Castro, Küba seçimlerinde oy kullandı

4 Şubat 2013
Castro, Küba seçimlerinde oy kullandı

Küba Devriminin lideri ve eski devlet başkanı Fidel Castro, uzun zaman sonra ilk kez kamuoyu önüne çıktı. Fidel Castro başkent Havana'nın El Vedado bölgesindeki seçim merkezine giderek oy kullandı. Castro, gazetecilere yaptığı açıklamada Küba halkının ‘devrimci bir halk' olduğuna inandığını söyleyerek 50 yıllık Amerikan ambargosunun Küba'yı bugüne kadar dize getirmediğini, bundan sonra da getiremeyeceğini söyledi.

Bu seçimlerde de milletvekilliğine aday olan Castro, rahatsızlığı nedeniyle nadiren kamuoyu önüne çıkıyor.

Seçime katılım oranı 2008'e göre düşük

Küba'da yaklaşık 8 milyon seçmen olduğunu belirten Associated Press muhabiri 612 vekilin seçileceğini, yerel temsilci olarak da 1.600 kişinin belirleneceğini belirtiyor.

Yönetim 2008'deki oylamada katılımın yüzde 96,8 oranında olduğunu duyurmuştu.8 milyon 500 bin seçmen 612 sandalyeli mecliste görev yapacak vekilleri seçmek üzere sandık başına çağrıldı.

Seçime katılım oranının yüzde 86 dolayında kaldığı, bunun Küba Devrim tarihindeki en düşük oran olduğu ifade edildi.

Seçimler sonucunda Devlet Başkanı Raul Castro'nun yeniden göreve seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Raul Castro, ağabeyi Fidel Castro'nun rahatsızlanması üzerine 2006 yılında görevi geçici olarak, 2008 yılında da resmen devralmıştı.

Komünist partinin seçimleri taban hareketinin sonucu olan bir oylama olarak sunduğunu belirten muhabirler yeni meclisin ilk oturumunu 24 Şubat'ta yapacağını belirtiyor.

Meclis toplandığında 20 yıl sonra ilk kez meclis başkanlığı seçimi yapılacak zira bu görevi yürüten Ricardo Alarcon seçimlere katılmadı.

Küba'da resmi-siyasi konumlar için dönem sınırlandırması bulunmuyor.

Devlet Başkanı Castro, böyle olmakla birlikte, başkanlığın iki dönemle sınırlandırılmasını öneriyor.

Raul Castro: "Tek parti prensibinden vazgeçmek, bu topraklara emperyalizmin partilerini davet etmektir"

Seçimin serbest olmamasıile ilgili eleştiriler karşısında  Castro, diğer partileri siyasî sisteme dahil etmenin, Küba'nın bağımsızlığını ve 1959 devrimiyle kurulan sosyalist sistemi tehlikeye düşüreceğini söyledi.

Ancak Castro, Komünist Parti içinde daha fazla demokrasi ve açık tartışma platformlarını yerleştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Castro konuşmasında, tek parti yönetiminin değişeceğini umanları ve bu Kongre'de, devrimin inşa ettiği siyasî yapının değişim işaretlerini görmeyi bekleyenleri eleştirdi.

"Tek parti prensibinden vazgeçmek, bu topraklara emperyalizmin partilerini davet etmektir" diyen Castro, Küba'nın çok partili sisteme geçmesi gerektiğini düşünenlerin 'sürekli baskı, ekonomik abluka, müdahale ve kısıtlamalarla dolu bir tarihi' görmezden geldiklerini söyledi.

Raul Castro, yolsuzluk ve 'geçmişin hatalarından ders almamanın' sosyalist sistemin karşı karşıya olduğu en büyük sorun olduğunu belirtti, Komünist Parti'nin kendi saflarında ve basında daha fazla demokrasiyi ve tartışma platformlarını yerleştirmesi gerektiğini savundu.

Siyasî liderlerin görev süresini beş yıllık iki dönemle sınırlama planlarını da yeniden ifade eden Castro, anayasa reformlarını beklemeden bu değişimin adım adım yerleştirileceğini belirtti.

İlk kez geçen yıl gündeme gelen bu planlar, 'tarihî kuşak' olarak bilinen, 1959 devriminin önde gelen isimlerinin önemli konumlarda olduğu Küba siyasetinde önemli bir değişime işaret ediyor.

Kaynak: Associated Press, BBC, Deutch Welle

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…