Türkiyeli kadınlar 'Tecavüzcü Sensin..' demeye devam ediyor

14 Aralık 2019
Türkiyeli kadınlar 'Tecavüzcü Sensin..' demeye devam ediyor

Lastesis, sistematik olarak kadına karşı saldırıların devlet kurumları aracılığıyla yükseltilerek, artan şiddet ve insan hakları ihlallerinden "polisleri, yargıçları, Başkanı ve Devleti " sorumlu tutarak tüm bu kurumlara suçlu olduklarını haykırmakta.

PoliTez-Kadın ve Yaşam --Polis müdahalesine rağmen Türkiyeli kadınlar "Tecavüzcü Sensin" demeye devam ediyorlar

Şili'de Lastesis isimli feminist tiyatro grubunun kadına yönelik şiddet ve cinsel istismarı protesto etmek için yaptıkları danslı gösterileri tüm dünyada karşılık bulmaya devam ediyor.

Gruba adını veren Lastesis; Şili'li dört kadın sanatçının, önemli feminist düşünürlerin tezlerinden kendilerinin ilgilerini çekenleri gündemde tutmak istemelerinden hareketle oluşmuştur.

Yolundaki Tecavüzcü adlı performans çalışması Cinsel şiddet'in ahlaki bir problem olmaktan ziyade politik bir problem olduğunu savunan ve tecavüz konusunda önemli çalışmaları olan Arjantin'li Antropolog Rita Segato'nun çalışmalarına dayanmaktadır.

Şili'de 2018 yılında açılmış olan cinsel taciz davalarının yüzde-8'i sonuçlanmış olup, sadece bazı durumlarda failler suçlu bulunmuşlardır. Lastesis grubunun sergilediği performans, kadına yönelik şiddete karşı Şili bilgi ağından derlenen verilerden de ilham almıştır. Bu verilere göre hergün polise en az 42 cinsel taciz davası rapor edilmektedir.

Lastesis eyleminde çarpıcı olan şudur ki; eylemciler kadına karşı şiddetin sona ermesi için basit bir çağrı yapmak yerine, "ve benim suçum değil, nerede olduğum ve

ne giydiğim, tecavüzcü sensin" diyerek aslında cinsel taciz ve tecavüz davalarında tecavüze uğrayarak öldürülen kadınların suçlanması konusunda cinsel tacizi küçümseyen kurumsal altyapılara da bir çağrı yapmakta.

Sistematik olarak kadına karşı saldırıların devlet kurumları aracılığıyla yükseltilerek, artan şiddet ve insan hakları ihllalerinden "polisleri, yargıçları, Başkanı ve Devleti " sorumlu tutarak tüm bu kurumlara suçlu olduklarını haykırmakta.

Kadınlar dünyanın her yerinde yaşamları ve cinsel ilişkileri üzerinden eleştirilmekte, dolayısıyla, yasadıkları kötü olaylara gerekçe olarak yaşam tarzları gösterilmekte, uğradıkları cinsel taciz, tecavüz ve şiddetin suçlusu olarak lanse edilmektedirler. Lastesis bu duruma karşı da, "nerede olduğum ve ne giydiğim benim suçum değil. tecavüzcü sensin" diyerek cevap vermekte.

Ayrıca; İspanyol Daily El Pais dergisine demeç veren Lastesis üyeleri, "suç, acı, küçük düşürülme, ahlaki mahcubiyet gibi kavramların  bedenleri şiddet gören kadınlar tarafından değil, tacizcileri tarafından hissedilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Lastesis koreografisindeki hareketler de anlamlı bir bütünlüğe işaret etmektedir. Katılımcıların gözlerini siyah bez parçalarıyla bağlamaları, çok yakın bir zamanda aynı yerde yapılmış bir eylemde eylemcilerin polisler tarafından gözlerine ateş edilerek kör edilmelerine atfediliyor.  Yere çömelmeleri ise, kadınların tutukluluk süreçlerinde çıplak halde yapmaları zorunlu kılınan alçaltıcı hareketlere maruz kaldıkları cinsel şiddete dikkat çekmek amacını taşıyor.

Geçtiğimiz günlere Türkiyede'ki kadın örgütleri de bu protestolara ses verdiler. Ne var ki, dünyanın her yerinde sergilenen Lastesis eylemleri barışçıl şekilde sona ererken, Türkiye'deki eylemler polis müdahalelerine maruz kaldı. 8 Aralık pazar günü Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun çağrısı üzerine Kadıköy Rıhtım Meydanı'nda toplandıktan sonra dans gösterisini gerçekleştiren yüzlerce kadına polis tarafından ‘dağılın’ uyarısı yapıldı. Kadınlar koreografiyi sergilemeye devam ederken, polis ses sistemlerini kapattı. Kadınlara  gaz ile müdahale edildi. Müdahaleler esnasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ve Kadın Meclisleri Üyesi Ayşen Ece Kavas dahil çok sayıda kadın ters kelepçe ile gözaltına alındı. Ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar. 

Ankara’da ise 13 Aralık tarihinde hak örgütlerinin çağrısıyla Güvenpark’ta buluşan kadınlar, Lastesis dansı performansına hazırlandı. Sadece dans etmeyi amaçladıklarını belirten kadınlara polis izinsiz olduğu gerekçesiyle sert müdahalede bulundu. Farklı noktalarda 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan bazılarına metal kelepçe takıldı. 

Güvenpark’taki müdahale üzerine bir grup kadın, yolun karşısındaki alışveriş merkezi önüne geçti ve burada dans etmeye başladı. Ancak polis dansa izin vermeme yönündeki kararlılığını sürdürdü ve müdahalede bulundu. Kadınlar polisten uzaklaşırken aynı zamanda dans etmeye de devam ettiler.

Dünyanın heryerinde barışçıl bir biçimde gerçekleştirilmeye devam edilen Lastesis eylemleri her ne kadar Türkiye'de polis müdahaleleriyle engellenmeye çalışılsa da, Türkiye'li kadınlar protestolarından vazgeçmeye niyetli değiller.

İstanbul ve Ankara eylemlerinin ardından Kadınlar İzmir'de 15 Aralık saat 15:00 'de Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde;

Aynı gün İstanbul'da ise 15:30 'da Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Caddesi'nde "Tecavüzcü Sensin" diye tüm güçleriyle kadına karşı tacize, tecavüze, şiddete ve kadın cinayetlerine karşı DUR demek için biraraya gelecekler.

 

 

 

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…