Faşist MHP Kapatılmalıdır!

Mehmet Özgen

4 Temmuz 2021
Faşist MHP Kapatılmalıdır!

Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile iç içe geçtiği, dolayısıyla, hem insanlığa karşı, hem de mafyatik suçların ODAĞI olduğu görünen bir gerçek. Peki, bunlar bilindiği halde, demokrasi düşmanı bu faşist partinin kapatılması neden demokrasi mücadelesi veren muhalefet partilerinin akıllarına gelmez...

Uzun bir zamandan beri MHP ve bindebirlik Perinçek’in kontrgerilla partisi, HDP’nin kapatılması için kampanya yürütüyor.  MHP merkezinde hazırlanan kapatma iddianamesini revize ederek yeniden AYM’ye sunup kabulünü sağladılar. Eş zamanda bu kampanyayı artık cinayet ve katliam girişimi ile bir üst aşamaya yükselttiler. 

Ancak geniş bir katliam gerçekleştirmeyi amaçlamışken parti binasında yalnız bulunan Deniz Poyraz’ı katlettiler. Devlet Bahçeli, bu katliam girişiminin tam hedefine ulaşamamasından duyduğu öfkeyi Deniz’e ve ailesine yöneltti. Partisinin grup toplantısında, ''Öldürülen Deniz Poyraz’ın kim olduğunu ben size söyleyeyim, PKK’nın kırsal katılım sorumlusu, şehirden dağa çıkmak isteyen PKK sempatizanlarını terör kamplarına sevk eden halkanın içinde yer alan milis işbirlikçidir'' ifadeleri ile açıkça saldırıyı onaylayan, cinayeti haklı gösteren bir tutum sergiledi.

'SAVCILARI GÖREVE ÇAĞIRMAK'

İHD Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin, Bahçeli’nin, bu sözlerinin ‘’çok açık nefret suçu’’ olduğunu belirterek ‘’Bu, açıkça halkı kin ve düşmanlığa sevk etmektir. İnsan Hakları Derneği olarak bu suçun düzenlendiği TCK 216’dan suç duyurusundan bulunacağız.” açıklamasını yaptı. (1) 

Bahçeli'ye partisinin grup toplantısında yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ''Katil hangi saiklerle cinayeti işlediğini açıklamışsa hükümetin küçük ortağı da bugün bu kürsüden Deniz Poyraz’ı hedef göstermiştir. Katille dil birliği yapmıştır. Adeta, neden daha fazla HDP’li öldürülmedi diye yakınmıştır. Bu ülkede HDP'ye oy veren milyonları hedef göstermiştir. Yeni cinayetlere kapı aralayacak bu söylemlere karşı savcıları göreve davet ediyoruz. Bu küçük ortağa haddini bildirecek var mı yürekli bir savcı?'' ifadelerini kullandı. (2)

Ne var ki, savcıları Kılıçdaroğlu da sık sık göreve çağırıyor. Yolsuzluk, hırsızlık, soygun, mafya-paramiliter örgüt ilişkileri, Peker’in, başta içişleri bakanı ile ilgili ve Binali Yıldırım ve oğlunun kokain bağlantıları olduğuna dair kuvvetli iddiaları, mafyadan para alan siyasetçiler, marinaya, otellere ‘’çökmeler’’, sönmez baran korkmaz vakası vb. Bütün bunlara dair ciddi kimi kanıtlar ortaya çıkmışken bile hiç bir savcı bir soruşturma açmadı. Çünkü çoğu, kirli işlerin, soygun ağlarının bağlantı merkezi olan sarayın savcıları. Hele hedefteki HDP’ye yapılan saldırıyı hiç soruşturmazlar. Yüzlerce suç duyurusu yapıldı. Kaç tanesi soruşturma konusu oldu ki? 

Hem bu savcıların, başta HDP olmak üzere, muhalif güçleri, öğrencileri, gerçekleri yazan gazetecileri, direnen, hakkını arıyan işçileri, İstanbul Sözleşmesi için mücadele eden kadınları, cumhurbaşkanına hakaret suçu işlediği iddia edilen yurttaşları soruşturmakla görevli olduğu açık değil mi?

MHP İNSANLIĞA KARŞI SUÇ VE SUÇLULARIN ODAĞIDIR

Aslında MHP'nin siyasal partiler yasası ve anayasa çerçevesinde yasaklanması için yeterince sebep var. Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile içiçe geçtiği, dolayısıyla, hem insanlığa karşı, hem de mafyatik suçların ODAĞI olduğu görünen bir gerçek. 

Peki, bunlar bilindiği halde, demokrasi düşmanı bu faşist partinin kapatılması neden demokrasi mücadelesi veren muhalefet partilerinin akıllarına gelmez.. Akla getirecek onca neden ve gerekçe varken? MHP ‘’demokrasinin vazgeçilmez unsuru’’ mudur?

Muhalefet partilerimizin referans aldıkları Avrupa demokrasilerinde parti kapatmanın ortak kriterini şiddet, şiddeti savunma ve ırkçılık gibi suçlar oluşturuyor. Aralık 1996’da Avrupa Parlamentosu kararına dönüştürülen, Türkiye’nin üye olduğu Avrupa Konseyi tarafından kabul edilen Venedik Komisyonu Raporunda, siyasi partiler yalnızca şiddet kullanılması savunması ya da şiddeti politik bir araç olarak kullanması durumunda kapatılabilir. Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlük de şiddet savunusunun belirli görünümleri olarak kabul edilmektedir.

Bu çerçevede MHP’nin siciline kısaca bakalım..

-Türkiye tarihinde ilk kez bir parti genel başkanı, diğer birçok cinayete azmettirme, tehdit, baskın vb suçların yanı sıra çocuklarının annesini, en yakın arkadaşını öldürten mafya liderini hapiste ziyaret etti; özel af çıkartıp çocuk istismarcıları, tecavüzcüler ve kadın katilleri ile birlikte serbest kalmasını sağladı.

MHP genel başkanı ve partisi açıkça şiddet kullanan bir suç örgütü liderine bağrını açarak suç işlemiş olmuyor mu?

-Bu şahıs (Alaattin Çakıcı) Anamuhalefet partisi CHP’nin  genel başkanı Kılıçdaroğlu'na ''seni kazığa oturturum'' diyerek tehdit etmiş Bahçeli de arkasında durup ’’dava arkadaşım’’ diyerek  tehditi sahiplenmemiş midir?

-MHP tecavüzcülere de arka çıktı. Batman'da 18 yaşındaki İpek Er'e tecavüz edip intihara sürükleyen Uzman Çavuş Musa Orhan'ın sosyal medyada bozkurt işaretiyle poz vermesine ses çıkarmamış, sadece tv.de gösterilmesine karşı çıkmıştır. 

-2015 yılında Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde duvarlara ‘’Türkün gücünü göreceksiniz, kanımız aksa da zafer islamın’’ şeklinde ırkçı yazılamalar yapan, üç hilal simgesi çizen, operayonlarda ‘’Allah ve Peygamber aşkına bu kafirleri öldürün’’ diyen, halka işkence ve katliam yapan “Esedullah Timi”nin mensupları ülkücü-islamcı değil miydi?

-2015’de düşürülen Rus savaş uçağından atlayan pilot Oleg Peşkov’u öldüren Alparslan Çelik MHP’li değil miydi? Kendisi gibi Suriye’de savaşan, Rus uçaklarının bombardımanında hayatını kaybeden MHP Fatih İlçe Başkan Yardımcısı İbrahim Küçük’ün cenazesine MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Başkan Yardımcıları Celal Adan, Atilla Kaya, Semih Yalçın, İzzet Ulvi Yönter ile birlikte saf tutmadı mı?

-MHP, AKP gibi, daha doğrusu Saray çetesinin mensubu olarak Suriye'ye ülkücü-terörist göndererek savaş suçuna iştirak etmiş bir parti değil mi?

-Dahası MHP yönetiminde siyasi cinayetler işleyen katiller var. Savcı Doğan Öz'ün katili, suçunu poliste ve savcılıkta itiraf etmiş, sonuçta 4 kez idama mahkum edilmesine rağmen kontrgerilla marifetiyle Askeri yargıtayda yediye sekizlik  oy çokluğu ile beraat ettirilen İbrahim Çiftçi var..

-1980’de DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’i öldüren, 7 TİP’li gencin işkenceyle katledildiği Bahçelievler katliamını Haluk Kırcı ve İbrahim Çiftçi ile birlikte gerçekleştiren faşist katil Ünal Osmanağaoğlu’nun ağabeyi ve suç ortağı Tamer Osmanağaoğlu da yönetimde.. 2014 yılında Ünal’ın cenazesinin en ön safında yer alan kişi de Devlet Bahçeli’ydi. 

Ünal Osmanağaoğlu Maraş katliamına da katılanlardan. Bu vesile ile MHP’nin bu katliamdaki rolünü de hatırlatalım.

-Resmi açıklamaya göre 111 kişinin öldürüldüğü Alevi ve solculara yönelik Maraş katliamı, MİT’in 17 Ocak 1979 tarihli raporuna göre, MHP Maraş il yöneticileri ve Ülkücü Gençlik Derneği (ÜGD) mensuplarının katılımı ile katliam planı MHP Maraş il örgütünde katliamdan iki üç hafta önce yapılmıştı.

-Gazetecilere de saldırdılar. Gazeteci Levent Gültekin, 8 Mart 2021 akşamı Semih Yalçın'ın hedef göstermesinin ardından Halk TV'nin Bakırköy'deki merkez binası önünde yaklaşık 25 kişilik bir grubun saldırısına uğramıştı. Korkusuz gazetesi Yazarı Ahmet Takan, Devlet Bahçeli'ye yönelik eleştirileri sonrası MHP'liler tarafından hedef gösterilmiş ve 21 Kasım 2019'da evinin önünde yumruklu saldırıya maruz kalmıştı.

-15 ocak 2021’de Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a Ankara'da evinin önünde silahlı ve sopalı saldırıda bulunulmuş, bu saldırının ardından konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul vekili Semih Yalçın, Özdağ için ‘’Son olarak gereksiz yere Sayın Bahçeli'ye saldırdı. Bu saldırısı çok ağırıma gitti’’ derken ‘’Bu hareketin delisi çoktur. Talimat falan dinlemezler’’ ifadelerini kullandı. 

-Yine Semih Yalçın, Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "HDP kapatılmalıdır" sözlerinin ardından sosyal medya hesabı Twitter'dan HDP’yi hedef alan açıklamalarında, "HDP/PKK kamilen itlafı gereken bir siyasi haşere sürüsüdür" dedi.(3)

Bu ifade uluslararası hukukta insanlığa karşı suç tipi dahilinde değerlendiriliyor. Ruanda’da 1993 yılında rejim yanlısı ve Hutu propagandası yapan yayın organı RTLM adlı özel radyonun 3 yöneticisi, Tutsi toplumuna, ılımlı Hutulara, muhaliflere yönelik etnik nefret ve cinayetleri kışkırtmak, Tutsi kökenlileri yok etmek için birlikte çalışmak gerekçeleriyle suçlanmıştır. Radyo yayını esnasında Tutsiler kastedilerek sık sık hamam böceklerinin öldürülmesi (itlafı) çağrısı yapılmıştır.  2000 yılında Ruanda için Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde bu RTLM temsilcileri soykırıma tahrik, yardım ve yataklık, insanlığa karşı suç tipine giren eylemlerle suçlandılar ve 27 Kasım 2007’de 30-32 ve 35 yıl cezaya çarptırıldılar. 14 Aralık 2009’da ise RTLM spikeri Valeie Bemeriki, Ruanda’daki bir yerel mahkeme tarafından soykırım eylemlerini kışkırtmadaki rolü nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. (4)

**

Bahçeli ve partisinin, ‘’şanlı’’ dedikleri KANLI tarihlerinin bir devamı olarak, 80 öncesi doğrudan örgütleyip iştirak ettikleri, bugün ise cinayet ve katliamları azmettirici, meşrulaştırıcı bir rol oynadıkları bilinen bir gerçek. Dahası Deniz’in katlinde olduğu gibi, bu cinayet ve katliamları meşrulaştırma, haklı gösterme söylem ve propagandası yapıyorlar. Bahçeli’nin ‘’Öldürülen Deniz Poyraz’ın kim olduğunu ben size söyleyeyim..’’ şeklinde kurduğu cümle, aslında Deniz teröristti, onun için öldürüldü, bir görev yerine getirildi’ demekten başka bir anlam taşımıyor.

HDP yöneticilerine, 6-7 yıl önceki şiddet içermeyen, sadece Kobani’de hükümetin desteklediği IŞİD katliamlarına karşı demokratik tepki çağrısı içeren açıklamalarını suç olarak gösterip kapatma davası açıyorlar. Peki, biz de geri gidelim.

MHP Trabzon Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Orhan Bıçakçıoğlu, 7 TİP'li gencin öldürüldüğü Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı ile Ankara Balgat katliamı sanığı İsa Armağan'ın 12 Eylül öncesinde yaptıkları tüm eylemleri, ‘sahiplendiğini’ söyledi. ‘‘Sahiplenmekse, Kırcı'yı, 12 Eylül öncesi yaptığı eylemlerden ötürü sonuna kadar savunuyorum’’ dedi. Yani açıkça katliamı savundu. (5) 

Hiç bir belgeye dayanmaksızın HDP’yi ‘’bir terör ve bölücülük yatağı’’ olarak niteleyen ve kapatma başvurusu yapan Bahçeli’nin kendi partisi MHP ise, baştan beri bir kontrgerilla partisi ve yukarıda anlatıldığı gibi, bir saldırganlık merkezi, mafya liderlerinin paratoneri ve bir katiller tarlasıdır.  Dün bu tarladan yetişenler, kontrgerillanın tetikçileri olarak iş görüyordu. Şimdi ise kürt halkına yönelik olarak kullanılıyorlar. Suriye’de, özellikle Afrin’de sömürgeci ve ilhak politikaları uğruna cinayet, işkence, tecavüz vb suçları işliyorlar..

HDP’YE KAPATMA DAVASI NEDİR?

Aslında amaç HDP’nin kapatılması değildir. Bunun hukuki dayanaklarının olmadığını onlarda biliyor. Üstelik, partinin kapatılması üçte-iki çoğunlukla alınabiliyor. Bunun dışında dava sürecinde AYM’de kapatma yönünde eğilim belirirse, HDP’nin kendini feshetmesi gündeme gelebilir. Bu durumda ise dava düşüyor. Çünkü Siyasi Partiler Kanunu'nun 108. maddesine göre, hakkında kapatma davası olan parti kendini feshederse dava düşüyor ve bu yolla siyasi yasak yaptırımı da ortadan kalkıyor.

Bunu söyleyen iki hukukçu var.

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, konuyu şöyle açıyor:

“Siyasi Partiler Kanunu'nun (SPK) 108'inci maddesine göre, kapatma davası açıldıktan sonra, parti yönetimi, partinin feshine karar vermiş olsa bile, açılmış olan kapatma davası devam ederdi. Onun tabi sonuçları da kapatmaya neden olanlar hakkında siyaset yasağı da getiriliyordu. Anayasa Mahkemesi, SPK'nun 108'nci maddesindeki bu hükmü iptal etti. İptal edilince şu manzara çıktı:

Eğer parti yönetimi, dava devam ederken partinin feshine karar verirse, açılmış olan kapatma davası düşer. Dolayısıyla, ertesi gün aynı isimle aynı parti tekrar kurulabilir. Anayasa'da şu hüküm var: Anayasa Mahkemesi tarafından temelli kapatılmasına karar verilen herhangi bir parti yeniden kurulamaz. Ama kapatma gerçekleşmeden, parti yönetimi, partiyi kapatırsa dava düşeceği için, ertesi gün o siyasi parti yeniden açılabilir.” (6)

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Vahap Coşkun ise söz konusu uygulamanın AYM’nin 2010/112 kararıyla iptal edildiğini belirterek ‘’Parti feshedilir ve yeni bir partiyle yola devam kararı alınırsa hazine yardımı kesilir’’ diyor. (7)

Peki nedir mesele?

HDP bir ittifak partisi olarak kuruldu, HDK’nın (Kongre’nin) partisel ifadesi olarak. HDK bürokratik bir aygıta dönüşmüşse de HDP ittifak partisi kimliğini sürdürdü. Türkiyelileşme bunun ifadesi. 2015’ten beri esas korkulan şey budur. Halkların ortak mücadelesinin temsiliyeti. Bu yüzden bir taraftan türk egemenlerinin baskısı öte yandan kürt milliyetçilerinin eleştirisi karşısında. Dahası HDP tüm ezilenlerden yana duruş sergileyen, tutum alan, Cumhur ittifakının yayılmacı, sömürgeci politikasına mecliste ortak olmayan bir parti. Son yerel seçimlerde izlediği stratejinin Cumhur ittifakına neye mal olduğu, yenilgide belirleyici rol oynadığı belli.

Bu nedenle, HDP’yi etkisizleştirmek, sürekli savunmada tutmak, hazine yardımından mahrum bırakmak, seçmen karşısında güvenirliğini aşındırmak, böylece mütedeyyin kürtleri partiden koparmak, Cumhur ittifakının seçime yönelik temel politikası. Millet İttifakını, demokrasi güçlerini, MHP’nin başat rol oynadığı HDP’yi kapatma kampanyası üzerinden bölme, iltisaklı göstererek kriminalize etme edimleri de bu politikanın bir bileşeni.

Ağırlıkla MHP üzerinde durdum. Ancak diktatörlüğün temel bir bileşeni olduğunu unutmadan. Saray çetesi veya cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen tek-adam yönetimi, faşist bir diktadır. AKP-MHP ittifakına dayanmaktadır. ‘Efendim AKP ya da Erdoğan MHP’ye mecbur kaldı. Aslında ‘kürt sorununun çözümü için adım atabilir’ (Erol katırcıoğlu) gibi AKP ve Erdoğan’a demokratik potansiyel atfeden değerlendirmeler, AKP’nin siyasal islamcı-Osmanlıcı ideolojisini; yayılmacı siyasetinin, kuzey Suriye’de sömürgeciliğin faşist diktatörlüğü gerekli kılan faktörlerden biri olduğunu kavramamış olmaktır. Böyle bir anlayış ancak ‘celladını sevmek’le ya da “Stockholm sendromu” ile açıklanabilir. Gerçi ‘’Faşizmle uzlaşma olmaz, nokta’’ (Sezai Temelli) diyerek tepki gösterilmiştir ama bunca katliamdan, tasfiyeden, halk iradesinin gaspından sonra HDP içinden hala böyle seslerin çıkabilmiş olması da düşündürücüdür. 

Kürt sorununun faşizme karşı mücadeleden bağımsız demokratik bir çözümü yoktur.

**

Faşizme karşı mücadele bir hegemonya mücadelesi anlayışı içermeden başarılı olamaz. Bu da, faşizme karşı strateji ve taktiklerin, faşizmin devlet iktidarına yerleşmesi sürecinde kullandığı siyaset ve ideolojik propaganda ya da faşizmi başarıya ulaştıran taktikler arasında bir simetriyi gerektiriyor. MHP’nin kapatılması kampanyası bu açıdan hegemonya sağlamaya yönelik bir rol oynayacaktır. HDP, meclisin 3. büyük partisi olarak kapatma başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Bu, genel başkanları tehdit edilen, yöneticileri saldırıya uğrayan partilere de tavır almaya yönelik bir basınç oluşturacaktır,. Kapatma kampanyası ile, geçmişi ve bugünüyle faşizmin içyüzünü, insanlığa karşı işlediği suçları teşhir etmek faşizme karşı mücadeleyi geliştirmez mi?

-----

1 https://bianet.org/bianet/siyaset/246096-bahceli-bugunku-sozleriyle-saldiriyi-sahiplendi

2. https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/pervin-buldandan-bahceliye-yanit-1846456

3.https://www.evrensel.net/haber/420975/mhpli-semih-yalcin-hdp-pkk-kamilen-itlafi-gereken-bir-siyasi-hasere-surusudur

4.https://www.gazeteduvar.com.tr/mithat-sancar-acikladi-hdpye-hasere-benzetmesi-uluslararasi-mahkemelere-tasinacak-haber-1507103

5.https://www.hurriyet.com.tr/gundem/kirci-ve-armaganin-eylemini-destekliyorum-68687

6.https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/saygi-ozturk/bos-konusuluyor-cunku-parti-kapatmak-tarihe-karisti-6236576/

7.https://www.indyturk.com/node/332106/haber/hdpye-kapatma-davasi-parti-kendini-feshederse-siyasi-partiler-kanununa-göre

 

 

 


 

 

 

 

 

Yazarın Dİğer Yazıları

 1. Faşizm ve İç Savaş
  Faşizm ve İç Savaş
  30 Haziran 2022
  Erdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze alan bir politika izledikleri bugün daha net görünüyor. Emareler, eğilimler daha belirgin. Elbette ki iç savaş iki karşıt…
 2. Devrimci durum ve Emek Cephesi
  Devrimci siyaset kurulu düzen içinde ‘’daha iyi bir toplum’’ mücadelesi yürütmek değildir. Böyle görüldüğünde mücadele ve siyaset rutin bir prosedüre ya da protestoculuğa indirgenmiş olur. Devrimci siyaset verili olanı daha…
 3. Kurucu Meclis, Halk ittifakı ve HDP
  Bugün bizde 2001’in Arjantin durumu yok; mafyalaşmış faşist bir rejim var. Bu nedenle, böyle bir otokratik rejimin cenderesindeki bir ülkede Kurucu Meclis, sadece bir anayasa yapım yöntemi olamaz. Ülkenin ve…
 4. Mihri Belli’den kalan: Devrimin güncelliği
  ''Geçmişin devrimcilerini, sosyalist eylemcilerini, sadece yaşamlarını devrime adadıkları için değil, örnek mücadeleleri ve harekete düşünsel ve pratik katkıları ile de değerlendirmeli ve anmalıyız. Bu, öncelikle, onların pratiklerini eleştirel süzgeçten geçirerek…
 5. Güzel bir insan, kararlı bir devrimci: Şaban Ormanlar
  Şaban Ormanlar entelektüel birikimi olan, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde özverili katkıları kadar marksist hareketteki teorik tartışmaları da takip eden onurlu, dürüst bir insan ve kararlı bir komünistti. Onu ilkin TRT…
 6. Finale Doğru
  Finale Doğru
  26 Nisan 2021
  Biliyorsunuz iktidarın, içeriği artık ayan beyan olan 2023 hedefi var.. Cumhuriyeti 100. cü yılında ilga edip onun yerine otokratik islamcı bir devletin ilan edilmesi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ya da tek-adam…
 7. Yeni-Osmanlı Galaksi İmparatorluğu:)
  Kainatın efendisine naçizane teklifimiz şudur ki, Aya gidecek ilk kafile, Hz. Nuh’un kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için ‘’cep telefonu ile görüştüğünü’’ ortaya koyan İÜ Deniz Bilimleri Fakültesi…
 8. Seçimler Amerikan toplumundaki yarılmayı açığa çıkardı
  Pensilvanya’daki seçimleri önde bitirmesiyle 20 delege daha kazanması kesinleşen Biden, 46. ABD başkanı olarak anılmaya başlandı bile. Şimdiki tartışma, Trump’ın White House’tan nasıl çıkartılacağı üzerine. Bilindiği gibi, 65 milyonu aşkın…
 9. Egemen paradigmanın içindeki ‘Muhalefet’
  Öznel müdahalenin öncelikle yönelmesi gereken hedeflerden biri, bütün hareketlerde, ama özellikle emek hareketinde emekçi demokrasisini (proleter demokrasiyi) örgütlemek yerine kendi grupsal iktidarını örgütleme anlayışıdır. Bunun devrimci Marksizmle bir alakası yoktur.…
 10. Devletin emperyalist siyaseti, faşizm ve Kürt sorunu
  Krizin görüngülerinden biri ABD hegemonyasının çökmekte oluşu. Büyük ihtimalle hegemonya krizi çoklu seçeneklerle uzun süre devam edecek. Bu seçenekler şimdilik Çin, Rusya, Hindistan olarak görünüyor. Bölgesel hegemonya mücadelesi içinde olanlar…
 11. Dayanışma
  Dayanışma
  21 Mayıs 2020
  Sosyalist politika, geleceği bugüne izdüşüren bir yaklaşımla hareket eder. Bir başka deyişle onun temeli, alternatif bir toplumsal ilişki biçimini geliştirmektir. Bu ilişki biçimi, egemen ilişki tarzına karşıt alternatif nüve olarak…
 12. AKP-MHP’li vekiller deyyusların ‘siyasi’ temsilcileri mi?
  Bu iktidara karşı direniş anayasal bir haktır ve meşrudur. Ait olduğu yere, tarihin çöplüğüne gönderilmesi yaşamsal olduğu kadar artık ahlaki bir sorundur. Fezlekesini yazmanın zamanı çoktan geçti bile.. İnfaz yasası koronavirüse…
 13. Cumhuriyeti mi, tasfiyesini mi kutluyorsunuz!
  Zira Cumhuriyetin ilkeleri, başta laik sistem, onun birincil uygulama alanı eğitimin akla ve bilime dayalı temelleri yok edilmiş durumda. Devlet aygıtları islamileştirilmiş, cumhuriyet ordusu, Son Suriye harekatının da gösterdiği gibi,…
 14. Marksist Devrimci olarak Mihri Belli
  16 Ağustos 2011'de aramızdan ayrılan Mihri Belli'yi, devrimci eylemin önde gelen simalarından ve önderlerinden biri olarak anıyoruz.. Aşağıdaki yazı O'nun yoldaşlarından Mehmet Özgen'e ait. Özgen, bu yazıyı Mihri Belli'nin ardından 2012…
 15. Cumhur ittifakı değil Cürüm ittifakı
  Demokrasiye, özgürleşmeye en çok ihtiyacı olanlar, elbetteki emekçi sınıf ve katmanlardır, kadınlardır.. Bu nedenle, Emek ve Kadın Cephesi, anti-faşist mücadelenin, kürt halkının da taleplerini kapsayan demokratik cumhuriyet mücadelesinin itici gücü olarak…
 16. İkili kriz: hem iktidar hem muhalefet
  Ortada giderek gerçekliği su yüzüne çıkmakta olan bir iktisadi kriz olmasına, bunun da diktatörlüğü beka endişesine sürüklemesine ve toplumun her türlü hile ve baskıya rağmen direncini sürdürüyor olmasına karşın, muhalefet…
 17. Diktatörlüğün Sonbaharı
  ‘Ekmek bulamıyorlarsa, pasta yesinler!’ -Bu söz, Marie Antoinette tarafından, Paris'te ekmek kıtlığının doruğa ulaştığı esnada, kocası XVI. Louis ile birlikte kral ve kraliçe olarak Fransız tahtına geçtikleri taç giyme töreninde söylendi.…
 18. Türkiye yol Ayrımında
  Türkiye yol Ayrımında
  2 Mayıs 2018
  Kritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık deneyimlerini kesintiye uğratacak ya da toplum, içine hapsedildiği cendereyi patlatarak özgürlükçü bir paradigmanın ufkuna açılan olanaklı alternatifleri yeşerten…
 19. HDP Kongresi..
  HDP Kongresi..
  11 Şubat 2018
  HDP demokrasi mücadelesinin öncüsü ise, tek karar verici organ da kongrenin kendisi demektir. ‘İstişare’ etmek elbette gereklidir.. Ama istişare veya mutabakat kongrenin iradesinin üzerinde olamaz..   HDP, Türkiyelileşme politikası ile önce…
 20. CHP kurultayı, faşizm ve savaş
  Normalde, diktatörlüğün güç kazanmasına yarayan bu kadar büyük günahlar işlemiş, buna karşın hatalarından ders alarak yeni bir mücadele programı ortaya koymayan bir yönetimin kurultayda değişmesi gerekirdi.. Ancak.. Bu ülkede Cumhuriyeti…
 21. RTE olsa olsa Herkül’üyle henüz karşılaşmayan Cacus olabilir
  Nasıl yani, kürsüde idam edilenlerin mektuplarını okurken gözyaşı dökme sahtekarlığından sonra bu da mı olacaktı, derken kendiliğinden şu kıyaslamayı canlandırıyor zihnim: Ortada, Kürt halkına karşı, tıpkı İsrail’in Filsitinlilere yönelik kullandığı…
 22. Ecevit ve Kılıçdaroğlu
  Ecevit ve Kılıçdaroğlu
  15 Haziran 2017
  Bugün faşizme karşı kararlı duruş sergilemenin yolu HDP ile, tüm solla, demokrasi güçleri ile yan yana gelmekten, birlikte davranmaktan korkmamaktan geçer. Çünkü diktatör esas olarak bu korkudan güç almakta, muhalefeti…
 23. Son darbe
  Son darbe
  17 Nisan 2017
  Adam hırsızlık yaptı, halkın parasını çaldı. ‘ Bu doğru değil’ dedin.. Adam cinayet işliyor cinayet! Hala bu doğru değil diyorsun. Sıra sana gelince ne diyeceksin? Böyle bir totaliter ideolojiye ve onun…
 24. Distopya*: Evet çıkarsa ne olocak?
  ABD emperyalizmi başkan aracılığı ile ülkeyi istediği gibi yönetebilir hale gelecek.. Resimlerde Abdülhamit’in burnu düzeltilecek.. Türklerin atası ilan edilecek. Her eve Yüce Reis’in bağlanabileceği ekranlar konacak.. Reis ‘hadi yatın.. beş çocuk…
 25. Ey Fravun'a iman edenler!
  Ey Fravun'a iman edenler!
  25 Aralık 2016
  Yanıyordu iki asker, bilmedikleri topraklara zoraki gönderilmiş iki halk evladı.. iki er.. İnsanlık yanıyordu.. Bugüne kadar geliştirdiği bütün insani değerlerle birlikte bir kez daha.  Bir kez daha düşmüştü tiranın saltanatı…
 26. Efendisiz-vesayetsiz-demokratik cumhuriyet için Kurucu Meclis
  Tek-adam diktatörlüğü OHAL vasıtasıyla kuruluyor.. OHAL parlamentoyu fiilen ortadan kaldırmıştır. Kurucu Meclis sloganıyla halk kitlelerinin seferberliğine dayalı bir mücadele dışındaki her yol, siyasi islamla uzlaşmak, onun kuracağı faşist devlet düzeninde ‘muhalefet’ olmayı…
 27. 'Uzun Bıçaklar Gecesi' ve İç savaş provası
  Şimdi sokakları zaptetmeye çalışan bu gerici-faşist-cihadcı paramiliter gruplara karşı halkın savunmasını inşa etmek, bu darbe içinden darbe çıkaranlara, iç savaş provası yapanlara direnme hakkını hayata geçirmek yaşamsal bir görevdir. Türkiye…
 28. 14 Haziran 2016
 29. Diktatörlüğe karşı Halk Devrimi
  Çıkış yolu, resterosyonu ve darbeyi reddeden bir halk devrimidir. Halk devrimi derken, Gezi isyanı gibi bir hareketten, Gezi de eksik olanı, Kürt halkının –şimdi yok edilmek istenen- devrimci enerjisiyle kendisini…
 30. 'Devrim ve karşı-devrim'
  ''Öyle görünüyor ki, 1990’larda başlayan yeni genişleme dalgası, 1930 ve 40’lı yıllarla ölçülemeyecek derecede daha pahalı olacaktır. Kapitalizmin yeni bir “yıkıcı uyumu”nun, yeni bir dünya savaşının insanlığın ve doğanın mahfına…
 31. Nuray Mert ve ‘Faydalı salaklık’
  Aydın dediğimiz kişi, araştırmacı ve sorgulayıcı aklıyla, henüz fiilileşmemiş imkanı / varlığı ortaya çıkaran kişidir. Yani muhafazakar demokratlık yaftasının örttüğü kuvve'yi ortaya çıkarandır. Bu yaftaya ihtiyaç kalmadıktan, ‘’sesiz devrim’’ tamamlandıktan, AKP devletle…
 32. 'Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı’
  Brecht, Hitler'in iktidara yürüyüş öyküsü ile gangster Al Capone'un öyküsünü örtüştürür..-- Diktatörler ve gangesterler aslında korkaktırlar. Korkutarak korkularını aşmaya çalışırlar. Psikolojideki yansıtma gibi.. Alman halkı 19.cu yüzyıl ve 20.ci yüzyılın başında…
 33. Bir de kalkmış herkesi 'sağduyulu olmaya davet' ediyor..
  Halkı yeni katliamlara, cinayetlere, entrikalara karşı savunma önlemleri almaksızın, iradesinin tezahür edeceği bir seçim olabilir mi? Gırtlağına kadar suça batmış faşist Erdoğan rejimine karşı Ortak bir direniş hattı oluşturmadan, demokratik…
 34. ’Ağlamak Bazı acılarda yetmez Bazı ölümlere’
  Her karede gülen yüzleriniz.. Büyük insanlık için bir şey yapmanın kıvancı.. Gözlerinizde kardeşlik parıltısı .. Kucaklaşmanın, çitleri yıkmanın coşkusu.. Kobani önlerinde.. Suruç'ta.. Büyük insanlığın barbarlığa karşı savunma hattında.. Yüceliğin alçaklığa…
 35. Kendi tanrısına bile ihanet eden adam..
  Yarın sandığa gittiğinizde .. Bacakları kopan çocuk ve Lisa'nın yüzü aklınızda olsun.. Bir daha koşamıyacak o.. Hüzünle bakacak cıvıl cıvıl koşuşturan arkadaşlarının ardından.. Bir daha çocuk olamıyacak.. Ki o çocuk,…
 36. AKP Faşizmi, ant-faşist cephe, HDP, BHH ve CHP
  AKP FAŞİZMİ: Sermayenin en saldırgan kesiminin iktidarı --AKP’nin 'Kristal Gecesi'--AKP ırkçılığı: 'Farkçı-Irkçılık'--‘’Üst-akıl’’-‘’Taşeron akıl'' ve 'millet aklı'  --AKP’nin çözüm süreci, Sunni İslam federasyonuna tabidir.. Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildiğinden bu yana yeni…
 37. Ya Kobane ya barbarlık!
  TARİH BİZİM SIRTIMIZDAN YAPILDI. ŞİMDİ BİZ YAZACAĞIZ TARİHİ YENİDEN --Çakalların ulumasından korkmıyacağız. Tiranların sokaklara saldığı, sömürüden değil ama kendisinin sömürücü olmayışından nefret eden lümpen ayaktakımıyla yıldıramazlar bizi..  Direniş dediğin, bir…
 38. Gezi İsyanı Türkiye'nin 1905'idir
  Her gerçek devrim, bir şekilde iç- biçimlenişini, yani kendi suretini büyük bir halk hareketi içinde ortaya koyar. Öncülerin ya da öznel iradenin rolü işte bu an’da tayin edicidir.. Tarihin ortaya…
 39. CHP’nin BOP’un resterasyonuyla uyumlu stratejisi
  CHP-MHP’nin birlikte açıkladıkları ve Cemaatin desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu’nun çatı adaylığını hangi bağlamda değerlendirmek gerekiyor? Ulusalcı çevreler itirazlarını laiklik, Atatürk ilkeleri vb çerçevesinde dile getiriyorlar. Bu da onların bölge dinamiklerinden kopuk…
 40. 'Yeni Türkiye' Soma madeninin altında kaldı..
  Erdoğan öyle bir stratejik hataya -Taksim'e sokmama inadına- düştü ki, artık Gezi parkına girildiği günün devrimin başlangıcı olması farz olmuştur. Şimdi bize düşen bunun fikri ve örgütsel hazırlığını yapmak. Esin…
 41. BDP/HDP Cumhurbaşkanlığı seçimi Için ne diyor?
  "KOŞULLU DESTEK" DÜŞÜNÜLEBİLİR BİR ŞEY MİDİR?  --BDP ve HDP, fiilen yolsuzluk-rüşvet-hırsızlık zanlısı olan, bunların ortaya çıkması ve soruşturulmasının önüne türlü engeller çıkaran, kısacası kendisini ve iktidarını aklamayı reddeden, ayrıca savaş…
 42. En uzun gün ve olasılıklar
  Yolsuzluk operasyonları, Suriye üzerine savaş planları, provokasyonlar, sadece hükümet üyelerini değil, ilişkili sermaye gruplarını, sivil-asker bürokrasinin üst tabakasını suç ortağı durumuna düşürmüştür. Tarihte hiç bir devlet yönetimi, 2.dünya savaşının sonrasında…
 43. HDP, CHP'nin oylarını mı bölüyor?
  Henüz belirgin bir stratejiden yoksun olsa bile, sol ve sosyalistler, demokratlar, ilericiler, kısacası Gezinin tüm bileşenleri HDP'ye oy vermelidir. Halkların, ezilenlerin ve sömürülenlerin faşizme direniş blokunu geliştirmek ve yüksetmek için..…
 44. İsyanın adı Berkin-
  İsyanın adı Berkin-
  12 Mart 2014
  "Söz bitti" gerçekten.. Bu söylem neredeyse slogana dönüştü.. Adaletsizlik ve zulüm karşısında öfkemizin kabardığı her defasında, her acımızda tekrarladığımız.. Ve tekrarladıkça unutuşa dönüşen.. Mehmet ÖZGEN Gereğini yapmadıkça unutuşa dönüşür her…
 45. 'Paralel devletler', koku-tutulması ve devrimci kopuş
  ERDOĞAN KLİĞİ ULUSLARARASI SUÇ ÖRGÜTÜ İLAN EDİLEBİLİR --Erdoğan'ın Ömer El Beşir konumuna düşürülmesi ve bu uluslarası kompleks hamleyi bir adım sonra AKP'nin, 28 Şubat sürecinde RefahYol iktidarının yıkılmasını sağlayan DYP'nin…
 46. Devlet ikiye mi bölündü yani?
  Böyle diyenler var. Oysa devlet iktidarı içinde rollerin paylaşım savaşının ikinci raundu bu.. ilki MİT müsteşarı Hakan Fidan'ı hedef alan operasyondu.. Hükümet onu jet hızıyla Meclisten çıkardığı yasayla etkisiz kılmıştı..…
 47. Marksist Devrimci olarak Mihri Belli
  Mihri Belli kimdir? Adı, Türkiye sosyalist hareketinin günışığına çıkıp yeniden kitlesel ölçekte kurulduğu 1960'larda, ortaya attığı Milli Demokratik Devrim stratejisiyle özdeşleşen; düşünceleri, eylemleri, yetenekleri, başarıları ve başaramadıklarıyla sosyalist hareketin içinde ve…
 48. Erdoğan-Barzani ittifakı: 'İslam' kardeşliği
  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diyarbakır buluşmasında Eroğanın sarfettiği "dağdakilerin inip, cezaevlerinin boşalacağı" cümlesine açıklık getirdi: "Terör bitsin, silahlar teslim edilsin biz de üzerimize düşeni yapalım". Bu, AKP'nin bundan sonra izleyeceği…
 49. Cumhurbaşkanı ve başbakanıyla devletin linç girişimi!!
  Kabul edelim ki, 'sözlü saldırı' var. Ortada konuşan bir "kız" öğrenci var! Cumhurbaşkanı, Başbakan, YÖK başkanı, bakanlar, taraf sendikalar, televizyonda açık oturumlar, proflar. Noluyoruz? Bu nedir? Bu açıkça, bir ya da…
 50. 'Kimyalı' mı 'Kimyasız' mı?
  Ey büyük insanlık! Demokrasi kralları, monarşi kralları, silah ve petrol şirketleri, medya patronları ve onların coğrafyamızdaki "islamcı" hempaları, hocaları, ilahiyatçıları, bilumum kan emici, haydut, soyguncu ve "ırz düşmanları" hep birlikte…
 51. Başka coğrafyanın çocukları: Rojavalı çocuklar
  ROBOSKİ NEREDEYDİ, ROJAVA NEREDE? --'Denize düşen yılana sarılır'dan vazgeçilmelidir. Halkların kardeşliğinin, halkların ortak mücadelesiyle mümkün olduğunu, bunun da Gezi direnişiyle RUH İKİZİ olmaktan geçtiğini anlamak gerekir artık. Uzun zaman önce…
 52. Yanıyor insanlık hâlâ!
  Sivas'ta Madımak'ta yaşananlar, insanlık tarihinde örneğine az raslanan din adına işlenen büyük bir vahşettir. İnsanlığın vicdanı ve ahlaki değerlerini altüst eden bir vahşet. Bu vahşeti basitleştirenler, üzerini örtemeye, unutturmaya ve…
 53. 25 Haziran 2013
 54. Belli ki, geldiğiniz gibi gitmeyeceksiniz!
  BUGÜN YENİ BİR TARİH BAŞLATTINIZ FARKINDA OLMADAN! NO PASARAN DİKTATÖR, NO PASARAN! --Tayyip Sultan'ın, bir iç savaş ordusu olarak kullandığı kolluk kuvvetleri karşısında HALK GÜÇLERİ yenilebilir. Orada olan ANALAR, tanık olabilir,…
 55. 'Bir kaç çapulcu' kim?
  'Bir kaç çapulcu' kim?
  2 Haziran 2013
  Senin bir kaç çapulcu dediğin; İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de, Antalya'da, Çanakkale'de,Türkiyenin heryerinde, Türkiyeliler'in varolduğu bütün dünya kentlerinde senin diktatörlük teşebbüsatına HAYIR diye haykıran yüzbinler mi? Yoksa kefenine cep dikenler mi? On…
 56. İlle de Roboski!!!
  İlle de Roboski!!!
  6 Ocak 2013
  CHP, sorumluları bu kadar ayan beyan ortada olan bir katliam için gensoru mekanizmasını neden işletmez? Başbakan bu kadar açık şekilde suçlu pozisyonundayken neden onu Mecliste ve halkın önünde hesap vermeye…
 57. Cumartesi.. Cumartesi..
  Cumartesi.. Cumartesi..
  25 Kasım 2012
  Bu ülkede ne zaman ki, işkencede, gözaltında, faili meçhul cinayetlerde kaybedilenlerin hesabı sorulmaya başlanır, bu hesabı gören "özel yekili" mahkemeler kurulur: ne zaman ki mecliste Kayıpları Araştırma Komisyonu kurulur, bu…
 58. Ruhu alçalan toplum
  Ruhu alçalan toplum
  29 Ekim 2012
  Bu "manzara" aynı zamanda bu toplumun çıplak bir resmidir, röntgenidir hatta. Bütün insanı değerleri, çare olmak ve bulmak için koşuşturan bir avuç insanda toplasmış ve onların bu toplum bedeninde bir…
 59. Tezkere provokasyonu
  Tezkere provokasyonu
  4 Ekim 2012
  Türkiye sadece bir savaşa değil, Hitler ve Mussolini benzeri tek adam diktatörlüğüne doğru gidiyor. Üstelik bu savaş sadece devletler arasında değil, halklar ve mezhepler arasında bir savaşa dönüşecek. Bu diktatörlüğe…
 60. Alçaklığın dayanılmaz irtifası..
  Patlamaya karşı tepkiyi, daha ilk saatlerde kin ve nefret söylemine dönüştürüp halkın bir kesimine, Kürtler'e karşı yönlendirmek, hem en az bu insanlık suçu kadar halk düşmanlığıdır, hem de saldırının gerçek…
 61. Aygün neden kaçırıldı?
  Aygün neden kaçırıldı?
  13 Ağustos 2012
  Tarihsel gelişme, imkanı genellikle tehlike ve büyük risklerle bir arada verir. Politik öngörü ve liderlik, onu bu tehlike ve riskler içinden çıkarıp realize etmekte kendini gösterir..Kılıçdaroğlu, sorunun gündeme getirilmesi için "iklimin…
 62. Savaş kışkırtıcılığı suçtur!
  TCK'nun 306. Maddesinde 'Türkiye'yi savaş tehlikesiyle karşı karşıya bırakacak şekilde yabancı bir devlete karşı hasmane hareketlerde bulunan' kimselere ‘beş yıldan oniki yıla kadar hapis cezası, "Fiil sonucu savaş meydana gelirse…
 63. CHP Kurultayı ve Devrimci Cumhuriyet
  CHP, ilericilerle, sosyalistlerle, Kürt siyasal hareketiyle; Mehmet Bekaroğlu'nun, İhsan Eliaçık'ın temsil ettiği anti-kapitalist Müslüman hareketiyle, yerel seçimlerden başlayarak güç birliğini gündemine koymalıdır. demokratik, özgürlükçü, laik ve sosyal bir halk cumhuriyeti…
 64. Mızrağın ucundaki 'Islam' ve biyopolitiği
  Erdoğan ve AKP'nin kurduğu düzende "kadının adı yok." Erdoğan'ın, ısrarla kadın yerine anne sözünü kullanması bu bilincin dışavurumudur. Kadının görevi nice erdoğanlara annelik etmektir, o kadar. Hadi gel de anlat..…
 65. 'Ceddin deden, neslin baban..'
  Chicago'dan İstanbul'a dünyanın bütün sokakları NATO'culara karşı birleşiyormuş bugün. Manhattan'da mehteran bandosuyla Türk Günü yürüyüşü yapılıyormuş.."Çokyıldızlı beyler beyi haykırdı ilerle / Bir yaz günü geçtik Manhattan'dan kafilerle." Sanırım kimse, metrix'in…
 66. Post-modern darbeden postmodern faşizme -Faşizm yargılıyor
  Halkın inaçlarını kullanarak onun sırtına binenler, ona takla attıranlar değil; onuruna, değerlerine sahip çıkan, çıkarlarının bilincinde bir halk hareketi ve onun temsilcileri bizzat yargılayan olmadığı sürece, bu tiyatronun yeni sahnelerini…
 67. Post-modern darbeden postmodern faşizme
  Yükselen bütün sınıflar gibi, postmodern/muhafazakar burjuvazi de, eski iktidar blokunu değiştirme ve bunun için gerekli hegemonyayı tesis etme süresince demokrasi söylemlerine ihtiyaç duyar. Egemenliğini garantiledikten sonra bu söylemlere de, onları…
 68. Bu başbakan kimin başbakanı?
  Artık katliamın affına "hayırlı olsun" diyen bir Başbakan var Türkiye'nin başında! Ey Başbakan! Bilesiniz ki, yanmakla tükenmez bu ülkenin güzel evlatları. Bir gider bin geliriz! Bu dava "divan"a kalmayacak! Erdoğan, Sivas…
 69. Devlet iktidarının yeniden paylaşım savaşı
  Böylece Özel yetkili savcıların açtığı ve Özel yetkili Mahkemelerin sürdürdüğü Ergenekon, KCK ve Devrimci Karargah davalarının hukuki meşruiyeti de ortadan kalkmış oluyor. Polis ve yargının, AKP iktidarının bir "siyasi sopası"…
 70. Dersim, CHP ve Faşizm
  Dersim, CHP ve Faşizm
  29 Aralık 2011
  Eğer özür, tüm katliamların arkasındaki politik düşünceyle, yani tekçi-ulus anlayışı ile, zorla asimilasyonla hesaplaşmanın bir ifadesi olarak dile getirilseydi o zaman özür olurdu.. Bugün Ermeni "Soykırım"ini kabul etmeyenlere ceza öngören…
 71. Kürt sorununda 'Osmanlı'da oyun çok'
  Eski düzen, bir tür post-modern "devrim"le çökertilmiştir. 1. Cumhuriyet bitmiştir; yerine "Ilımlı" İslam Cumhuriyeti ikame edilmektedir. Bu "devrim"i tamamlamanın önündeki tek engel, asıl direnç noktası, Ortadoğu'nun en modern hareketi olan…
 72. Adını siz koyun..!
  Adını siz koyun..!
  8 Ekim 2011
  Bu resme iyi bakın.. Dikkatle bakmak gerçekliğin tümünü görmeyi sağlar. Çünkü anlamak ve anlamlandırmak için eksik olan bir şey yok.. Çünkü görüntüyle aranızda hiç bir perde yok.. Yerde yatanların giysileri,…
 73. “Laiklik kesinlikle ateizm değildir” Öylemi?
  Türkiye açısından toplumun yüzde-50'sinin rızasını alan iktidarın, diğer yüzde-50'nin arıza çıkarmamasına yönelik bu söylemi yeni bir "açılım"ın işareti gibi görmek, tek kelimeyle gaflettir, Erdoğan'ın tuzağına düşmektir.   Başbakan Erdoğan'nın Kuzey…

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…