HDP: ÇED olumlu raporu yasal ve meşru değildir

19 Ocak 2020
HDP: ÇED olumlu raporu yasal ve meşru değildir

Kanal İstanbul için verilen ÇED olumlu kararının yasal ve meşru olmadığını belirten HDP, “Bu dayatma ve katliam projelerini durdurmak için her türlü mücadeleyi yürüteceğiz” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni, Kanal İstanbul için verilen ÇED olumlu raporuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Projenin katliam olarak ifade edildiği açıklamada, AKP-MHP iktidarının etap etap bu projeyi uygulamaya çalıştığı belirtildi. Açıklamada, “Kanal İstanbul projesi kapsamında yapılacak köprü, otoban, yol bağlantıları altında ve kanal güzergahında kalacak konutların sahiplerine TOKİ konutlarından kredi ile ev önerileri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, idareye çağrılarak yer göstermeler, teklifler yapılırken, Küçükçekmece Lagününün çevresine lüks gökdelenler, siteler konuşlanmakta, bir taraftan da projenin farklı aşamaları uygulamaya sokulmaktadır” denildi.
 
‘ÇED KARARI YASAL VE MEŞRU DEĞİLDİR’
 
Halkın karşı duruşuna, kanalı istemediğini tüm yasal yollarla ifade etmesine rağmen ÇED olumlu kararının verildiğine dikkat çekildi. Açıklamada, ÇED olumlu raporunun yasal ve meşru olmadığı belirtilerek, şunlar dile getirildi: “ÇED olumlu kararı verilen projeye göre imara açılan tarım alanları ve su havzaları; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisince kabul edilen ve Belediye Başkanı tarafından 15.06.2009 tarihinde onaylanan ve halen yürürlükte olan 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planına göre koruma altındadır. Bu plana karara göre ÇED olumlu kararı geçersizdir.
 
BAKANLIK AKP’NİN EMRİNDE
 
ÇED olumlu kararını veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2011 yılında 644 ve 648 sayılı kuruluş kararnamesi ile aldığı yetkiyi kullanarak, doğal alanları, tarım alanlarını yapılaşmaya açmak için İstanbul 1/100.000’lik çevre nazım planında yaptığı revizyonu da bizzat kendisi onaylayacaktır. Kısaca akla, yaşamın yasalarına aykırı olan, İstanbul, Küçükçekmece Lagün Havzası’nda, İstanbul’da, hatta Marmara bölgesinde yaşayan halklara dayatılan Kanal İstanbul Projesini siyaseten dayatan da, yasal mevzuat çerçevesinde onayan da, plana uygun halde revize eden de, bu revize planı onaylayacak olan da aynı idari yapı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. Bakanlık tüm idari yapısıyla AKP iktidarının emrinde, şirketlerin haklarını koruyarak, gözeterek, bu arada yetkilerini de aşarak idari işlerini yürütmektedir.  
 
ÇED OLUMLU KARARINI TANIMIYORUZ
 
AKP-MHP ittifakı ülkenin yönetiminde kalabilmek için, Küçükçekmece Lagünü’nü, Kuzey Ormanları’nı, Marmara ve Karadeniz’i inşaat, maden ve ulaşım şirketlerine sunmaktadır. Bir taraftan kendini sürdürebilir kılmaya çalışırken kapitalizmin krizine karşı da şirketlere yeni sermaye alanları yaratmaya çalışmaktadır. Doğal alanları, arkeolojik yapıları, İstanbul’un belleğini yok edecek bu uygulama derhal durdurulmalıdır. HDP olarak Kanal İstanbul Projesi için verilen ÇED olumlu kararını, Çevre Düzeni planında yapılan değişiklikleri tanımıyoruz. Bu siyasi katliam projesinin ve meşru olmayan zorbalığın karşısında; Kanal ve Yenişehir rezerv alanı projesine karşı mücadele yürüten halklarla, ekoloji ve kent mücadelesi yürüten örgütlerle, platformlarla dayanışmayı sürdüreceğimizi, bu dayatma ve katliam projelerini durdurmak için her türlü yasal ve meşru mücadeleyi yürüteceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyururuz.”
 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…