Kadınlar alanlarda Direniş coşkusuyla

8 Mart 2020
Kadınlar alanlarda Direniş coşkusuyla

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Kadıköy İskele meydanı'nda birçok kadın örgütü ve binlerce kadının katılımı ile coşkuyla kutlanıyor.

PoliTez-Gezi Direnişinde rol oynayan Taksim Dayanışmasından Mücella Yapıcı "biz hayatı yapan, hayatı devam ettirenleriz. Eğer bir gün hayat guzel olacaksa, inanın onu biz kadınlar yapacagız. Korkmuyoruz, susmuyoruz'' sözleri ile konuşmasını tamamladı.

Name Öztürk kürsüden, "kadın dayanışması ile daha güzeliz, görmek istemeyenlerin gözüne gözüne, açığıyla, kapalıısıyla feminist kadınlar, sosyalist kadınlar, anarşist kadınlar, mor dayanışma, kampüs cadıları buradayiz..

İlk konuşmaların ardından, kürsüden, "Savaşa hayır demek, barış hemen şimdi demek icin alanlardayiz." denildi.
Savaş yüzünden yaşadığı topraklardan göç eden kadınlara sahip çıkıldığı belirtildikten sonra, "Biz kadınlar eşit ve özgür bır yaşam için isyandayız, Tüm yasak, sansür ve baskılara rağmen buradayız. Biz kadınları susturmaya çalışan kapitalist sisteme karşı biz kadınların mücadelesı devam edecek. Emek ve bedenimiz ve yaşamımız bizimdir" denildi.

Daha sonra okunan basın açıklamasında özetle şu ifadeler yer aldı:

Krize ve şiddete karşı isyanda, tüm dünyada ayaktayız. Eşitlik ve özgürlük için tüm baskı ve yasaklara karşı birbirimizden güç alarak mücadele ediyoruz. Erkek egemen iktidara karşı tüm kadınları kol kola girmeye çağırıyoruz ve yaşasın kadın dayanışması diye bagiriyoruz.

Son 10 yıl içinde kadına yönelik şiddetin tırmandığı 2019 yılını geride bırakırken yaşadığımız şiddet geride kalmıyor. Ocak ayı verilerine göre 30'dan fazla kadın katledildi. Bu sayılar gerçeği yansıtmıyor. Emine hatun olmak istemiyorum çığlığı kulaklarımızda, bir plazanınn 20. katından atılarak katledilen Şule Çet de. Erkek şiddetiyle katledilen her bir kızkardeşimizin acısını içimizde taşıyoruz. İşte bu yüzden biz kadınlar kadın cinayetlerine ve erkek şiddetine karşı ayaktayız.

Tüm dünyayı yerinden oynatan Las tesis ruhuyla, Gülistan Doku ve Nadira Kadirova'ya ne oldu diyoruz, bir kadın daha eksilsin istemiyoruz.

Ev içi şiddet artarken devlet hala aile politikalarıyla kadını ev içine hapsetmeye çalışıyor. Diyanet bizlere sabırlı olmayı telkin ediyor. Katillere iyi hal indirimi veren devlet göstermelik politikalar uyguluyor. İşte bu yuzden biz kadınlar ayaktayız.

Şiddet gören kadınların eşleriyle arasınıbulmaya çalışan polislere, failleri cezası bırakan mahkemelere karşı biz kadınlar ayaktayız. Şiddetin önlenmesi 6284 sayılı kanuna dokunulmamasi için mahalle mahalle kadın dayanışmasıni örgütluyoruz. Esra ateş, Hande Kader, Eylül Cansun bu kadınları unutmuyor ve haykırıyoruz trans cinayetleri politiktir. Bzleri otekilestirmek için kullanılan genel ahlaki redediyoruz. Ayrımcılığın iktidar politkaları ile pekiştirildiğini görüyoruz. Lezbiyen, trans buradayız. Allışn artik buna.

İktidar çocukların cinsel istismara uğramasının nasil önlenecegini değil çocukların tecavüzculerle nasıl evlendirilecegini konuşuyor.

Çocukların cinsel istismarını affettirmeye çalışanlara karşı ayaktayız. Cinsel istismar devlet eliyle meşrulastırılmaya çalışıliyor. İktidar çocukların cinsel istismara uğramasının nasil önlenecegini değil çocukların tecavüzculerle nasıl evlendirilecegini konuşuyor. Cinsel istismarı affi olmaz. Eğitim sistemindeki cinsiyetçiliklere karşı ayaktayız. Okullarda cinsiyetçi ayrımcılık kız ve erkek öğrencilere dolaylı yoldan aktarılıyor. Yeni referanslarla erkek egemen öğretim sistemine karşı mücadele ediyoruz.

Doğayı tahrip edenlere, kentleri yqğmayanlara karşı mücadelede geri durmuyoruz. Bedenlerimizden de yaşam alanlarımızdanda ellerinizi çekin.

Eşbaşkanlık mor cizgimizdir

Eş başkanlıkla sağlanan eşit temsilin suç unsuru sayılmasına karşıyız. Kadınların yerel yönetimlerde söz hakkının güvencesi olan esbaşkanlik sistemi hükümetin politikaları ile tehdidi kabul edilemez. Eşbaşkanlık mor cizgimizdir. Siyasi irademizin gaspedilmesine karşıyız. İktidarın atadığı katyyımlar bizleri temsil edemez. Kayyımlar iş başına gelir gelmez tüm kadın derneklerine saldırdı ve bu dernekler kapatıldı. Kamusal alan ve siyasette var olmamız için iktidarın izninini beklemiyoruz.

Basın açıklmasından sonra dırenen ''Grup Yoruma selam olsun'' denerek kadın müzisyenler sahneye çağırıldı ve ara verildi

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…