Kadınlar Taksim için direniyor

8 Mart 2020
Kadınlar Taksim için direniyor

İstanbul'da öğlen saatlerinde Kadıköy İskele Meydanı'nda kitlesel mitingle başlayan kadınların eylemi, saat 19.00 la birlikte Taksim'de devam ediyor.. Sıraselviler Caddesi üzerinde toplanan kadın örgütleri, Taksim'i zorluyor. Polis yine gaz sıktı.

Saat 16.00 'da da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda ayrı bir miting düzenledi.

Her yıl tekrarlanan ve bu yıl 18ncisi yapılması planlanan 8 Mart Feminist Kadın Yürüyüşü, İstanbul Valiliğinin kararı ile yasaklanmış olmasına rağmen, kadınlar yine Taksim’deydi. Sabahın erken saatlerinde Taksim ve Şişhane Metro duraklarını kapatan, alana çıkan sokaklarda barikatlar oluşturan polis, kadınların toplanmasına engel olamadı.

Taksim’e çıkan sokaklardan yürüyerek Sıraselviler Caddesi üzerinde toplanan Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu adına Feride Eralp, kadınlara seslenerek her alanda birlikte mücadele ile başarıya ulaşabileceklerini ifade etti. Coşkulu sloganlarla karşılanan sözlerin sonunda kadınlar, “Dünya Yerinden Oynar, Kadınlar Birlik Olsa” sloganını hep birlikte oynayarak haykırdılar.

HDP’li kadın milletvekillerinin ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da ön sıralarında yer aldıkları kortejin, Taksim’e girişi gaz bombaları ile engellenmeye çalışıldı. Polisin dağılın uyarılarına rağmen uzun süre sloganlar atarak bulundukları yerden ayrılmayan kadınlar, atılan gazlar neticesinde yaşanan geri çekilmelerin ardından bu kez ters yönde kortej oluşturarak sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Kadınlar, bu yıl da geleneksel gece yürüyüşlerini İstiklal Caddesi’nde yapamamış olsalar da, yasaklara boyun eğmeyeceklerini bir kez daha gösterdiler. Kadınlar, gün boyunca devam eden eylemlerini Cihangir üzerinden Karaköy'e sürdürdükleri sloganlı yürüyüşle tamamladılar.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…