İdlib'de kırılgan ateşkes çökerken Kremlin'den Türkiye'ye suçlama

11 Şubat 2020
İdlib'de kırılgan ateşkes çökerken Kremlin'den Türkiye'ye suçlama

İdlib’de  5 askerin yaşamını yitirmesi France 24, “Kırılgan ateşkes çöktü” şeklinde gündeme taşırken, Al Monitor, Türkiye’nin saldırılara rağmen İdlib’de ısrarcı olmasını, Efrin’deki TSK varlığını sürdürmesi için Rusya’nın garantisini alabilmeye bağladı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Alınan son bilgilere göre; İdlib bölgesindeki An Nayrab’dan rejim unsurlarının çıktığı ve Rejime ait 1 helikopterin düştüğü öğrenilmiştir” dendi.

ERDOĞAN İDLİB'DE ATILCAK ADIMLARI YARIN AÇIKLAYACAĞIM

Erdoğan, Ankara'da Yaşayan İnsan Hazineleri Ödülleri töreninde konuşan AKP'li CB Erdoğan  "Gerekli, karşı cevapları en üst düzeyde Suriye tarafına verdik. Özellikle İdlib'de misliyle belalarını buldular. Ama yetmez, daha devam edecek" dedi. Erdoğan, rejimin garantörleri Rusya ve İran'ın rejimin saldırganlığını durdurması gerektiğini ifade etti.

SURİYE: TÜRKİYE TERÖR ÖRGÜTLERİNİ YENİDEN CANLANDIMAYI BAŞARAMAYACAK

Suriye Dışişleri Bakanlığı, "İdlib'deki saldırganlıklar terör örgütlerini yeniden canlandırmayı başaramayacak" diyerek Türkiye'ye cihatçılara verdiği destekten ötürü gönderme yaptı.

Şam'ın açıklamasında, "Suriye topraklarındaki herhangi bir Türk varlığını kategorik olarak reddetmektedir" dendi.

KREMLİN'DEN İMALI AÇIKLAMA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İdlib'deki durumdan ötürü endişe duyduklarını belirterek, "Rusya, Soçi anlaşmalarının uygulanmasını en önemli konu olarak görüyor" dedi.

İdlib'de Suriye ordusu ve Rus askeri tesislerine "terör saldırılarının" devam ettiğini savunan Peskov, "Rusya, Soçi anlaşmalarının uygulanmasını en önemli konu olarak görüyor. Suriye ordusuna ve Rus askeri tesislerine yönelik terör faaliyetlerinin bastırılması da büyük önem taşıyor. İdlib'de yapılan bu saldırılar kabul edilemez" dedi.

Peskov, İdlib'de Türkiye'nin sorumluluklarına dair sorulan bir soruyu, "Bu konuda bir değerlendirme yapmıyoruz, imzalanan belgeye odaklanıyoruz. Farklı çıkarımlar yapmaya gereksiz buluyoruz" diye yanıtladı.

Ayrıca Kremlin'den yapılan bir açıklamada "Rusya ve Suriye’ye yönelik saldırılar acilen durdurulmalı." ifadesi kullanıldı.

Peskov, Türkiye'yi anmadan, Rusya ve Suriye'ye karşı terörist faaliyetlerden sorumlu tutuyor. 'Biz anlaşmaya odaklanıyoruz' derken kastedilen bu..

DÜNYA BASINI

Türkiye'nin İdlib’teki gözlem noktasına yönelik saldırıda 5 askerin daha yaşamını yitirmesi dünya basının gündeminde. The Telegraph, “Suriye ve Türkiye, rejimin İdlib'deki Tük birliklerini öldürmesinden sonra çarpışma rotasında ilerliyor” başlıklı haberinde, şu yoruma yer verdi: “Ölümcül çatışmalar, komşuları dokuz yıllık savaşta şimdiye kadar kaçmayı başardıkları doğrudan bir çatışmanın içine çekmekle tehdit ediyor.”  Haberde, son saldırının Rus heyetinin İdlib'de yükselen gerilimleri tartışmak üzere ikinci tur müzakere için Ankara'ya gelmesi ile denk gelmesine dikkat çekiliyor.
 
New York Times de “Suriye’nin geri kalan son muhalif müstahkem mevkiinde topçu atışının beş Türk askerini öldürmesi ile Suriye’de savaş tırmanıyor” ifadeleriyle İdlib’i gündemine aldı.
 
Washington Post da Rusya ile Türkiye arasındaki ateşkes görüşmelerine işaret ederek, “Şu an için, Ocak ayının sonlarında başlayan son saldırının önünde böyle bir müzakere engel olarak durmuyor” diyerek, rejimin ilerleyişinin önünde bir engel kalmamış olabileceğini vurguladı.
 
‘KIRILGAN ATEŞKES ÇÖKTÜ’
 
France 24, rejimin saldırıları sonrasında İdlib’de hızlanan çatışmanın 2018 Astana anlaşmaları ile aracılık edilen Türkiye, Rusya ve İran arasındaki kırılgan ateşkesin çökmesine neden olduğunu yazdı. Haberde, Rusya’nın ve Türkiye’nin bir birine karşıt güçlerine destek verdiğine işaret edildi.
 
Orta Doğu odaklı haber yapan Middle East Eye ise, Birleşmiş Milletlerin (BM), çatışmalar sonrasında 700 bin kişinin göçe maruz kaldığı yönündeki açıklamasını öne çıkarttı. Haberde, Esad güçlerinin stratejik bir bölge olan Saraqeb ile M5 ve M4 yollarının bağlantı noktasını ele geçirerek, Türk askeri konuşlanma alanlarını çevrelediği belirtildi.
 
Haberde, şu bilgiler paylaşıldı: “Türk destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) isyancı grubunun sözcüsü Binbaşı Yusuf el-Hammoud ‘İdlib’te herkesin beklediği savaş henüz başlamadı’ dedi. Hammoud'a göre, saldırının son aşaması Pazartesi günü Ankara'da bir anlaşma yapılmaksızın sonuçlanan Türk ve Rus yetkililer arasındaki tartışmaların sonucuna bağlı. İsminin gizli kalması şartı ile MEE’ye konuşan bir Türk resmi kaynağı, ‘Gelecekte yapılacak görüşmeler için herhangi bir tarih belirlenmedi. Ancak bu onlarla konuşmayacağımız anlamına gelmiyor.’”

TÜRKİYE NEDEN ISRARCI?

“Türkiye ve Suriye rejimi, tüm kuvvetleriyle kafa kafaya gelmeden önce son çıkışta” yorumu yapan Al-Monitor ise, Türkiye ve Rusya’nın İdlib üzerinde siyasal çözüme ulaşmalarını sağlayacak pencerenin giderek daraldığı ifade etti. “Bu kadar ölümcül karşılaşmalara rağmen, neden Türkiye bölgede birliklerini tutmak konusunda ısrarcı” diye soran Al Monitor, haberinde “Türkiye riskli stratejisinde iki hedefe sahip. İlki, İdlib’de mütakere için Moskova’yı bir çözüm masası kurmaya zorlamak. İkincisi, masa kurulduktan sonra, Suriye rejiminin Türkiye'nin Afrin'deki askeri varlığının yanı sıra Jarablus, el-Rai ve el-Bab'ın cebinde kalmasına izin vermesi konusunda Rusya’nın garantisini almak” değerlendirmesi yaptı.
 
BBC World’ün “İdlib neden yeniden gündemde” başlıklı video haberinde de şunlara yer verildi: “Yüz binlerce sivil zorunlu göç ile karşı karşıya. Bir zamanlar Suriyeliler sınırdan Türkiye’ye kolayca geçebiliyordu. Ama bu sınır kapısı artık kapandı. Türkiye daha fazla mülteci istemiyor. Bu savaşın 9 yaşında olduğunu unutmayın. İdlib, savaşın son perdesi olabilir. Ama bu uzun, acı verici bir son savaş olacak.”

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…