İran halkından Trump'a: Sen kimsin! İran kültür alanları tüm insanlığa aittir!

6 Ocak 2020
İran halkından Trump'a: Sen kimsin! İran kültür alanları tüm insanlığa aittir!

ABD Başkanı Donald Trump'ın 'İran'a ait bazı kültür yapılarının da bulunduğu 52 hedef seçtikleri' sözünü bugün de tekrarlamasının ardından başta İran halkı olmak üzere dünyadan tepkiler yükseldi.

Trump'ın bu sözleri, aslında insanlığın ortak kültür mırası karşısında, Taliban ve IŞİD'le aynı zihniyeti, barbarlığı taşıdığını ortaya koydu.. Taliban'ın Buda heykellerini, IŞİD'in Palmira yapılarını tahrip etmesi hala zihinlerde..

İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından ABD ile İran arasındaki gerginlik zirveye çıktı.

İran'ın ABD ordusuna ve vatandaşlarına yönelik tehditlerine Twitter'dan yanıt veren Trump, şu ifadeleri kullandı:

"Dünyayı, son zamanlarda yüzlerce İranlı protestocu ve hayatında öldürdüğü tüm insanların yanı sıra bir Amerikalıyı öldürüp birçoğunu da yaralayan teröristlerinden temizlediğimiz için İran bazı ABD unsurlarını hedef alma konusunda oldukça cesurca konuşuyor. (Süleymani) Zaten Büyükelçiliğimize saldırıyordu ve başka yerleri vurmak üzere hazırlık yapıyordu. İran zaten yıllardır sorundan başka bir işe yaramadı. Bu bir uyarı olsun: İran Amerikalılara veya Amerikan unsurlarına saldırırsa biz (yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen) 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız. Bazıları üst düzey ve İran kültürü açısından çok önemli. Bu hedefler ve İran'ın kendisi çok hızlı ve çok sert bir şekilde vurulacaktır. ABD daha fazla tehdit istemiyor."

ABD Başkanı Donald Trump'ın 'İran'a ait bazı kültür yapılarının da bulunduğu 52 hedef seçtiklerini' söylemesinin ardından sosyal medyada tepkiler yükseldi.

Trump bugün de açıklamasını yineledi ve "Onların insanımızı öldürmelerine izin var, insanımıza işkence etmelerine ve sakatlamalarına izin var, yol kenarlarına bomba yerleştirip insanımızı öldürmelerine izin var da bizim onların kültürel sahalarına dokunmamıza mı izin yok. Bu böyle olmaz" dedi.

#IranianCulturalSites (İran'ın Kültürel Alanları) etiketiyle yapılan paylaşımlarda pek çok kişi İran'ın kültür mirasına ait yerlerin fotoğraflarını paylaştı. Başta İran halkı olmak üzere dünya çapından gelen tepkilerde; kimi Trump'a "sen kim olduğunu zannediyorsun" şeklinde seslendi kimisi de "İran kültür alanları tüm insanlığa aittir dedi. 

Gazeteci Negar Mortazavi paylaşımında "Trump onları imha ile tehdit ederken İranlılar Twitter'ı en sevdiği kültürel yerlerin fotoğraflarıyla dolduruyor. Söylediğim gibi, İran halkını size karşı yaşamın her kesiminden birleştirmenin en hızlı yolu kültürel miraslarını yok etmekle tehdit etmektir."

İran'da UNESCO Dünya Miras Listesine de girmiş bazı kültürel alanlar: 

Ermeni Manastır yapıtları
Gülistan Sarayı
Günbed-i Kavus
İsfahan Mescid-i Cuma
İmam Meydanı, İsfahan
Pasargad
Persepolis
Erdebil'de Şeyh Safiyüddin Tekke ve Türbe Yapıtları
Şuşter Tarihi Su Sistemi
Sultaniye
Tebriz Tarihi Çarşı Külliyesi
Taht-ı Süleyman
Çoğa Zenbil
İran Bahçeleri

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…