Temsilciler Meclisi Azil kararı verdi, Trump senatoya havale.

19 Aralık 2019
Temsilciler Meclisi Azil kararı verdi, Trump senatoya havale.

Trump, ABD tarihinin yaptırıma uğrayan 3. başkanı oldu. Çarşamba günü 12 saat süren tartışmaların ardından, ikitdarı kötüye kullanma ve işbirliği yapmayı reddederek Kongrenin çalışmasını engelle konusunda Temsiciler Meclisinde azletme oylaması yapıldı. 

Trump, ABD'nin eski başkanları Andrew Johnson ve Bill Clinton'ın ardından Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda hakkında azil maddeleri oylanacak üçüncü başkan oldu.

Görevi kötüye kullanma ve Kongre’nin görevini engelleme suçlamalarıyla itham edilen Trump, ABD siyasi tarihinde görevden alınması talebiyle Senato’da yargılanacak üçüncü başkan olacak.

Temsilciler Meclisi’nde ilk olarak “görevi kötüye kullanma” suçlaması daha sonra da “Kongre’nin görevini yerine getirmesini engelleme” suçlamasına ilişkin oylama yapıldı.

"Görevi kötüye kullanma" suçlaması 197'e karşı 230, "Kongre'nin engellenmesi" suçlaması da 198'e karşı 229 oyla kabul edildi.

Oylama sonucu genel olarak parti çizgisindeydi. İlk suçlamaya ilişkin yapılan oylamada 2 Demokrat Kongre üyesi, ikinci suçlamaya ilişkin oylamada da 3 Demokrat Kongre üyesi "hayır" oyu kullandı. Oylamada bütün Cumhuriyetçi Kongre üyeleri "hayır" oyu kullandı.

Trump’ın azledilmesi süreci bu oylamanın ardından Cumhuriyetçiler'in çoğunlukta olduğu Senato’ya taşınacak.

Beyaz Saray'dan oylamanın ardından ilk gelen açıklamada "Başkan Trump bir sonraki aşamaya hazır. Senato'daki yargılamada temize çıkacağından emin" ifadeleri kullanıldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham yaptığı yazılı açıklamada "Bugün Temsilciler Meclis'nde yaşananlar ulusumuzun tarihinde en utanç verici siyasi dönemlerinden biri olarak kayda geçmiştir. Tek bir Cumhuriyetçi'nin oyunu almadan ve herhangi bir kanıt göstermeden, Demokratlar Başkan hakkında gayrımeşru azil gerekçelerini kabul etmiştir" dedi. "Başkan Senato'nun Temsilciler Meclisi'nde görmezden gelinen düzen, hakkaniyet ve hukuki sürecin tesis edileceğinden emin" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçiler'in çoğunlukta olduğu Senato'da yargılama sürecinin Ocak ayında başlaması bekleniyor. Ancak Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'den sürecin gecikebileceğine ilişkin sinyal geldi.

Pelosi oylamanın ardından yaptığı açıklamada onaylanan azil gerekçelerinin Senato'ya hemen gönderilmeyebileceği mesajını verdi. Nancy Pelosi, önce yargılamanın yapılacağı Senato'da sürecin nasıl yürütüleceğinin netlik kazanması gerektiğini belirtti, "Şimdiye kadar bize adil görünen bir şey görmedik" dedi.

Trump, Temsilciler Meclisi’nde oturum devam ederken sosyal medyadan sık sık mesaj ve Fox News’da görüşlerini dile getiren yorumcuların söylediklerini paylaştı. Trump azil oylamasını ABD’ye yönelik bir saldırı olarak niteledi.

Temsilciler Meclisi’nde oylama oturumu sürerken, Başkan Trump Michigan’da mitingdeydi. Twitter'dan soğuk havaya rağmen kendisine destek vermeye gelen destekçilerinin görüntülerini paylaştı.

2016 yılındaki başkanlık seçiminde kendisini zafere götüren eyaletlerden biri olan Michigan eyaletindeki mitingde, "3 Demokrat bizim tarafımıza geçti. Bu hukuksuz partizan azil Demokrat Parti'nin siyasi intiharına yürüyüşü" ifadelerini kullandı.

Pence: Yenemeycekleri için azletmeye çalışıyorlar

Bölgede otobüsle seçim turunda olan Başkan Yardımcısı Mike Pence de mitinge katıldı. Miting öncesinde konuşan Mike Pence, Trump’ın görevde olduğu dönemde ekonomide elde edilen başarıların altını çizdi, “Bu başkanı 2020’de yenemeyeceklerini bildikleri için azletmeye çalışıyorlar” dedi.

Temsilciler Meclisi’ndeki oylamanın ardından yargılama ayağının yürütleceği Senato’da Cumhuriyetçiler’in lideri Mitch McConnell, yargılama sürecinde başka tanıkların çağrılmasının beklenmediğini söyledi, sürecin mümkün olan en kısa sürede tamamlanacağını belirtti.

Başkan Donald Trump’ın bundan sonraki aşamada Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’da yargılama sürecinin başlaması bekleniyor. Trump’ın görevden alınabilmesi için Senato’nun üçte ikisinin oyu gerekiyor, bu da Cumhuriyetçiler’in 20 fire vermesi gerektiği anlamına geliyor. Ancak bugüne kadar Trump’ın görevden alınması yönünde oy kullanacağını belirten bir Cumhuriyetçi Senatör olmadı.

Pelusi: Trump demokrasimiz için bir tehdit

Oturumda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki derin görüş ayrılıkları daha da su yüzüne çıktı. Hararetli geçen oturumda Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD anayasasına bağılık yemininin metnini okudu.

Demokrat Partili Kongre üyelerinden yoğun alkış alan Pelosi, Başkan Trump’ı ABD demokrasisi ve ulusal güvenliğine yönelik bir tehdit olarak niteledi,“Demokrasiyi savunmak için buradayız. Başkan bize başka seçenek bırakmadı” dedi.

Başkan Trump’ın "sorumsuzca eylemlerinin" azil sürecini başlatmaya neden olduğunu belirten Pelosi sözlerini "Başkan’ın ulusal güvenliğimiz, seçimlerimizin bütünlüğü, demokrasimizin temeli açısından tehdit oluşturduğu bir gerçek” şeklinde sürdürdü. Trump’ın kişisel çıkarı için görevini suistimal ettiğini belirten Pelosi, Kongre’nin soruşturma başlatmasını engellemeye çalıştığını da söyledi. Pelosi, Başkan Trump’ın "yasaların üstünde duruyormuş gibi davrandığını” sözlerine ekledi.

Cumhuriyetçi Kongre üyeleri Başkan Trump’ın hiçbir suç işlemediğini savundu

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Barry Loudermilk, azil sürecinin adil ve meşru olmadığını söylerken, Hz. İsa örneğini verdi, “İsa’yı çarmıha gerdiren Roma valisi Pontius Pilatus bile, Demokratlar’ın Trump’a tanıdığı hakların daha fazlasını İsa’ya tanıdı” dedi. Cumhuriyetçi temsilcinin bu yorumunun ardından “Trump to Jesus” etiketi Twitter’da en çok paylaşılan etiketler arasına girdi.

Bir başka Cumhuriyetçi Kongre üyesi Fred Keller da, İncil’de, Hz İsa’nın çarmıha gerildiğinde ölmeden önce söylediği belirtilen ifadelere gönderme yaparak, “Tanrım, onları affet. Ne yaptıklarını bilmiyorlar” dedi. Başkan Trump da süreci 1600’lerde Massachusettes’de cadılıkla suçlananların yargılanıp infaz edildiği Salem cadı mahkemelerine benzetmişti.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Mike Rogers da azil soruşturmasının temelinde Başkan Trump’a duyulan nefretin yattığını savundu, “Bu süreç bir cadı avı, uydurma ve ABD’nin seçilmiş başkanına karşı bir darbedir” ifadelerini kullandı.

Trump’ın 2020 seçim kampanyası Temsilciler Meclisi’nde oturum devam ederken internet üzerinden yoğun bir bağış kampanyası başlattı. Seçim kampanyası ekibinden yapılan açıklamaya göre, kampanyaya yapılan katkılarda artış gözlemlendi.

Temsilciler Meclisi’nde azil oylamasının yapılacağı günün sabahında yayınlanan Gallup anketinde ise dikkat çekici veriler yer aldı.

Ankete göre, Trump’ın başkan olarak performansına ve icraatlarına yönelik desteğin oranı azil sürecinin başlamasından bu yana yüzde 39’dan yüzde 45’e yükseldi. Aynı ankete göre, Trump’ın görevden alınmasına destekse azil soruşturmasının başlamasından bu yana yüzde 52’den yüzde 46’ya düştü.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…