Distopya*: Evet çıkarsa ne olocak?

Mehmet Özgen

12 Nisan 2017
Distopya*: Evet çıkarsa ne olocak?

ABD emperyalizmi başkan aracılığı ile ülkeyi istediği gibi yönetebilir hale gelecek.. Resimlerde Abdülhamit’in burnu düzeltilecek.. Türklerin atası ilan edilecek. Her eve Yüce Reis’in bağlanabileceği ekranlar konacak.. Reis ‘hadi yatın.. beş çocuk için çalışın’ diyecek. Sedat Peker sokak çetelerinin sevk ve idaresinden sorumlu başkan yardımcısı olacak..

Adolf Hitler’e göre politikacı, hitap ettiği topluluktaki en kafası dar, aklı kısa kimsenin anlayabileceği şekilde konuşmalıdır.. Şartlar dahilinde, taraftar kazanılmak istenilen kimseler ne kadar çoksa, propagandanın ilmi seviyesi de o kadar aşağıda olmalıdır. Propaganda istenilen sonuca ulaşmak için yapılır, birkaç okumuş kimsenin veya entellektülin takdir etmesi için değil.

Cumhurbaşkanı Hindenburg’un ölümünden 17 gün sonra 1934’te, Nazi iktidarı Şansölyelik (başbakanlık) ve Cumhurbaşkanlığı makamlarını birleştiren referandumu halka sundu, % 89’la kazandı.

Erdoğan ve kurmayları aynı yoldan gidiyorlar. Devletin tüm aygıtlarını, tüm bürokrasiyi, medyayı kullanarak, tutuklamalarla, Hayırcıları krimanilize ederek, tıpkı naziler gibi, ‘terörist’, vatan haini suçlamalarıyla yaftalayarak yalan-iftira ve demogjiye dayalı bir referandum kampanyası sürdürüyorlar. 'Anayasa değişikliği, rejimi değil, yönetme biçimini değiştiriyor'muş.. İkisinin aynı şey olduğunun ayırdında olmayan, kandırılabilecek, yani ‘’en kafası dar, aklı kısa’’ seviyeye getirilmiş yığınları hedef alıyorlar. Bu yığınların büyük bir bölümü zaten 15 yıldır, islam-ötesi bir dinle, siyasal islamla afyonlanlanmış halde.

Erdoğan, AKP ve müttefikleri -kontrgeilla temsilcisi- Bahçeli MHP’sinin, referandumda elbette ki % 89 evet çıkarmaları sözkonusu değil.  Ben evet ve hayır oylarının, eğer savaş çıkarmak gibi olağanüstü bir durum olmazsa, bıçak sırtında olacağını, yani ya % 51 hayır, % 49 evet, ya da tersi çıkacağını bekiliyorum. Evet’in % 51 cıvarında çıkması demek, İslamcı-Türkçü faşist cephe için Pirus zaferi benzeri bir sonuç olacaktır ki, bu aslında eşit olmayan koşullarda yarışan Hayırcılar için % 55 demektir. Çünkü yeni yeni seçim hileleri, özellikle kürt illerinde HDP'li seçmenlerin oy kullanmasını engelleme taktikleri gündemdedir.

Muhalefet, ilk günlerden itibaren, stratejisini böyle bir kavrayış temelinde kurar, çok katmanlı geniş bir cephe örgütlenmesini hayata geçirmeye çalışır ve demokratik cumhuriyete ulaşmak için Kurucu Meclis’i (1) şiar edinen bir sttrateji izlerse faşizmi yenmenin yolu açılabilir.

Ama varsayalım ki, Gezici Araştırma'nın son anketinde verdiği gibi, evet oyları % 56’yı bulursa ne olacak? 

Tek cümleyle söylemek gerekirse, Pandoranın kutusu** açılacak…

DEVLETİN ADI İSLAM BİRLEŞİK DEVLETLERİ OLACAK

1. 7 Haziran seçim sonuçlarını yok sayarak katliamlarla başlayan darbe süreci, a) dokunulmazlıkların CHP yönetiminin desteği ile kaldırılıp HDP’nin suçlu ilan edilmesi;  b) Hitler’in müttefiki SA’ları tasıfiye ettiği ‘uzun bıçaklar gecesi (2) ‘benzeri FETÖ’cüleri 15 temmuz darbe girişimine azmettirerek Cemaatin tasifiyesi; c) OHAL ve KHK’larla bu tasfiyenin sola, kamuda kendilerinden olmayanlara, akademisyenlere, gazetecilere, demokratlara, kürt hareketine, alevilere teşmil edilmesi aşamalarından geçerek anayasal bir huviyet kazanıyor. Böylece, 12 Eylül darbecilerinin programı, ideolojik doğrultusu (türk-islam sentezi) ve çizdiği hukuksal çerçeve ile hedefine ulaşmış olacak.

2. Büyük Ortadoğu Projesinin ana hedeflerinden biri olarak Türkiye’de emperyalizmin AKP ve Erdoğan ile gündeme soktuğu  ‘’ılımlı’’ İslam modeli, ‘sessiz -karşı- devrim’,  geçiş sürecini tamamlamış olacak. Yani kağıt üstündeki laik-demokratik cumhuriyetten otokratik / istibdat rejimine resmen geçilmiş olacak.

3. Türkiye Cumhuriyeti adı yerine, İslam Birleşik Devletleri geçecek.. Irak kürdistanı, başta İdlib olmak üzere Suriye’nin kuzeyinde kurulacak federe yapıları gelecekte kapsamak üzere..

4. Devlet ve toplum otokratın fermanları ile yönetileceği için, insanlar kendi farklılığını, düşüncesini açıklama ve örgütlenme üzerinden değil, zor ve şiddet yoluyla ifade etmek zorunda kalacak. Yargı siteminin otokrata tabi kılınması ile, hukuk tamamen ortadan kalkacağından adaletin sağlanması bireyselleşecek.

5. İdam geri gelecek.. İnfazlar, iran'da olduğu gibi, meydanlarda gerçekleştirilecek. İdamın olduğu ama düşünceyi açıklama ve örgütlenme özgürlüğünün olmadığı, dolayısıyla demokratik siyasetin yok edildiği, adaletsizliğin hüküm sürdüğü koşullarda ‘’dağa çıkma’’eğilimi -sadece doğuda değil, batıda da-  artacak. Keza silahlanma eğilimi de.. Bu anayasa ile kaçınılmaz olarak, şiddet eylem biçimi olarak meşruiyet kazanacak.

6. Dün ‘altı yaşındaki kız çocuğu ile nikah kıymak caizdir’ benzeri fetvalar veren tarikat hocaları, din baronları, bu kez, yaşam tarzları kendinden farklı olanlara tecavüz etmek ve öldürmek vaciptir fetvasını vermekten kaçınmayacaklar.. Kadınların dini kurallara uyması demek, erkeklerin her istediğine Evet demek olacak. Bir fermanla türban takmayanlar, İran’da olduğu gibi, türban polisi takibati sonucunda cezalandırılacak.. Artık 6 yaşındaki kız çocuklarına nikah kıyılacak.

7. Düzenlenen dini ayinlerde ve cuma namazlarında verilecek hutbelerde gaza getirilen gurühlar insan avına çıkacak.

8. Bu Anayasa değişikliği ile, bilgi güçtür ilkesi yerine yalan güçtür egemen olacak. Çünkü Başkanlık ya da egemenlik, ‘adalet’ üzerine değil, halkın parasını yasal kılıf altında gasp etmek üzerine  kurulu olacağından yalan söylemek ve üretmek otokrasi medyasının artık başlıca işi olacak. Gerçek Bakanlığı kurulacak, RTÜK ona bağlı olarak çalışacak. Bakanlığın başlıca görevi tarihi yeniden yazmak olacak. Sadece yeni kitaplar, dergiler basmak şeklinde değil, arşivdeki kitap, gazate ve mecmualar Reisin hitaberinde yer alan görüşlere, kurduğu sistemin mantığına göre düzeltilecek.

9. Bu anayasa ve onun sağlayacağı atmosfer ile, başkanlık istemi dedikleri, tarihteki, bütün krallıklardan, hanedanlıklardan, saltanattan daha adaletsiz, daha zalim olmak zorunda olacak. Çünkü onlar, o günün tarihsel koşullarında ekonomi-dışı zora dayanarak artık-ürüne el koyuyor idiyseler de  belirli bir adalet ilkesine dayanmak zorundaydılar; istisnaları olsa da, haydutların, haramilerin kurduğu yönetimler, yargılanmaktan kaçanların büründükleri bir suç örtüsü değildi.. 

10. Bu anayasa değişikliğine evet deyip uygulanırsa, valiler, kaymakamlar, müdürler, bakanlar, başkan yardımcıları, yurtdışından özel zırhlı araç siparişi verip ancak o araçlarla gezecekler.. Araçlarından inmek zorunda kaldıklarında astronot elbiseleri kullanmak zorunda kalacaklar.  Ne yönetenlerin ne de yönetilenlerin can güvenliği olacak. Uzay teknolojisi ancak bu sayede ülkeye gelecek.. Başta otokrat/ Başbuğ olmak üzere büyük başlar koruma kalkanı ile korunacak. Reis/ Başbuğ, kitlelere hologramla hitap edecek. Suikast ve sabotaj korkusuyla yaşayacakları için, makamılarında yüz yüze görüşmenin yerini, kurşun geçirmez camlar ekranlar alacak. 

11. Orwell’ın 1984 romanında betimleRelated imagediği distopyası nihayet gerçekleşecek.. Her eve Başbuğ’un ya da Yüce Reis’in bağlanabileceği ekranlar konacak.. Başbuğ ‘hadi yatın.. beş çocuk için çalışın’ diyecek. Yüce Reis'in konuşma saatinde ekranı açmayanlar ihbar edilecek.

12. Bu başkanlık ahlaksızlığı daha da teşvik edecek.. Çalıyorlar ama iş yapıyorlar inancı, gerçek inancı nasıl törpülüyorsa, bir hırsızı daha tepeye, afişlerdeki söylemlere bakacak olursak ( ‘göklerden gelen bir karar var’), Allah katına çıkarmak da nihayetinde kof inancın kabuğunu patlatacak, toplum bir ahlaksızlık deryasına dönüşecek.. Çalmak, soymak, rüşvet vermek meşru sayılacak.

SODOM VE GOMORE GERİ GELECEK

13. Sodom ve Gomore kentlerindeki hayat tarzı geri gelecek. Erkek beyanı esas olacağı, ensest ilişki sonucu hamileliklerde kürtaj yasaklanacağı için, bu tarz ilişkiler artacak. Fuhuş muta nikahı ile yaygınlaşacak.. Şii İslam rejiminin kurulu olduğu İran’ın başkenti Tahran’ın kuzeyinde olduğu gibi, gizli Pompei (Roma'nın fuhuş evleri) rezidansları, tower’ları gelişecek.. Türkiye, üstü çarşafla örtülü fuhuş cenneti olacak. Adnan Hoca ve kedicikleri sektörü ‘islami’ kurallara göre yönetecek. Saraya ve devlet-partisinin yöenticilerine ait harem salonlarına servis yapacak.

14. Samimi inananlar, Allah'a değil, Yüce Reise kulluk etmeyi reddenler, terörist ilan edilecek. ''Allahın yerinde gözün mü var'' diyen İhsan Eliaçık hapse atılacak. Diyanet işleri başkanlığının öncelikli görevi, Başbuğun söylev ve demeçlerini derlemek ve risaleler halinde yayınlamak olacak. Orjinal Kur’an yasaklanacak. İslam tarihi yeniden başbuğun söylevlerine göre yazılacak. Bakara-Makaracı Egemen Bağış, Diyanet başkanı olacak.

15. Felsefe, mantık ve tarih kitapları, evrimi konu eden kitaplar, roman ve şiirler kütüphanelerden toplanacak. Böyle kitaplar yasaklanacak. bulunduranlar ağır cezalara çarptırılacak. Kitap yakma törenleri düzenlenecek.

SEDAT PEKER BAŞKAN YARDIMCILARINDAN BİRİ OLACAK

16. Resimlerde Sultan Abdülhamit’in burnu düzeltilecek.. Türklerin atası ilan edilecek. ‘Atam izndeyiz’  ifadesi resimaltı olacak. Ona ve Başbuğ’a dair Kutlu doğum haftaları düzenlenecek. 15-20 temmuz günleri yeniden-doğuş haftası ve bayramı ilan edilecek. Meclisin ilk işlerinden biri Erdoğan’a Gazi ünvanı vermek olacak.  RTE milletin büyük kurtarıcısı ilan edilecek. Kurtarıcı olarak yer aldığı yeni 15 temmuz savaşları, kahramanlık hikayeleri icat edilecek.

17. Eşbaşkanları, vekilleri, 1500 yöneticisi, binlerce üyesinin tutuklanması ile fiilen büyük ölçüde faaliyet yürütemez hale getirilen HDP’yi bu kez kapatmaya gidecekler. CHP de bir süre sonra adım adım aynı akibete uğrayacak. Abdilkadir Aksu, kendisiyle yaptığı telefon görüşmesinde Kılıçdaroğlu'nun 'ama bu yaptıkları doğru değil, demokrasiye aykırı' dediğini duyuracak. Sol partiler kadar sağda führer’e (başbuğ ya da reise) muhalif olan partiler de kapatılacak.. Emekten yana politika yapan sendikalar, odalar kapatılacak.. Hepsi terör ya da teröre destek, yardım ve yataklıktan yargılancak. Führeri eleştirmek terör suçu sayılacak. 

18. Her ile 100  hapisane kampanyası başlatılacak. Türkiye kapalı bir cezaevine dönüşecek. Başbuğa itaatname imzalayan hapisteki FETÖ’cülere af çıkacak. ‘Aynı menzile giden’ katliamcı IŞİD militanları da,  Saray Mahkemeleri tarafından, Dİyanet’in çıkaracağı ‘solcuları, cumhuriyetçileri, laikleri, seküler-demokrat kürtleri, alevileri katletmek vaciptir, cihadın gereğidir’ fetvasına dayanarak aynı şekilde serbest kalacak. Madımak katliam davasının zaman aşımı bahanesiyle ortadan kaldırılması gibi, cihadçı teröristlerin işlediği cinayet, katliam davaları ortadan kaldırlacak..

19. Mafia lideri Sedat Peker, sokak çetelerinin sevk ve idaresinden sorumlu Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Doğu Perinçek, ÇHC büyük elçisi olacak. Çin’in başkanlık deneyimlerini aktaracak.. Bilal, Sübyan okulları ve medreselerden sorumlu başkan yardımcısı olacak…

ABD EMPERYALİZMİNİN KUKLASINA  BİAT EDENLER VATANSEVER, BİZLER VATAN HAİNİ İİLAN EDİLECEĞİZ

20. Evet çıkarsa Büyük Ortadoğu Projesinin, Libya ve Mısır’dan sonra, Türkiye’deki planları da gerçekleşmiş olacak. Türkiye artık emperyalizm için yönetilebilir duruma gelmiş olacak. Bir daha orduyu, hükümeti ikna ettikleri halde parlamentodan, 1 mart tezkeresi gibi kararlar çıkmayacak. Emperyalistlerin her isteği, savaşa katılma, asker gönderme dahil, gerçekleşecek.. Karşı çıkanlar vatan haini ilan edilecek..

AKP eski milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu eski Başkanı Mehmet Dülger, Anayasa değişiklik paketinin bir ABD projesi olduğunu söylerken, eski CIA Türkiye şefi Paul Bernard Henze'nin 2006'da Beyaz Saray'a sunduğu Türkiye raporunda yer alan şu sözlerini hatırlatıyor:

"Türkiye'nin bu şekliyle, Amerikan politikalarının yanında olacağından emin olamayız. Ülkeyi kuranlar, denetim mekanizmasını çok sıkı tutmuşlar. Hükümeti ikna ettiğimizde Meclis; Meclis'i ikna ettiğimizde, ordu; orduyu ikna ettiğimizde yargı karşımıza geçebiliyor. Eğer Amerika'nın çıkarı Türkiye'de bir federal devlet kurulması ise mutlaka ve öncelikle yargı, ordu, Meclis ve hükümeti tek elde toplayan başkanlık rejimine geçilmelidir. Bir kişiyi ikna etmek, birbirini denetleyen yapıyı ikna etmekten çok daha kolay olacaktır. Eğer o bir kişi Amerikan çıkarlarına yardım etmek konusunda tereddüt ederse, bir kişi üzerine kurulmuş yapıyı yıkmak Amerika için sorun olmaz.”

Böylece Evet diyecek olanlar, ABD emperyalizminin ülkemiz için biçtiği modele ve onun kuklasına onay vermiş olacaklar. Onlar 'vatansever', bizler vatan haini' olacağız..

TÜRKİYE 21. YÜZYILIN İLK BARBAR TOPLUMU OLACAK

21. Bu anayasa değişikliğinden sonra hepimiz insanlıktan çıkmış olacağız.. Bütün düşünce farklılıklarımız ortadan kalkacak.. ve ne için dövüştügümüzü unutarak Walking Death dizisindeki zombiler gibi sadece ve sadece parçalama ve ve yok etmeye odaklanacağız. Bu gibi dizileri daha çok izlenecek ve insanların hayatlarını yoketmenin haşereleri yok etmekle aynı olduğu bilinci daha çok gelişecek ya da geliştirilecek.

22. Toplumun yüzde 18’inin desteklediği IŞİD zihniyeti böylece daha çok gelişme ve yaygınlaşma imkanı bulacak. 

23. Evet diyenler bütün bunlara evet onay vermiş olacak. Pandora’nın kutusunu açmaya niyet ettiklerinin farkında değiller.  Sonuçta 21. yüzyılın ilk resmi barbar toplumu olacağız.

24. Şimdi küfrettikleri, Haçlı zihniyetiyle suçladıkları Avrupa bu yönetimi, destekleyecek. Kendi halkları üzerinde bir baskı aracı olarak kullanacaklar. Açıktan düşman gösterip mevcut demokrasilerini korumak adına gerçekte onu daha çok budama fırsatı bulacaklar.

25. Sonra, sıra Erdoğan’ı halletmeye gelecek. ABD emperyalizmi ve NATO, ‘’Amerikan çıkarlarına yardım etmek konusunda tereddüt eder’’ ya da şimdiki durumda ABD ve NATO’yu takmama şımarıklıkları, güvensizlik göstermeye devam ederse, Erdoğan’ın görevini tamamladığına karar verecekler. Emperyalist-kapitalist sistemin bu halkasında belirsizliğe ve sistemin reddine yol açabilecek eğilimleri geliştirecek bir istikrarsızlığa izin vermeyecekler. Birleşmiş Milletler’de, ABD’de, Rusya’da, Uluslararası Ceza mahkemesinde bulunan Erdoğan dosyaları açılacak..

**

Peki ne için?

Kimin için insanlıktan çıkacağız? Ne için Evet diyeceksiniz?

Bir kukla için.. Neden bir kukla? Reis ne zaman Reis oldu? Gezi isyanı ile karşılaştıktan sonra. 17-25 Aralık’ta rüşvetten elde ettiği serveti ortaya çıktıktan ve yargılanma korkusunu ensesinde hissetmeye  başladıktan sonra.. o zaman ‘kefen giymekten söz etmeye başladı.. O zaman, dünya lideri, yetmedi, ’’Allahu Tealanın bütün vasıflarını üzerinde toplayan lider’’ ilan edildi..

Yani rüşvet ve suistimalden, yolsuzluktan maruf bir adama ömür boyu koruma kalkanı sağlamak için mi evet diyeceksiniz? Onu yöneten yahudi sermayesi başta olmak üzere, ABD emperyalizmi, arap şeyhleri, Avrupa sermayesinin çıkarlarını korumak için mi?

Saf inançlarınızı sömürerek semizleşen tufeyli, asalak, sonradan görme, rantçı, kapkaççı, yağmacı, soyguncu, soysuz sermayenin ve onların iktidarının bekası ve emperyalist efendilerin maşası olmayı onlara karşıymış gibi maskeleyen bir diktatör için mi? Bu korkak, soyguncu çeteye ve reisine, bu haramilere koruma kalkanı sağlamak için mi? 

Onların gönüllü kölesi mi olacaksınız? 

Şimdi sizi bir eliyle kazan kazan soyarken öteki eliyle bir kepçelik sadakaya razı ettmesinden, aşağıık duygunuza hitap ettiğinden, cehaletinizi okşadığından dolayı aşık olduğunuz fani, yarın celladınız da olduğunda aşkınızı sürdürmeye hazır mısınız?

Hayır’lar olsun size..

—————————————————————————————————————————

1) Bakınız: http://www.politez.com/detail/mehmet-ozgen/7137/efendisiz-vesayetsiz-demokratik-cumhuriyet-icin-kurucu-meclis

2) http://www.politez.com/detail/-/7019/uzun-bicaklar-gecesi-ve-ic-savas-provasi

3) http://www.birgun.net/haber-detay/akp-eski-milletvekili-mehmet-dulger-bu-degisiklik-cia-raporunda-var-153698.html

* Distopya: günümüzde ve gelecekte toplumun giderek kötüleşeceğini, özellikle düzenin insanları terörize edip toplumsal bağların yok olacağını ortaya koyan  pesimist yani kötümser bir bakış açısıdır. Özellikle totaliter ve otariter ya da herhangi bir baskıcı yönetimdistopik toplumu ifade eder. Distopik toplumlarda kaos hakimdir. Geleceğin arzu edilenin dışında olacağını, kaosun ve şiddetin hakim olacağını anlatan romanlara distopik roman ve filmlere de distopik film denir. 1984, Vandetta, Matrix ..

** Pandora'nın Kutusu, Antik Yunan efsanelerinde geçen ve içinde kötülüklerin bulunduğuna inanılan sihirli kutu.

Yazarın Dİğer Yazıları

 1. Kurucu Meclis, Halk ittifakı ve HDP
  Bugün bizde 2001’in Arjantin durumu yok; mafyalaşmış faşist bir rejim var. Bu nedenle, böyle bir otokratik rejimin cenderesindeki bir ülkede Kurucu Meclis, sadece bir anayasa yapım yöntemi olamaz. Ülkenin ve…
 2. Mihri Belli’den kalan: Devrimin güncelliği
  ''Geçmişin devrimcilerini, sosyalist eylemcilerini, sadece yaşamlarını devrime adadıkları için değil, örnek mücadeleleri ve harekete düşünsel ve pratik katkıları ile de değerlendirmeli ve anmalıyız. Bu, öncelikle, onların pratiklerini eleştirel süzgeçten geçirerek…
 3. Güzel bir insan, kararlı bir devrimci: Şaban Ormanlar
  Şaban Ormanlar entelektüel birikimi olan, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde özverili katkıları kadar marksist hareketteki teorik tartışmaları da takip eden onurlu, dürüst bir insan ve kararlı bir komünistti. Onu ilkin TRT…
 4. Faşist MHP Kapatılmalıdır!
  Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile iç içe geçtiği, dolayısıyla, hem insanlığa karşı, hem de mafyatik suçların ODAĞI olduğu görünen bir gerçek. Peki, bunlar…
 5. Finale Doğru
  Finale Doğru
  26 Nisan 2021
  Biliyorsunuz iktidarın, içeriği artık ayan beyan olan 2023 hedefi var.. Cumhuriyeti 100. cü yılında ilga edip onun yerine otokratik islamcı bir devletin ilan edilmesi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ya da tek-adam…
 6. Yeni-Osmanlı Galaksi İmparatorluğu:)
  Kainatın efendisine naçizane teklifimiz şudur ki, Aya gidecek ilk kafile, Hz. Nuh’un kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için ‘’cep telefonu ile görüştüğünü’’ ortaya koyan İÜ Deniz Bilimleri Fakültesi…
 7. Seçimler Amerikan toplumundaki yarılmayı açığa çıkardı
  Pensilvanya’daki seçimleri önde bitirmesiyle 20 delege daha kazanması kesinleşen Biden, 46. ABD başkanı olarak anılmaya başlandı bile. Şimdiki tartışma, Trump’ın White House’tan nasıl çıkartılacağı üzerine. Bilindiği gibi, 65 milyonu aşkın…
 8. Egemen paradigmanın içindeki ‘Muhalefet’
  Öznel müdahalenin öncelikle yönelmesi gereken hedeflerden biri, bütün hareketlerde, ama özellikle emek hareketinde emekçi demokrasisini (proleter demokrasiyi) örgütlemek yerine kendi grupsal iktidarını örgütleme anlayışıdır. Bunun devrimci Marksizmle bir alakası yoktur.…
 9. Devletin emperyalist siyaseti, faşizm ve Kürt sorunu
  Krizin görüngülerinden biri ABD hegemonyasının çökmekte oluşu. Büyük ihtimalle hegemonya krizi çoklu seçeneklerle uzun süre devam edecek. Bu seçenekler şimdilik Çin, Rusya, Hindistan olarak görünüyor. Bölgesel hegemonya mücadelesi içinde olanlar…
 10. Dayanışma
  Dayanışma
  21 Mayıs 2020
  Sosyalist politika, geleceği bugüne izdüşüren bir yaklaşımla hareket eder. Bir başka deyişle onun temeli, alternatif bir toplumsal ilişki biçimini geliştirmektir. Bu ilişki biçimi, egemen ilişki tarzına karşıt alternatif nüve olarak…
 11. AKP-MHP’li vekiller deyyusların ‘siyasi’ temsilcileri mi?
  Bu iktidara karşı direniş anayasal bir haktır ve meşrudur. Ait olduğu yere, tarihin çöplüğüne gönderilmesi yaşamsal olduğu kadar artık ahlaki bir sorundur. Fezlekesini yazmanın zamanı çoktan geçti bile.. İnfaz yasası koronavirüse…
 12. Cumhuriyeti mi, tasfiyesini mi kutluyorsunuz!
  Zira Cumhuriyetin ilkeleri, başta laik sistem, onun birincil uygulama alanı eğitimin akla ve bilime dayalı temelleri yok edilmiş durumda. Devlet aygıtları islamileştirilmiş, cumhuriyet ordusu, Son Suriye harekatının da gösterdiği gibi,…
 13. Marksist Devrimci olarak Mihri Belli
  16 Ağustos 2011'de aramızdan ayrılan Mihri Belli'yi, devrimci eylemin önde gelen simalarından ve önderlerinden biri olarak anıyoruz.. Aşağıdaki yazı O'nun yoldaşlarından Mehmet Özgen'e ait. Özgen, bu yazıyı Mihri Belli'nin ardından 2012…
 14. Cumhur ittifakı değil Cürüm ittifakı
  Demokrasiye, özgürleşmeye en çok ihtiyacı olanlar, elbetteki emekçi sınıf ve katmanlardır, kadınlardır.. Bu nedenle, Emek ve Kadın Cephesi, anti-faşist mücadelenin, kürt halkının da taleplerini kapsayan demokratik cumhuriyet mücadelesinin itici gücü olarak…
 15. İkili kriz: hem iktidar hem muhalefet
  Ortada giderek gerçekliği su yüzüne çıkmakta olan bir iktisadi kriz olmasına, bunun da diktatörlüğü beka endişesine sürüklemesine ve toplumun her türlü hile ve baskıya rağmen direncini sürdürüyor olmasına karşın, muhalefet…
 16. Diktatörlüğün Sonbaharı
  ‘Ekmek bulamıyorlarsa, pasta yesinler!’ -Bu söz, Marie Antoinette tarafından, Paris'te ekmek kıtlığının doruğa ulaştığı esnada, kocası XVI. Louis ile birlikte kral ve kraliçe olarak Fransız tahtına geçtikleri taç giyme töreninde söylendi.…
 17. Türkiye yol Ayrımında
  Türkiye yol Ayrımında
  2 Mayıs 2018
  Kritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık deneyimlerini kesintiye uğratacak ya da toplum, içine hapsedildiği cendereyi patlatarak özgürlükçü bir paradigmanın ufkuna açılan olanaklı alternatifleri yeşerten…
 18. HDP Kongresi..
  HDP Kongresi..
  11 Şubat 2018
  HDP demokrasi mücadelesinin öncüsü ise, tek karar verici organ da kongrenin kendisi demektir. ‘İstişare’ etmek elbette gereklidir.. Ama istişare veya mutabakat kongrenin iradesinin üzerinde olamaz..   HDP, Türkiyelileşme politikası ile önce…
 19. CHP kurultayı, faşizm ve savaş
  Normalde, diktatörlüğün güç kazanmasına yarayan bu kadar büyük günahlar işlemiş, buna karşın hatalarından ders alarak yeni bir mücadele programı ortaya koymayan bir yönetimin kurultayda değişmesi gerekirdi.. Ancak.. Bu ülkede Cumhuriyeti…
 20. RTE olsa olsa Herkül’üyle henüz karşılaşmayan Cacus olabilir
  Nasıl yani, kürsüde idam edilenlerin mektuplarını okurken gözyaşı dökme sahtekarlığından sonra bu da mı olacaktı, derken kendiliğinden şu kıyaslamayı canlandırıyor zihnim: Ortada, Kürt halkına karşı, tıpkı İsrail’in Filsitinlilere yönelik kullandığı…
 21. Ecevit ve Kılıçdaroğlu
  Ecevit ve Kılıçdaroğlu
  15 Haziran 2017
  Bugün faşizme karşı kararlı duruş sergilemenin yolu HDP ile, tüm solla, demokrasi güçleri ile yan yana gelmekten, birlikte davranmaktan korkmamaktan geçer. Çünkü diktatör esas olarak bu korkudan güç almakta, muhalefeti…
 22. Son darbe
  Son darbe
  17 Nisan 2017
  Adam hırsızlık yaptı, halkın parasını çaldı. ‘ Bu doğru değil’ dedin.. Adam cinayet işliyor cinayet! Hala bu doğru değil diyorsun. Sıra sana gelince ne diyeceksin? Böyle bir totaliter ideolojiye ve onun…
 23. Ey Fravun'a iman edenler!
  Ey Fravun'a iman edenler!
  25 Aralık 2016
  Yanıyordu iki asker, bilmedikleri topraklara zoraki gönderilmiş iki halk evladı.. iki er.. İnsanlık yanıyordu.. Bugüne kadar geliştirdiği bütün insani değerlerle birlikte bir kez daha.  Bir kez daha düşmüştü tiranın saltanatı…
 24. Efendisiz-vesayetsiz-demokratik cumhuriyet için Kurucu Meclis
  Tek-adam diktatörlüğü OHAL vasıtasıyla kuruluyor.. OHAL parlamentoyu fiilen ortadan kaldırmıştır. Kurucu Meclis sloganıyla halk kitlelerinin seferberliğine dayalı bir mücadele dışındaki her yol, siyasi islamla uzlaşmak, onun kuracağı faşist devlet düzeninde ‘muhalefet’ olmayı…
 25. 'Uzun Bıçaklar Gecesi' ve İç savaş provası
  Şimdi sokakları zaptetmeye çalışan bu gerici-faşist-cihadcı paramiliter gruplara karşı halkın savunmasını inşa etmek, bu darbe içinden darbe çıkaranlara, iç savaş provası yapanlara direnme hakkını hayata geçirmek yaşamsal bir görevdir. Türkiye…
 26. 14 Haziran 2016
 27. Diktatörlüğe karşı Halk Devrimi
  Çıkış yolu, resterosyonu ve darbeyi reddeden bir halk devrimidir. Halk devrimi derken, Gezi isyanı gibi bir hareketten, Gezi de eksik olanı, Kürt halkının –şimdi yok edilmek istenen- devrimci enerjisiyle kendisini…
 28. 'Devrim ve karşı-devrim'
  ''Öyle görünüyor ki, 1990’larda başlayan yeni genişleme dalgası, 1930 ve 40’lı yıllarla ölçülemeyecek derecede daha pahalı olacaktır. Kapitalizmin yeni bir “yıkıcı uyumu”nun, yeni bir dünya savaşının insanlığın ve doğanın mahfına…
 29. Nuray Mert ve ‘Faydalı salaklık’
  Aydın dediğimiz kişi, araştırmacı ve sorgulayıcı aklıyla, henüz fiilileşmemiş imkanı / varlığı ortaya çıkaran kişidir. Yani muhafazakar demokratlık yaftasının örttüğü kuvve'yi ortaya çıkarandır. Bu yaftaya ihtiyaç kalmadıktan, ‘’sesiz devrim’’ tamamlandıktan, AKP devletle…
 30. 'Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı’
  Brecht, Hitler'in iktidara yürüyüş öyküsü ile gangster Al Capone'un öyküsünü örtüştürür..-- Diktatörler ve gangesterler aslında korkaktırlar. Korkutarak korkularını aşmaya çalışırlar. Psikolojideki yansıtma gibi.. Alman halkı 19.cu yüzyıl ve 20.ci yüzyılın başında…
 31. Bir de kalkmış herkesi 'sağduyulu olmaya davet' ediyor..
  Halkı yeni katliamlara, cinayetlere, entrikalara karşı savunma önlemleri almaksızın, iradesinin tezahür edeceği bir seçim olabilir mi? Gırtlağına kadar suça batmış faşist Erdoğan rejimine karşı Ortak bir direniş hattı oluşturmadan, demokratik…
 32. ’Ağlamak Bazı acılarda yetmez Bazı ölümlere’
  Her karede gülen yüzleriniz.. Büyük insanlık için bir şey yapmanın kıvancı.. Gözlerinizde kardeşlik parıltısı .. Kucaklaşmanın, çitleri yıkmanın coşkusu.. Kobani önlerinde.. Suruç'ta.. Büyük insanlığın barbarlığa karşı savunma hattında.. Yüceliğin alçaklığa…
 33. Kendi tanrısına bile ihanet eden adam..
  Yarın sandığa gittiğinizde .. Bacakları kopan çocuk ve Lisa'nın yüzü aklınızda olsun.. Bir daha koşamıyacak o.. Hüzünle bakacak cıvıl cıvıl koşuşturan arkadaşlarının ardından.. Bir daha çocuk olamıyacak.. Ki o çocuk,…
 34. AKP Faşizmi, ant-faşist cephe, HDP, BHH ve CHP
  AKP FAŞİZMİ: Sermayenin en saldırgan kesiminin iktidarı --AKP’nin 'Kristal Gecesi'--AKP ırkçılığı: 'Farkçı-Irkçılık'--‘’Üst-akıl’’-‘’Taşeron akıl'' ve 'millet aklı'  --AKP’nin çözüm süreci, Sunni İslam federasyonuna tabidir.. Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildiğinden bu yana yeni…
 35. Ya Kobane ya barbarlık!
  TARİH BİZİM SIRTIMIZDAN YAPILDI. ŞİMDİ BİZ YAZACAĞIZ TARİHİ YENİDEN --Çakalların ulumasından korkmıyacağız. Tiranların sokaklara saldığı, sömürüden değil ama kendisinin sömürücü olmayışından nefret eden lümpen ayaktakımıyla yıldıramazlar bizi..  Direniş dediğin, bir…
 36. Gezi İsyanı Türkiye'nin 1905'idir
  Her gerçek devrim, bir şekilde iç- biçimlenişini, yani kendi suretini büyük bir halk hareketi içinde ortaya koyar. Öncülerin ya da öznel iradenin rolü işte bu an’da tayin edicidir.. Tarihin ortaya…
 37. CHP’nin BOP’un resterasyonuyla uyumlu stratejisi
  CHP-MHP’nin birlikte açıkladıkları ve Cemaatin desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu’nun çatı adaylığını hangi bağlamda değerlendirmek gerekiyor? Ulusalcı çevreler itirazlarını laiklik, Atatürk ilkeleri vb çerçevesinde dile getiriyorlar. Bu da onların bölge dinamiklerinden kopuk…
 38. 'Yeni Türkiye' Soma madeninin altında kaldı..
  Erdoğan öyle bir stratejik hataya -Taksim'e sokmama inadına- düştü ki, artık Gezi parkına girildiği günün devrimin başlangıcı olması farz olmuştur. Şimdi bize düşen bunun fikri ve örgütsel hazırlığını yapmak. Esin…
 39. BDP/HDP Cumhurbaşkanlığı seçimi Için ne diyor?
  "KOŞULLU DESTEK" DÜŞÜNÜLEBİLİR BİR ŞEY MİDİR?  --BDP ve HDP, fiilen yolsuzluk-rüşvet-hırsızlık zanlısı olan, bunların ortaya çıkması ve soruşturulmasının önüne türlü engeller çıkaran, kısacası kendisini ve iktidarını aklamayı reddeden, ayrıca savaş…
 40. En uzun gün ve olasılıklar
  Yolsuzluk operasyonları, Suriye üzerine savaş planları, provokasyonlar, sadece hükümet üyelerini değil, ilişkili sermaye gruplarını, sivil-asker bürokrasinin üst tabakasını suç ortağı durumuna düşürmüştür. Tarihte hiç bir devlet yönetimi, 2.dünya savaşının sonrasında…
 41. HDP, CHP'nin oylarını mı bölüyor?
  Henüz belirgin bir stratejiden yoksun olsa bile, sol ve sosyalistler, demokratlar, ilericiler, kısacası Gezinin tüm bileşenleri HDP'ye oy vermelidir. Halkların, ezilenlerin ve sömürülenlerin faşizme direniş blokunu geliştirmek ve yüksetmek için..…
 42. İsyanın adı Berkin-
  İsyanın adı Berkin-
  12 Mart 2014
  "Söz bitti" gerçekten.. Bu söylem neredeyse slogana dönüştü.. Adaletsizlik ve zulüm karşısında öfkemizin kabardığı her defasında, her acımızda tekrarladığımız.. Ve tekrarladıkça unutuşa dönüşen.. Mehmet ÖZGEN Gereğini yapmadıkça unutuşa dönüşür her…
 43. 'Paralel devletler', koku-tutulması ve devrimci kopuş
  ERDOĞAN KLİĞİ ULUSLARARASI SUÇ ÖRGÜTÜ İLAN EDİLEBİLİR --Erdoğan'ın Ömer El Beşir konumuna düşürülmesi ve bu uluslarası kompleks hamleyi bir adım sonra AKP'nin, 28 Şubat sürecinde RefahYol iktidarının yıkılmasını sağlayan DYP'nin…
 44. Devlet ikiye mi bölündü yani?
  Böyle diyenler var. Oysa devlet iktidarı içinde rollerin paylaşım savaşının ikinci raundu bu.. ilki MİT müsteşarı Hakan Fidan'ı hedef alan operasyondu.. Hükümet onu jet hızıyla Meclisten çıkardığı yasayla etkisiz kılmıştı..…
 45. Marksist Devrimci olarak Mihri Belli
  Mihri Belli kimdir? Adı, Türkiye sosyalist hareketinin günışığına çıkıp yeniden kitlesel ölçekte kurulduğu 1960'larda, ortaya attığı Milli Demokratik Devrim stratejisiyle özdeşleşen; düşünceleri, eylemleri, yetenekleri, başarıları ve başaramadıklarıyla sosyalist hareketin içinde ve…
 46. Erdoğan-Barzani ittifakı: 'İslam' kardeşliği
  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diyarbakır buluşmasında Eroğanın sarfettiği "dağdakilerin inip, cezaevlerinin boşalacağı" cümlesine açıklık getirdi: "Terör bitsin, silahlar teslim edilsin biz de üzerimize düşeni yapalım". Bu, AKP'nin bundan sonra izleyeceği…
 47. Cumhurbaşkanı ve başbakanıyla devletin linç girişimi!!
  Kabul edelim ki, 'sözlü saldırı' var. Ortada konuşan bir "kız" öğrenci var! Cumhurbaşkanı, Başbakan, YÖK başkanı, bakanlar, taraf sendikalar, televizyonda açık oturumlar, proflar. Noluyoruz? Bu nedir? Bu açıkça, bir ya da…
 48. 'Kimyalı' mı 'Kimyasız' mı?
  Ey büyük insanlık! Demokrasi kralları, monarşi kralları, silah ve petrol şirketleri, medya patronları ve onların coğrafyamızdaki "islamcı" hempaları, hocaları, ilahiyatçıları, bilumum kan emici, haydut, soyguncu ve "ırz düşmanları" hep birlikte…
 49. Başka coğrafyanın çocukları: Rojavalı çocuklar
  ROBOSKİ NEREDEYDİ, ROJAVA NEREDE? --'Denize düşen yılana sarılır'dan vazgeçilmelidir. Halkların kardeşliğinin, halkların ortak mücadelesiyle mümkün olduğunu, bunun da Gezi direnişiyle RUH İKİZİ olmaktan geçtiğini anlamak gerekir artık. Uzun zaman önce…
 50. Yanıyor insanlık hâlâ!
  Sivas'ta Madımak'ta yaşananlar, insanlık tarihinde örneğine az raslanan din adına işlenen büyük bir vahşettir. İnsanlığın vicdanı ve ahlaki değerlerini altüst eden bir vahşet. Bu vahşeti basitleştirenler, üzerini örtemeye, unutturmaya ve…
 51. 25 Haziran 2013
 52. Belli ki, geldiğiniz gibi gitmeyeceksiniz!
  BUGÜN YENİ BİR TARİH BAŞLATTINIZ FARKINDA OLMADAN! NO PASARAN DİKTATÖR, NO PASARAN! --Tayyip Sultan'ın, bir iç savaş ordusu olarak kullandığı kolluk kuvvetleri karşısında HALK GÜÇLERİ yenilebilir. Orada olan ANALAR, tanık olabilir,…
 53. 'Bir kaç çapulcu' kim?
  'Bir kaç çapulcu' kim?
  2 Haziran 2013
  Senin bir kaç çapulcu dediğin; İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de, Antalya'da, Çanakkale'de,Türkiyenin heryerinde, Türkiyeliler'in varolduğu bütün dünya kentlerinde senin diktatörlük teşebbüsatına HAYIR diye haykıran yüzbinler mi? Yoksa kefenine cep dikenler mi? On…
 54. İlle de Roboski!!!
  İlle de Roboski!!!
  6 Ocak 2013
  CHP, sorumluları bu kadar ayan beyan ortada olan bir katliam için gensoru mekanizmasını neden işletmez? Başbakan bu kadar açık şekilde suçlu pozisyonundayken neden onu Mecliste ve halkın önünde hesap vermeye…
 55. Cumartesi.. Cumartesi..
  Cumartesi.. Cumartesi..
  25 Kasım 2012
  Bu ülkede ne zaman ki, işkencede, gözaltında, faili meçhul cinayetlerde kaybedilenlerin hesabı sorulmaya başlanır, bu hesabı gören "özel yekili" mahkemeler kurulur: ne zaman ki mecliste Kayıpları Araştırma Komisyonu kurulur, bu…
 56. Ruhu alçalan toplum
  Ruhu alçalan toplum
  29 Ekim 2012
  Bu "manzara" aynı zamanda bu toplumun çıplak bir resmidir, röntgenidir hatta. Bütün insanı değerleri, çare olmak ve bulmak için koşuşturan bir avuç insanda toplasmış ve onların bu toplum bedeninde bir…
 57. Tezkere provokasyonu
  Tezkere provokasyonu
  4 Ekim 2012
  Türkiye sadece bir savaşa değil, Hitler ve Mussolini benzeri tek adam diktatörlüğüne doğru gidiyor. Üstelik bu savaş sadece devletler arasında değil, halklar ve mezhepler arasında bir savaşa dönüşecek. Bu diktatörlüğe…
 58. Alçaklığın dayanılmaz irtifası..
  Patlamaya karşı tepkiyi, daha ilk saatlerde kin ve nefret söylemine dönüştürüp halkın bir kesimine, Kürtler'e karşı yönlendirmek, hem en az bu insanlık suçu kadar halk düşmanlığıdır, hem de saldırının gerçek…
 59. Aygün neden kaçırıldı?
  Aygün neden kaçırıldı?
  13 Ağustos 2012
  Tarihsel gelişme, imkanı genellikle tehlike ve büyük risklerle bir arada verir. Politik öngörü ve liderlik, onu bu tehlike ve riskler içinden çıkarıp realize etmekte kendini gösterir..Kılıçdaroğlu, sorunun gündeme getirilmesi için "iklimin…
 60. Savaş kışkırtıcılığı suçtur!
  TCK'nun 306. Maddesinde 'Türkiye'yi savaş tehlikesiyle karşı karşıya bırakacak şekilde yabancı bir devlete karşı hasmane hareketlerde bulunan' kimselere ‘beş yıldan oniki yıla kadar hapis cezası, "Fiil sonucu savaş meydana gelirse…
 61. CHP Kurultayı ve Devrimci Cumhuriyet
  CHP, ilericilerle, sosyalistlerle, Kürt siyasal hareketiyle; Mehmet Bekaroğlu'nun, İhsan Eliaçık'ın temsil ettiği anti-kapitalist Müslüman hareketiyle, yerel seçimlerden başlayarak güç birliğini gündemine koymalıdır. demokratik, özgürlükçü, laik ve sosyal bir halk cumhuriyeti…
 62. Mızrağın ucundaki 'Islam' ve biyopolitiği
  Erdoğan ve AKP'nin kurduğu düzende "kadının adı yok." Erdoğan'ın, ısrarla kadın yerine anne sözünü kullanması bu bilincin dışavurumudur. Kadının görevi nice erdoğanlara annelik etmektir, o kadar. Hadi gel de anlat..…
 63. 'Ceddin deden, neslin baban..'
  Chicago'dan İstanbul'a dünyanın bütün sokakları NATO'culara karşı birleşiyormuş bugün. Manhattan'da mehteran bandosuyla Türk Günü yürüyüşü yapılıyormuş.."Çokyıldızlı beyler beyi haykırdı ilerle / Bir yaz günü geçtik Manhattan'dan kafilerle." Sanırım kimse, metrix'in…
 64. Post-modern darbeden postmodern faşizme -Faşizm yargılıyor
  Halkın inaçlarını kullanarak onun sırtına binenler, ona takla attıranlar değil; onuruna, değerlerine sahip çıkan, çıkarlarının bilincinde bir halk hareketi ve onun temsilcileri bizzat yargılayan olmadığı sürece, bu tiyatronun yeni sahnelerini…
 65. Post-modern darbeden postmodern faşizme
  Yükselen bütün sınıflar gibi, postmodern/muhafazakar burjuvazi de, eski iktidar blokunu değiştirme ve bunun için gerekli hegemonyayı tesis etme süresince demokrasi söylemlerine ihtiyaç duyar. Egemenliğini garantiledikten sonra bu söylemlere de, onları…
 66. Bu başbakan kimin başbakanı?
  Artık katliamın affına "hayırlı olsun" diyen bir Başbakan var Türkiye'nin başında! Ey Başbakan! Bilesiniz ki, yanmakla tükenmez bu ülkenin güzel evlatları. Bir gider bin geliriz! Bu dava "divan"a kalmayacak! Erdoğan, Sivas…
 67. Devlet iktidarının yeniden paylaşım savaşı
  Böylece Özel yetkili savcıların açtığı ve Özel yetkili Mahkemelerin sürdürdüğü Ergenekon, KCK ve Devrimci Karargah davalarının hukuki meşruiyeti de ortadan kalkmış oluyor. Polis ve yargının, AKP iktidarının bir "siyasi sopası"…
 68. Dersim, CHP ve Faşizm
  Dersim, CHP ve Faşizm
  29 Aralık 2011
  Eğer özür, tüm katliamların arkasındaki politik düşünceyle, yani tekçi-ulus anlayışı ile, zorla asimilasyonla hesaplaşmanın bir ifadesi olarak dile getirilseydi o zaman özür olurdu.. Bugün Ermeni "Soykırım"ini kabul etmeyenlere ceza öngören…
 69. Kürt sorununda 'Osmanlı'da oyun çok'
  Eski düzen, bir tür post-modern "devrim"le çökertilmiştir. 1. Cumhuriyet bitmiştir; yerine "Ilımlı" İslam Cumhuriyeti ikame edilmektedir. Bu "devrim"i tamamlamanın önündeki tek engel, asıl direnç noktası, Ortadoğu'nun en modern hareketi olan…
 70. Adını siz koyun..!
  Adını siz koyun..!
  8 Ekim 2011
  Bu resme iyi bakın.. Dikkatle bakmak gerçekliğin tümünü görmeyi sağlar. Çünkü anlamak ve anlamlandırmak için eksik olan bir şey yok.. Çünkü görüntüyle aranızda hiç bir perde yok.. Yerde yatanların giysileri,…
 71. “Laiklik kesinlikle ateizm değildir” Öylemi?
  Türkiye açısından toplumun yüzde-50'sinin rızasını alan iktidarın, diğer yüzde-50'nin arıza çıkarmamasına yönelik bu söylemi yeni bir "açılım"ın işareti gibi görmek, tek kelimeyle gaflettir, Erdoğan'ın tuzağına düşmektir.   Başbakan Erdoğan'nın Kuzey…
 72. 90’nında devrimci delikanlı*
  Asıl önemli yan, sosyalizm mücadelesine devrim bilincini taşımış olmasıdır. Oyların yüzde 51'ini alarak iktidar olmayı hayal eden egemen zihniyeti kıran ve iktidar mücadelesinin gerçek mahiyetini kavramaya sevkeden onun devrimci tutumudur.…
 73. Yanıyor insanlık hala!
  Yanıyor insanlık hala!
  3 Temmuz 2011
  * Eğer siz, babanızın veya kardeşinizin ya da oğlunuzun/kızınızın yanında onun katilinin de ismini görürseniz ne hissedersinz? Hızla yükselen bir öfke dalgasıyla bütün insanı duygularınızın iğfal edildiği hissine kapılmaz mısınız? İsyan…

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…