Tunus'ta sol muhalefet lideri öldürüldü!

6 Şubat 2013
Tunus'ta sol muhalefet lideri öldürüldü!

Müslüman Kardeşler hareketi suçlanıyor. -- Tunus'un önde gelen sol muhalif liderlerinden Şükrü Belayid bu sabah başkent Tunus'taki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Belayid'in ailesi saldırıdan iktidardaki Ennahda Partisi'ni sorumlu tuttu.

Demokrat Yurtseverler Partisi'nin lideri olan Belayid, özellikle son dönemde hükümete yönelik eleştirileriyle dikkat çekiyordu. Belayid, cumartesi günü, Müslüman Kardeşler hareketinin Tunus'taki kolu, iktidar partisi Ennahda'yı Demokrat Yurtseverler'in toplantılarına saldırmak üzere ''paralı askerler'' tutmakla suçlamıştı

Belayid'in erkek kardeşi Abdülmecid Belayid, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Ağabeyim bir suikasta kurban gitti. Umutsuzum ve mutsuzum" diye konuştu.

Abdülmecid Belayid, "Kardeşimin suikastından [Ennahda lideri] Raşid Gannuşi'yi sorumlu tutuyorum" dedi.

Belayid'in partisi Tunus hükümetine muhalefet eden bir koalisyonun parçası.

Tunus'ta Zeynel Abidin Bin Ali hükümetinin devrilmesinin üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen siyasi ve sosyal çatışmalar sürüyor. Özellikle son dönemde halkın huzursuzluğunun artmasıyla şiddet olaylarında da bir artış görüldü.

Birçok muhalefet partisi ve sendika, iktidarı çatışmaları perde arkasından yönetmek ve kendilerine yönelik saldırıları engellememekle suçluyor.

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…