Putin-Erdoğan görüşmesi Rusya-Türkiye arasında ateşkes demek mi?

22 Şubat 2020
Putin-Erdoğan görüşmesi Rusya-Türkiye arasında ateşkes demek mi?

300 cihatçı teröristin Rusya saldırıları ile öldürülmesi, 23 tankın tahrip edilmesi Erdoğan'ı germişti. Dün akşam saatlerinde CB Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya devlet başkanı Putin'in bir telefon görüşmesi yaptığı hem Kremlin hem de Ankara tarafından açıklandı.

Türkiye, cihatçılarla birlikte Rusya'ya rağmen İdlib'de bir operasyona başladı. Sahadaki durum, Türkiye'nin aleyhine ilerlerken Rusya'nın da TSK hedeflerini vurduğunu gösteren videolar servis edilmeye başlandı.

Rusya, Rus Dişişleri sözcüsü Zaharova'nın ağzından şu tavisyeyi dile getirdi:

‘sahada’ herhangi bir gerilim halinde birçok ülke açıklama yapmanın uygun olduğunu düşünüyor, halbuki bize göre bu tür durumlarda her şeyden önce mevcut iletişim kanallarının devreye alınması gerekiyor''

Erdoğan-Putin telefon iletişimi bu açıklamanın ardından resmileşti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

''Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, rejimin İdlib’de dizginlenmesinin ve insani krizin durdurulmasının şart olduğunu vurgulamış; İdlib’de çözümün Soçi Mutabakatının tam olarak uygulanmasından geçtiğini belirtmiştir. İki liderin yapılan tüm anlaşmalara bağlı olduklarını ifade ettikleri görüşmede, Libya’daki gelişmeler de ele alınmıştır''.

Kremlin'den yapılan açıklamada  her iki liderin yapılan tüm anlaşmalara bağlı olduklarını ifade ettikleri belirtlirken Putin'in "İdlib'de cihatçıların saldırgan eylemlerinden derin endişe duyduğu" vurgulandı.  Putin ve Erdoğan'ın, Suriye'nin İdlib vilayetinde gerilimin düşürülmesi, ateşkesin güvenceye alınması ve terörist tehditlerin etkisiz hale getirilmesi hedefi doğrultusunda temaslarını yoğunlaştırma konusunda mutabık oldukları kaydedildi.

Peki Putin cihatçıların saldırgan eylemlerinden derin endişe duyduğunu vurgulamasının ardında ne vardı?

Rusya'dan Türkiye'ye: Teröristlere destek vermeyi durdurun

Putin, Türkiye'nin cihatçı teröristlerle birlikte Suriye ordusuna saldırmasını endişe verici buluyordu.

Nitekim, Ahvalnews'un haberinde Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Türkiye destekli militanların Türk ordusunun desteğiyle Kminas ve Neyrab bölgelerinde Suriye ordusunun savunmasını kırdığını duyurdu.

Merkez'den yapılan açıklamada "Bunun Türk Silahlı Kuvvetleri'nin militanlara destek verdiği ilk vaka olmadığına dikkat çekmek isteriz. Türk tarafını teröristlerin faaliyetlerine destek vermeyi ve onlara silah sevk etmeyi durdurmaya çağırıyoruz" denildi.

Öte yandan Rus Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Hava Kuvvetlerinin bir tank ve beş zırhlı araçı imha ettiği belirtildi.

23 Türk tankı ve 300 cihatçı terörist imha edildi

Resmi Twitter'da görüntüle

Avia-Pro adlı haber sitesinin 3 gün önce dolaşıma çıkan, 20 Şubat'ta sitede yeniden yayınlan haberine bakalım.. Haberin başlığı 'Rus savaş uçakları Türk zırhlı araçlarını ve silahlarını yok ediyor'

Haber şöyle  devam ediyor:

Erdoğan'ın Moskova ile yaptığı anlaşmaları çiğnemesi Suriye'de Türkiye için büyük kayıplarla sonuçlandı. Geçen haftanın başından bu yana, Türk birlikleri ve Türkiye yanlısı teröristler (El Nusra) Suriye'ye yasadışı yollarla taşınan yaklaşık yüz adet zırhlı aracı kaybetti. Bunu sağlayan Suriye değil Rus savaş uçaklarıydı. Türkiye bu hava saldırılarında dördü Leopar tankı olmak üzere en az 23 tank kaybetti. Yaklaşık 50 personel taşıyıcı zırhlı araç, 18 MLRS tesisi (roketatar mevzisi), 20'den fazla askeri kamyon ve silah ve mühimmat ile 2 depo.

Rus askeri uçaklarının saldırıları esas olarak Türkiye-Suriye sınırını geçerken askeri ekipman birikimi üzerinde gerçekleştirildi ve  zırhlı araçlar hemen imha edildi.

Türk tankları ve zırhlı personel taşıyıcıları almış olan militanlar arasındaki kayıplar hiçbir şekilde daha az etkileyici değildir - yaklaşık 300 terörist öldürüldü.

Bir dizi kaynağın argümanlarına göre, Rusya aktif olarak Türk tarafı ile temaslarını sürdürüyor. Ankara Suriye sınırının yasadışı geçişi hakkında hiçbir şey bilmediğini bildirir bildirmez askeri konvoylara saldırılar gerçekleştiriliyor.

Erdoğan: Rejime ve onu cesaretlendirenlere İdlib’i bırakmayacağız

Bu arada 20 Şubat'ta AKP'li CB Erdoğan şu açıklamayı yaptı:

Rejimin çekilmesi için son günler, artık son ikazlarımızı yapıyoruz. İdlib harekatı artık an meselesidir. Rejime ve onu cesaretlendirenlere İdlib’i bırakmayacağız. Türkiye kendi planını hazırladı, her operasyonda olduğu gibi 'bir gece ansızın gelebiliriz' diyoruz"

Esad rejimini başta Rusya cesaretlendiriyordu.. Mesaj Rusya'ya, Putin'e idi yani.

Aynı gün Türkiye'nin cihatçılarla birlikte operasyon başlattığı ortaya çıktı. Ardından Türk askerlerinin hayatını kaybettiğine dair haberler de peşi sıra geldi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada İdlib bölgesinde hava saldırısı neticesinde iki askerin hayatını kaybettiği, beş askerin de yaralandığı duyuruldu.

idlib

Suriye resmi devlet ajansı tarafından paylaşılan görüntülerde, Rus savaş uçaklarının, Türk Kara Kuvvetleri'ne ait dört "M60 Saber MBT" model tankı vurduğu görülüyordu.

Bu gelişmeler, Avia-Pro'nun haberini doğruluyordu. Resmi açıklamalar Türkiye tarafının kayıplarını az gösteriyordu ama Avia-Pro gibi kaynakların tam bilançoyu verdiği anlaşılıyordu. Erdoğan rejimine antlaşmaları çiğnedin mesajı dolaylı olarak verilmiş oluyordu.

MSB’den yapılan açıklamada saldırının kim tarafından yapıldığına dair bilgi verilmemişti.

Güvenlik uzmanı Metin Gürcan da, kişisel Twitter hesabından bir paylaşım yaparak, “Görüntüleri paylaşmak istemiyorum. Moskova dün tanklarımıza yapılan hava saldırısının görüntülerini Esad resmi haber ajansı üzerinden servis ettirmiş. Görüntüler her yerde. Dost düşman seyrediyor. Vuruşlar lazer güdümlü akıllı mühimmat vuruşu. Saldırıyı yapan Rus uçakları. Bu net” ifadesini kullandı.

Gürcan bugünkü twitinde ise şunları söyledi:

'Acaba Şubat başında şunu diyecek asker yok muydu? 'Hava sahası hakimiyetini çözmeden bu kadar birliği İdlib'e sokarsak hem o birlikleri riske atarız hem de Rusya zorlar ve geri çekilirsek TSK'nın caydırıcılığı/itibarı zedelenir. Çekilemezsek de İdlib'te sıkışıp kalırız.' Olan bu.

Rusya’dan İdlib açıklaması

Dün saat 18.00'de Putin-Erdoğan görüşmesindenn önce Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’ye İdlib’le ilgili abartılı açıklamalar yapmayıp, bunun yerine özel iletişim kanallarını devreye alma çağrısında bulundu.

Zaharova, “Türkiye yönetiminin açıklamaları konusuna gelince, ‘sahada’ herhangi bir gerilim halinde birçok ülke açıklama yapmanın uygun olduğunu düşünüyor, halbuki bize göre bu tür durumlarda her şeyden önce mevcut iletişim kanallarının devreye alınması gerekiyor, zira (bu kanalların) muazzam bir potansiyeli var” diye konuştu.

Rus Dışişleri Sözcüsü ayrıca, “Suriyeli yetkililerin kendi topraklarında neler yapması gerektiği yönündeki açıklamalar konusunda da egemen bir devletin söz konusu olduğunu ve Suriye silahlı kuvvetlerinin kendi toprağında bulunduklarını unutmamak gerekiyor. Baz ilke bu olmalı” ifadelerini kullandı.

Açıklama manidardı.

ABD'den 'Yanınızdayız' mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İdlib'de hayatını kaybeden Türk askerleri için başsağlığı dilenerek, "NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız" denildi. Yani 'devam et aslanım arkandayız' mesajı veriliyordu.

Belli ki Erdoğan-Putin görüşmesi Türkiye-Rusya arasında bir ateşkes anlamı taşıyor. Putin, 'Cihatçılarla birlikte operasyona kalkarsan  ve böylece anlaşmaları çiğnersen biz de vururuz mesajı verdi. Erdoğan da anlaşmalara bağlıyız demek zorunda kaldı.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…