ILO: Dünyada Yarım Milyar İnsan işsiz

21 Ocak 2020
ILO: Dünyada Yarım Milyar İnsan işsiz

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (İLO) hazırladığı “Dünyada İstihdam ve Sosyal Görünüm: Eğilimler 2020” raporuna göre dünyada işsiz insan sayısı 2020’de 2,5 milyon artacak.

Rapora göre yaklaşık yarım milyar insan, çalışmayı arzu ettiklerinden daha kısa sürelerde ücretli işlerde çalışıyorlar ya da ücretli işe yeterince erişemiyorlar. Ayrıca iş eksikliği, artan işsizlik ve devam eden eşitsizlik, insanların çalışarak daha iyi yaşam kurmalarını gittikçe zorlaştırıyor.

"Dokuz yıldır aynı düzeyde"

Küresel işsizliğin son dokuz yılda genel olarak aynı düzeyde kaldığı belirtilen raporda küresel ekonomik büyümenin yavaşlaması nedeniyle, küresel işgücü artarken, işgücü piyasasına yeni girenleri istihdam etmeye yetecek düzeyde yeni iş olmayacak anlamına geldiği ifade edildi.

Dünya çapında yaklaşık 473 milyon kişinin ihtiyaçlarını karşılamak için istihdam fırsatlarından yoksun olduğu uyarısında buluna ILO,  küresel işsizlik oranının 2020'de, neredeyse on yıl içinde ilk kez artacağına işaret etti.

Raporda dünya genelinde düşük ekonomik büyüme seviyeleri nedeniyle işsiz sayısının yaklaşık 2,5 milyon artarak 190 milyonun üzerine çıkacağı tahminine yer verildi.

"473 milyon kişi işsiz"

Dünya genelinde çalışma çağındaki 5,7 milyar kişiden 165 milyonunun istihdam edildiğini ancak ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde ücret aldıkları bir iş bulamadıklarını ortaya koyan rapor ayrıca 119 milyon kişinin ya aktif olarak iş aramaktan vazgeçtiğini ya da kişisel durumları nedeniyle iş piyasasına erişimden yoksun olduğunu gösterdi.

Gelir eşitsizliğine dikkat çekilen raporda, dünya genelinde yaklaşık 473 milyon kişinin işsiz olduğu ya da çalışsa da ihtiyaçlarını karşılayacak ücret alamadığı ifade edildi.

Raporda ayrıca yaşları 15-24 aralığındaki 267 milyon kişinin bir işi, okul ya da mesleki eğitimi olmadığına dikkat çekildi.

Ryder: 630 milyondan fazla çalışan aşırı veya orta düzeyde yoksul

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, her türlü ücretli çalışmanın kalitesinin artırılması için acil çaba sarf edilmesi gerektiğini vurgularken “Milyonlarca sıradan insan için iş yoluyla daha iyi bir yaşam kurmak giderek zorlaşıyor. İşle ilgili ısrarcı ve önemli eşitsizlikler ile mahrumiyet, uygun işi ve daha iyi geleceği engelliyor. Bu, sosyal uyum açısından derin ve endişe verici çıkarımları olan son derece ciddi bir bulgu" dedi.

Ryder, yetersiz istihdamdan kaynaklanan risklere ilişkin yaptığı değerlendirmede ise “Verimli ve iyi ücretli işlerin eksikliğinin, dünya genelinde 630 milyondan fazla çalışanın günde 3,2 doların (yaklaşık 19 lira) altında gelirle, aşırı veya orta düzeyde yoksulluk içinde yaşaması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Ryder'in verdiği rakamlar, Oxfam'ın verdiği rakamları hatırlattı: 2153 kişinin serveti, 4.6 milyar insanın servetinden fazla!

https://www.politez.com/detail/politez-/10086/oxfam-raporu-2153-kisinin-serveti-4.6-milyar-insanin-servetinden-fazla

 

ANALİZ

ANALİZSon HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet Özgen

Son HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet ÖzgenHDP'nin 2014-2015 MYK'sı tutuklandı.. Saraydan talimat alan savcının gerekçesi Kobani protestolarına dayanıyor.…