Çin'den 'umut verici' açıklama: koronavirüsü dört günde yenen ilaç!

18 Mart 2020
Çin'den 'umut verici' açıklama: koronavirüsü dört günde yenen ilaç!

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang (Zhang Xinmin ), Favipiravir adlı ilacın koronavirüste hafif vakalar için iyileşme süresini 11 günden 4 güne indirebildiğini söyledi.

Çin’deki klinik deneyler, “Favipiravir” isimli bir ilacın, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı mücadelede etkili olduğunu ortaya koydu.

Çin’in CGTN kanalının haberine göre Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang, Şenzen kentinde 340 yeni tip koronavirüs hastasını kapsayan bir klinik deney yapıldığını ve "umut verici" sonuçlar alındığını ifade etti.

Yapılan testlerde Favipiravir kullanan Koronavirüs hastaları, testleri pozitif çıktıktan ortalama 4 gün sonra virüsü tamamen sisteminden attı. Normal bir Koronavirüs hastasının testlerinin negatife dönmesi ortalama 11 gün sürüyor.

Ek olarak, çekilen röntgenler Favipiravir kullanan hastaların akciğerlerinin durumu yüzde 91 iyileşti. Diğer hastalarda bu oran yüzde 61'lerdeydi.

Japon şirket Fujifilm Toyama Chemical tarafından üretilen Favipiravir, farklı influenza türlerinde kullanılıyor.

2014’TEN BERİ JAPONYA PAZARINDA VAR

Wuhan kentinde yapılan diğer bir klinik deneyde, ilacın ateş süresini ortalama 4,2 günden 2,5 güne indirdiğinin tespit edildiğini aktaran Cang, ilacın önemli bir yan etkisinin gözlemlenmediğini anlattı.

Cang, “Favipiravir, 2014’ten bu yana Japonya pazarında bulunuyor ve hiçbir belirgin yan etki görmüyoruz” dedi.

Açıklamada, Remdesivir dahil diğer ilaçların klinik denemeleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi. İyileşmenin ardından Covid-19’un kişide yol açtığı hasar hala netlik kazanmazken, daha fazla tıbbi gözleme ihtiyaç duyuluyor.

70 BİN İLAÇ VE KİMYASAL BİLEŞEN İNCELENDİ

Cang Şinmin,15 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Çinli bilim insanlarının 70 bin kadar ilaç ve kimyasal bileşeni incelediğini, bunlardan 100’ünün laboratuvar ortamında test edilmek üzere seçildiğini belirtmişti.

Bu ilaçlardan 3’ünün ümit verici olduğunu ifade eden Cang, Klorokin difosfat, Favipiravir ve Remdesivir’in insanlar üzerinde test edildiği bilgisini paylaşmıştı.

Cang, daha çok sıtma tedavisinde kullanılan Klorokin difosfat’ın Pekin ve Guangdong eyaletindeki 10 hastanedeki deneylerinin devam ettiğini aktararak, influenza tedavisinde kullanılan Favipiravir ile ilgili testlerin ise sürdüğünü kaydetmişti.

Ebola tedavisi için geliştirilen Remdesivir’in testlerinin, Wuhan’da çok sayıdaki klinikte yapıldığını bildiren Cang, ilacın Covid-19’a karşı yeterli düzeyde önleyici etki gösterdiğini ifade etmişti.

“ÇABALARIMIZ İYİ SONUÇLAR VERMEYE BAŞLADI”

Hubey eyaletindeki yeni sağlık komisyon başkanı Vang Hışhıng, 17 Şubat’ta basına yaptığı açıklamada, Wuhan’da bazı hastanelerde geleneksel Çin tıbbı tedavilerinin de kullanıldığını söylemişti.

Covid-19 ile mücadelede Batı tıbbı ve geleneksel ilaçların bir arada yer aldığını ifade eden Vang, “Çabalarımız iyi sonuçlar vermeye başladı” demişti.

Politez, T24, ABC

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…