise 2 milyon enfeksiyon olduğu hesaplanıyor. 

Prof. Sebastian Vollmer, “Bu sonuçlar hükümetlerin ve politikacıların vaka sayılarını planlama amacıyla yorumlarken çok dikkatli olmaları gerektiği anlamına geliyor. Farklı ülkelerde yapılan testlerin miktarı ve kalitesindeki bu tür aşırı farklılıklar, resmi vaka kayıtlarının büyük ölçüde bilgilendirici olmadığı ve faydalı bilgi sağlamadığı anlamına gelir” değerlendirmesini yapıyor.

Dr. Christian Bommer da, “Ülkelerin yeni enfeksiyonları tespit etme ve virüsü tutma yeteneğinde büyük gelişmeler gerekiyor” uyarısını yapıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin datasına göre, 14 Nisan itibarıyla dünya genelinde vaka sayısı 1 milyon 924 bini aştı, ölümler ise 119 bini geçti. Toplam test sayısına gelindiğinde ise 3 milyona yakın bir rakama ulaşıldı.


Raporun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

ANALİZ

ANALİZSon HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet Özgen

Son HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet ÖzgenHDP'nin 2014-2015 MYK'sı tutuklandı.. Saraydan talimat alan savcının gerekçesi Kobani protestolarına dayanıyor.…