Saray iktidarı mafya gibi: 'bağış' diye kamu emekçilerinden haraç kesiyor!

2 Nisan 2020
Saray iktidarı mafya gibi: 'bağış' diye kamu emekçilerinden haraç kesiyor!

AKP'li CB Erdoğan'ın,3 büyükşehir belediyesinin halka yardım kampanyasını engelleyerek kendisinin nazi propagandasını hatırlatan Biz Bize Yeteriz' sloganıyla başlattığı yardım kampanyasının aslında devlet zoruyla maaşlardan kesinti yapma şeklinde yürüdüğü ortaya çıktı. Kamu çalışanlarının maaşlarından kesinti yapılıyor. 

KESK'in iktidarın süreci fırsata çevirmek isteğine dikkat çekilen bugünkü açıklamasında, “Milli Dayanışma Kampanyası adı altında ciddiyetten yoksun, devletin yükümlülüklerini üzerinden atmayı ve sermayeye minnet duygusu yaratmayı amaçlıyor. Kampanya vergi indirimi avantajı sağlanan iş insanları ile sınırlanmamış, ekonomik kriz ve salgın koşullarında yaşam mücadelesi veren emekçilerin elinde kalan üç beş kuruşa da göz dikilmiştir. Bir yandan emekçilerden bağış talep edilirken, diğer yandan muhalif belediyelerin hesaplarının bloke ettirilip, ‘başka devlet, yeni hükümet kurulmak isteniyor’ gibi absürt, tehlikeli bir iddia eşliğinde engellenmeye çalışılması, yardım kampanyasının amacı ve geleceği ile ilgili kaygı ve kuşkuya neden olmaktadır" ifadelerine yer verdikten sonra şu uygulamaya dikkat çekiliyor:

Kampanyanın başta kamu işyerlerinde olmak üzere, bir dayatmaya, zorunluluğa dönüştürülmek istendiği belirtilen açıklamada, “Sosyal Hizmet İl Müdürlükleri eliyle sosyal hizmet emekçilerine gönderdiği mesajda ‘Personelden en az 100 TL olmak kaydı ile destek sağlanması kararı alındığını, bireysel olarak daha fazla destek de sunulabileceğini’ belirtmiştir. Benzer mesajlar BOTAŞ, Orman Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü (MEB), Adalet Bakanlığı, Yargıtay gibi pek çok kurumda salgına açlık ve sefalet ücretleri ile yakalanan kamu emekçilerine de gönderilmiştir. Gönderilen yazı ve mesajlarda belirlenen miktarların, kurum personelinin maaşlarından kesilerek kampanya hesaplarına aktarılacağı, dekontların kurum merkezine gönderileceği ifade edilmektedir. Kısacası katılımı gönüllü olması gereken kampanya, limitleri bile yöneticiler tarafından belirlenmiş, yüz binlerce kamu personeli için katılımı zorunlu bir kampanyaya dönüştürülmek istenmektedir" denildi.

Bugün sağlık emekçilerinden gelen bir belge, KESK'in açıklamasını doğrular nitelikte, aslında 'zorla el koyma' işleminin bütün kamu çalışanlarını kapsadığını ortaya koyuyor.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca imzasıyla valililklere yollanan genelgede şunlar söyleniyor:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' yardım kampanyasına Sağlık Bakanlığı olarak tüm personelimizle katılmaya karar verilmiştir. ..Kesinti yapılmasını istemeyen personelimiz kurumdaki ilgili kişi ile irtibata geçerek SEBEBİNİ İBRAZ ETTİĞİ TAKTİRDE maaşından kesinti yapılmayacaktır.'' ifadesi yer aldı.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…