Kanal'a karşı 'Katılın Durduralım' halk direniş komiteleri

2 Şubat 2020
 Kanal'a karşı 'Katılın Durduralım' halk direniş komiteleri

İstanbul’da yapılmak istenen “kanal”a karşı eylemlerine devam eden Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, “İki deniz arasında yaşam var” diyerek başlattığı yürüyüşlerden Sazlıbosna-Şamlar köyleri arasındaki 11 km.lik bölümü dün (2 Şubat Pazar) gerçekleştirdi.

200’e yakın kişinin katıldığı yürüyüş öncesi ve sonrasında köylerde koordinasyonun pankartı ve dövizler eşliğinde açıklamalar yapılırken, katılımcılar; “Ya Kanal Ya İstanbul”,  “Kanal’a Değil, Depreme Bütçe” sloganlarını attılar. Sazlıbosna köyünde yürüyüş öncesi köy meydanında yapılan kısa forumda söz alan köy halkından yaşlıca bir erkek, her yere itiraz etmelerine rağmen kanal inadının devam ettiğini belirterek, bundan sonra ne yapacaklarını bilemediklerini söyledi. Terkos Yeniköy’den katılan bir diğer kişi ise, üçüncü havalimanına itiraz ettiklerinde artık çok geç kalmış olduklarını gördüklerini, kanal inşaatı için aynı duruma düşmek istemediklerini söyledi.

Saat 11.30 civarında başlayan yürüyüş, zeminin ıslak olması ve yer yer tırmanışlar ve Şamlar Köyü yakınındaki su bendinin üç metre genişliğindeki su tahliye deresinin aşılmasında yaşanan gecikmeler nedeniyle ancak saat 18.00 de tamamlanabildi.  Yürüyüşçülerin çoğunlukla tamamladığı güzergahı baştan sona tamamlayanlar arasında CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de vardı.

Yürüyüş güzergahı, kanal yapılmak istenen hatta İstanbul’un sayılı su kaynaklarından biri olan Sazlıdere barajının su havzasından güneye doğru Şamlar köyüne kadar uzanan bölgeyi kapsıyordu. Profesyonel rehberler eşliğinde yapılan yürüyüş boyunca bölgenin binlerce yıl öncesine uzanan tarihi ve doğal yapısı hakkında bilgiler verildi. Katılanlar yol boyunca film ve fotoğraf çekerek yapılmak istenen doğa katliamına karşı bugünden tarihe tanıklık ettiler. Öğlen saatlerine gelindiğinde yere serdikleri dev bir pankart etrafında bir araya gelen yürüyüşçüler, kanal inşaatına izin vermeyeceklerini attıkları sloganlarla haykırdılar. Açık alanda devam eden yürüyüşün son iki saatlik bölümü, Kocabayır tepesi aşıldıktan sonra artık bölgede neredeyse hiç kalmamış ormanlık alanların belki de sonuncusunun içinden geçilerek, Şamlar Köyü su bendi boyunca yürünerek tamamlandı.

Yürüyüşün son noktası Şamlar köyüne gelindiğinde yorgun yürüyüşçüleri bir sürpriz bekliyordu. IDA isimli dev kukla ve pankartın önünde yapılan kısa bir teatral performans ile yürüyüş alkışlar ve sloganlar eşliğinde son buldu.

Köylerde yoğun polis önlemi ve TOMA’ların hazır bekletildiği görülürken, polisin yürüyüşçüleri yol boyunca uzaktan izlediği ve filme aldığı gözlendi.

150'ye yakın kurumun ve bireysel anlamda kanala karşı çıkanların katılımı ile giderek genişlemekte olan Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, kendi içinde uzmanlaşan çalışma birimlerinin yanı sıra ilçelerden mahallelere uzanan “Katılın Durduralım” komiteleri ile İstanbulluların "Kanal" çılgınlığına karşı tabandan örgütlenen bir direniş hattı geliştirmesi için çalışıyor.

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…