Kavala: Erdoğan'ın müdahalesiyle hukuksuz biçimde yeniden tutuklandım

21 Şubat 2020
Kavala: Erdoğan'ın müdahalesiyle hukuksuz biçimde yeniden tutuklandım

Gezi Direnişi davasından beraat ettikten sadece birkaç saat sonra 15 Temmuz darbe teşebbüsüne ilişkin bir başka soruşturma gerekçe gösterilerek tekrar tutuklanan iş insanı Osman Kavala'dan açıklama geldi: 'Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın müdahalesiyle ilkinden çok daha hukuksuz biçimde yeniden tutuklandım... Benim 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olduğum iddiası, Gezi Protestolarını planladığım ve organize ettiğim iddiasından çok daha mantıksızdır.'

İş insanı Osman Kavala, 18 Şubat’ta yapılan Gezi Parkı eylemlerine ilişkin davanın yedinci duruşmasında, birlikte yargılandığı dokuz kişiyle birlikte beraat etmişti.

Beraat kararının ardından tahliyesi beklenen Kavala hakkında aynı gün gece saatlerinde 15 Temmuz darbe girişimiyle bağlantılı bir soruşturma nedeniyle gözaltı kararı verilmişti.

Söz konusu soruşturma kapsamında tutuklanan Osman Kavala, mahkeme kararıyla 28 ay haksız yere tutulduğu tescillenen Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

YOĞUN BİR ART NİYET GÖSTERGESİ

Bu gelişmenin ardından Osman Kavala yazılı bir açıklama yaptı.

Kavala’nın bugün internet sitesinden yayınlanan açıklaması şu şekilde:

* Her ne kadar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının gereğini yerine getirmeyip tutukluluğumu sürdürmesi ciddi bir hak ihlali olduysa da İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği beraat kararları olumlu yönde bir adımdır.

* Ben, Gezi Davası'ndaki temelsiz kurgunun, hukuksuzlukların, tutuklama uygulamasının, yargıdaki sorunların anlaşılmasına katkıda bulunacağını ve böylelikle onarıcı bir etki sağlayacağını ümit ediyordum.

* Ancak maalesef Cumhurbaşkanı'nın müdahalesi bu imkanı engelledi, bunun arkasından ilkinden çok daha hukuksuz biçimde ve mantıksız bir suçlamayla yeniden tutuklandım. İki buçuk yıl önce bana yöneltilen bu suçlamanın tek dayanağı olan Henri Barkey ile yoğun irtibatım olduğu iddiası Emniyet’ten gelen iletişim kayıtlarıyla uzun zaman önce çürütülmüştü.

* Benim 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olduğum iddiası, Gezi Protestolarını planladığım ve organize ettiğim iddiasından çok daha mantıksızdır ve yoğun bir art niyeti göstermektedir.

* Maruz kaldığım bu yeni hukuksuzluğun uzun sürmeyeceğini, yargıya verdiği zararın kalıcı olmayacağını ümit ediyorum.

Kavala'nın yeniden tutuklanmasında gerekçeydi: Bülent Arınç da Barkey ile görüşmüş

Kavala'nın yeniden tutuklanmasındaki gerekçelerden biriydi; Bülent Arınç da Barkey ile görüşmüş

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç'ın, 2013 yılında Başbakan Yardımcılığı görevini yürütürken, iş insanı Osman Kavala'nın tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen Henri Barkey ile görüştüğü ortaya çıktı.

21 Kasım 2013 tarihinde, dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, SETA Vakfı'nın düzenlediği Türk-Amerikan toplantısında dönemin Washington Büyükelçisi Namık Tan ve SETA'nın Washington Koordinatörü Kadir Üstün gibi isimlerin bulunduğu toplantıya Henri Barkey'in de katıldığı görülüyor.

Murat Yetkin'in haber-analiz sitesi yetkinreport.com'da paylaştığı fotoğraf, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası kapatılan Cihan Haber Ajansı muhabiri tarafından, basına servis edilmiş.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, 21 Kasım 2013 tarihli bu görüşmeden 6 ay önce de, Fethullah Gülen'i ziyaret etmiş ve görüşmeye ilişkin TRT'ye yaptığı değerlendirmede, "Sayın Başbakanımıza da gitmeden önce konuyu açtım. İzin verir misiniz dedim. Çok memnun oldu. Bizden bir emelleri olur mu? Bir tavsiyeleri olur mu, onu da öğren dedi. Farkında olmadığımız herhangi bir yanlışımız olursa, bu konuda da bizi aydınlatmasını rica etti" ifadelerini paylaşmıştı.

NE OLMUŞTU?

İş insanı Osman Kavala, 2 yıl 4 ay tutuklu kaldıktan sonra dün Gezi Davası'nda hakkında beraat ve tahliye kararı verilmesinin ardından, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin diğer soruşturma kapsamında yeniden tutuklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın, "Kavala'nın şüpheli Hanrey Barkey ile görüştüğü, PKK irtibatlı kişilerle iletişim kurduğu ve darbe teşebbüsünün karar sürecine katıldığı" yolundaki iddiasını yerinde gören İstanbul Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hâkimliği, 'kaçma şüphesi' gerekçesiyle tutuklama kararı vermişti.

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…