Çin'de 14 milyon kişi telefon aboneliğinden düştü, kayıplar gizleniyor mu?

22 Mart 2020
Çin'de 14 milyon kişi telefon aboneliğinden düştü, kayıplar gizleniyor mu?

Koronavirüs Türkiye ve dünyada can almaya devam ediyor. Dünya genelinde virüsle enfekte olanların sayısı 316,662 bini bulurken, hayatını kaybedenlerin sayısı da 13,599 oldu. Şimdiye kadar hastalığa yakalanıp iyileşenlerin sayısı ise 95,922.

Türkiye'de virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 21'e yükselirken, İçişleri Bakanlığı, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanların dışarıya çıkmasına sınırlama getirdi. 

Sağlık Bakanlığı, virüs testlerinde 15 dakikada sonuç veren kitlerin kullanılmaya başlanacağını açıklarken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye'den 46 ülkeye daha uçuşları durdurma kararı aldı. 

Hastalık nedeniyle ölenlerin sayısının Çin'i geçtiği İtalya'da ise, tek bir günde 793 kişi yaşamını yitirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte yaşlı hastalardan 12'sinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Koca, "Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor" ifadelerini kullandı.

ABD'de hızlı artış

ABD'de vaka sayısı 2701 artrak 26.908'e yükseldi. Ölü sayısı 46 artarak 348'e yükseldi. yükseliş ikiye katlanarak arttı.

İspanya’da bir günde 394 kişi öldü

İtalya’nın ardından en fazla ölümün yaşandığı İspanya’da son 24 ssaatte 394 kişi hayatını kaybetti. Böylece ölenlerin sayısı 1725’e yükseldi. İspanyol medyasına göre koronavirüsüne yakalananların sayısı da üç bin 646 kişi artarak (yüzde 15) 28 bin 572 oldu.

Arnavutluk, Türkiye hariç tüm ülkelerle ticari uçuşları iptal etti

Arnavutluk, tüm ülkelerle ticari uçuşları iptal etti. Sadece Arnavutluk Havayolları’nın Türkiye’ye uçuşları ve insani yardım faaliyetleri devam edecek. Arnavutluk yaklaşık 400 bin Arnavut’un yaşadığı İtalya ile de hava ve deniz ulaşımını askıya aldı. Arnavutluk’taki ilk vaka da İtalya’dan gelen bir kişide görülmüştü. Bu süreçte yaklaşık 120 bin Arnavut ülkelerine geri döndü. Şu ana kadar ülkede 76 vaka ve iki ölüm olayı gerçekleşti.

Avustralya okulları kapatmıyor ancak iş dünyasına kısıtlamalar getiriyor

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, yarın gece yarısından itibaren iş dünyasına yönelik pek çok sınırlama getirildiğini duyurdu. Morrison, okulların ise kapatılmayacağını açıkladı. Avusralyalıların sosyal mesafe kurallarına uymadığı eleştirisini dile getiren başbakanın dile getirdiği kısıtlamalar çerçevesinde kapatılacak işletmeler şunlar:Kayıtlı ve lisanslı kulüpler, Otel ve publardaki lisanslı tesisler, Eğlence yerleri, sinemalar, gazinolar ve gece kulüpleri, Restoranlar ve kafeler sadece evlere servis hizmeti görebilecek, Kapalı spor alanları, İbadethaneler

Almanya’da vaka sayısı 1948, ölü sayısı 8 kişi arttı Fransa'dan gelecek hastalara kapıları açtı

Almanya’da koronavirüsüne yakalanan kişi sayısı bin 948 kişi artarak 18 bin 610, bu hastalıktan kaynaklı ölü sayısı da sekiz kişi artarak 55’e yükseldi.

Almanya, günlük 20 bini aşan test sayısı ve en az ölüm oranı ile koronavirüse karşı sistematik ve başarılı bir mücadele yürütürken, Fransa'dan gelecek hastalara da kapılarına açma kararı aldı.

Almanya’da Baden-Württemberg eyaleti yönetimi koronavirüs vakaları nedeniyle yatak kapasitesini aşan Fransa’nın Grand Est bölgesindeki hastanelerden hasta alabileceklerini açıkladı.

Fransa'da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 21 Mart Cumartesi akşamı itibariyle 112 kişi artarak 562'ye yükseldi. Vaka sayısı 14 bin 459, yoğun bakımda tedavisi devam edenlerin sayısı ise 6 bin 172 olarak açıklandı.

İran dini lideri Hamaney; Korona ABD ürünü, yardımlarını reddediyoruz

İran dini lideri Ali Hamaney, koronavirüsünün ABD ürünü olduğunu sürerek Washington’dan gelen insani yardım önerisini reddetti. Washington, ülkenin ham petrolünü satmasını ve uluslararası finans piyasalarına erişimini engelleyen ezici yaptırımları kaldırmayı reddederken İran'a yardım teklifinde bulundu.

Nevruz kutlamaları dolayısıyla televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında Hamaney, ‘’Muhtemelen (önerilen) ilacınızın virüsü daha fazla yaymanın bir yolu olduğunu’’ söyledi. Hamaney, ‘’Belki de zehirini etkisini daha yakından görmek için terapistleri ve doktorları göndermek istiyorsunuz, çünkü virüsün bir kısmının İran için üretildiği söyleniyor.’’ iddiasında bulunda.

Geçtiğimiz günlerde de Çin hükümet sözcüsü Lijian Zhao, ABD Başkanı Donald Trump’ın virüsü Çin Virüsü olarak adlandırması üzerine attığı twitte salgının ABD ordusu tarafından başlatıldığını öne sürmüştü. Şu ana kadar bu virüsün ABD tarafından üretildiğine dair herhangi bir bilimsel bulguya rastlanmadı.

İran’da teşhis konan koronavirüsü vakası yirmi bin 600, ölen sayısı da bin 556 kişi. 

İran’da ölenlerin sayısı bir günde 129 kişi arttı

İran’da son yirmi dört saatte koronavirüsünden dolayı ölenlerin sayısı 129 kişi artarak bin 685’e yükseldi. Virüsü kapanların sayısı da bin 28 artarak 21 bin 638 oldu.

Romanya'da ilk ölüm

Romanya'da koronavirüs sebebiyle ilk ölüm gerçekleşti. 67 yaşındaki bir erkek virüsten hayatını kaybetti. Ülkede vaka sayısı 367 olarak açıklandı.


Almanya, Fransa'dan gelecek hastalara kapıları açtı

Almanya, günlük 20 bini aşan test sayısı ve en az ölüm oranı ile koronavirüse karşı sistematik ve başarılı bir mücadele yürütürken, Fransa'dan gelecek hastalara da kapılarına açma kararı aldı.

Almanya’da Baden-Württemberg eyaleti yönetimi koronavirüs vakaları nedeniyle yatak kapasitesini aşan Fransa’nın Grand Est bölgesindeki hastanelerden hasta alabileceklerini açıkladı.

Fransa'da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 21 Mart Cumartesi akşamı itibariyle 112 kişi artarak 562'ye yükseldi. Vaka sayısı 14 bin 459, yoğun bakımda tedavisi devam edenlerin sayısı ise 6 bin 172 olarak açıklandı.

 Rusya: Altı aşı test ediyoruz

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Rus bilim insanlarının koronavirüse karşı geliştirilen altı aşıyı test ettiklerini duyurdu.

Mişustin, “Şu anda Rusya’da altı aşı test ediliyor. Araştırmacılarımız bu aşıları mevcut en gelişmiş biyoteknolojileri kullanarak, çok kısa sürede, iki ayda geliştirdi” dedi.

İtalya'da hayatını kaybedenlerle ilgili istatistikler çıkarıldı

Koronavirüs nedeniyle İtalya'da yaşamını yitirenlerin verileri incelendi. Buna göre, 3 bin 200 kişinin yaş ortalaması 78.5.

Koronavirüs vakalarının yaş ortalaması 63. Hayatın kaybedenlerin yaş ortalaması 78.5. En genç ölüm 31, en yaşlısı 103 yaşında. Vefat edenlerin 942'si kadın 2 bin 258’i ise erkek.

Ölümle sonuçlanan vakalarda, 90 yaşa kadar olan tüm yaş gruplarında erkeklerin oranı kadınlardan daha yüksek. 90 yaş ve üzerinde ise ölümlerde kadınların oranı daha fazla. Raporda, bunun muhtemelen nüfusun demografik yapısıyla bağlantılı olduğu belirtiliyor. İtalya’da kadınların ortalama yaşam süresi kadınlarda 85,3 yılken, erkeklerde 81 yıl, kadınların yaş ortalaması 82, erkeklerinki ise 79.

 Erdoğan'dan 'evden çıkmayın' çağrısı

Dün gece yarısı yaptığı açıklamayla vatandaşlara zorunlu olmadıkça evlerden çıkılmaması gerektiği uyarısını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gece yarısı yaptığı açıklamayla da "Evlerimizde kalmaya devam edelim. Bu süreci birlikte atlatacağız" dedi.

Çin gerçek rakamları gizliyor mu?

 Çin’de koronavirüs salgınının çıktığı Ocak ayından itibaren iki ay içerisinde 14 milyonun üzerinde telefon hattı aboneliğinin iptal edildiği ortaya çıktı.

Hong Kong’da yayınlanan bir TV programında açıklanan bilgilerde Çin’in telefon hattı şirketlerinin abonelik verileri izleyiciler ile paylaşıldı. Buna göre “China Mobile” adlı telefon hattı şirketinin verilerinde 8 milyon 116 bin aboneliği 2 ay içerisinde ortadan kalktığı görülüyor. “China Telecom” adlı şirketin ise 5 milyon 170 bin veri kaybettiği görülüyor.

Son olarak ise “China Unicom” adlı şirketin 1 milyon 186 bin abonesini yine 2 ay içerisinde yitirdiği verilerde belirtiliyor. Bu verilere göre toplamda 14 milyonu aşkın telefon aboneliğin olağan dışı bir şekilde abonelikten düştüğü gözlemleniyor. 

İtalya'da fabrikalar kapatıldı

Koronavirüs salgınını ‘2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en ağır kriz’ diye tanımlayan İtalya Başbakanı Conte, ülkedeki temel ihtiyaç malzemesi üretenler hariç tüm fabrikalarda faaliyetlerin durdurulacağını ilan etti.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…