Yüzde 99 sokakta, yüzde 1 panikte!

14 Ekim 2011
Yüzde 99 sokakta, yüzde 1 panikte!

ABD'nin Nobel ödüllü ekonomi profesörlerinden Paul Krugman, New York'taki ''Wall Street Occupy" hareketinin protesto eylemlerinin Wall Street'i elinde tutan zengin kesimde panik yarattığını, ABD'de gerçek aşırıcıların protestocular değil, Amerikan oligarşisinin yöneticilerini olduğunu' ' yazdı.


WALL STREET'İN HİSTERİK TEPKİSİ

Krugman, 9 Ekim'de New York Times'taki "Panic of the Plütocrats" (Plütokratların Paniği) başlıklı yorumunda, ''Wall Street'i İşgal Et'' adli hareketin New York'ta başlattığı protestoların, ''ABD'nin yönünü değiştirip değiştirmeyeceğinin görüleceğini, ancak şimdiden protestoların New York'un finans merkezi Wall Street'ten, yani en zengin kesimden ve toplumun yüzde 1'ini temsil eden bu kesimin çıkarlarına hizmet eden uzman ve politikacılardan önemli ölçüde histerik bir tepki aldığını'' belirtti.

ASIL AŞIRILAR WALL STREET'İN KRALLARI

"Bu reaksiyon, 'Amerikan değerlerini tehdit eden aşırı kesimin, Zuccotti Park'ta kamp kuran protestocular değil, eski ABD başkanı Franklin D. Roosevelt'in deyimiyle ‘ekonomi kralları' olduğu gerçeğini gözler önüne serdi."

Wall Street karşıtlarının protestolarının giderek büyüdüğünü, polis tarafından aşırı tepkiyle karşılaştığını da yazan Krugman, fakat hiç kimsenin bu protestoları ayaklanma olarak nitelendiremeyeceğini ifade etti. "Ve gerçekten de, şimdiye kadar 2009 yazında Çay Partisi hareketinin sürüleriyle karşılaştırılacak hiç bir şey olmamıştır."

"Buna rağmen Cumhuriyetçilerin senato lideri Eric Cantor, protestocuları ‘ayaktakımı olmakla, Amerikalıları birbirlerine düşürmekle, Başkan adayları Mitt Romney ise sınıf savaşı başlatmakla ve Amerika karşıtı olmakla' suçladı."Kruger, "New York Belediye Başkanı ve endüstri devi Michael Bloomberg'in protestoculara biraz daha ılımlı davrandığını", ancak yine de onları ''New York'ta çalışan kişilerin ellerinden işlerini almaya çalışmakla'' suçladığını, oysa bu açıklamanın hareketin aktüel hedefleriyle hiç bir benzerlik taşımadığını" belirtti. ANTİ-KOMÜNİZM YENİDEN

"Ve siz, eğer CNBC'de (muhafazakar kesimin) sözcülerini dinleseydiniz, protestocuların, "ucube bayraklarını savuran" ve "Lenin'le aynı çizgide" kişiler olduklarını öğrenecektiniz" sözleriyle yine anti-komünizme başvurlduğunu ima eden Krugman, bütün bu suçlamaların altında ise ''kendi çıkarlarını koruyan bir sistemden beslenen bu zengin Amerikalıların, bu sistemin aslında ne kadar hileli olduğuna işaret eden herkese karşı histeri ile tepki vermelerinin yattığını'' vurguladı.

Krugman şöyle devam ediyor: "
Hatırlayabileceğiniz gibi, geçen yıl yine bir dizi Wall Street baronu Başkan Obama'dan kendilerine biraz eleştiri geldiğinde onun üzerine benzer şekilde gittiler, sosyalist olmakla suçladılar."


EVRENİN WALL STREET'LI EFENDİLERİ BEDEL ÖDEMEDİ

''Burada ne oluyor? Yanıt şu ki, Evrenin Wall Street'lı efendileri, aslında derinde bir yerlerde duruşlarının ahlaken ne kadar savunulamaz olduğunun farkındalar. John Galt ve hatta Steve Jobs bile değiller. Bu insanlar Amerikan halkına yarar getirecek şeyler yapmaktan uzak, karmaşık mali dolaplar çevirerek zengin oldular ve bizlerin de -halen on milyonlarca insanın hayatlarını altüst etmeye devam eden- krizin içine girmemize yol açtılar. 

Yaptıklarının bedelini ödemediler. Kurumları vergi ödeyenler tarafından kurtarıldı. Açıkça halen federal garantilerden faydalanmaya devam ediyorlar . Bir oyun içinde onlar kazanıyor, vergi ödeyenler kaybediyor. Pek çok durumda ödedikleri vergi oranları, orta kesim ailelerinden daha az olan ve milyon dolarlarca gelirleri olan bu kişiler yine de vergi kanunlarındaki açıklardan yararlanıyorlar. 

Yararlandıkları bu özel muamelenin yakından incelenmesini istemedikleri için de, ne kadar sakin ve ılımlı olursa olsun,  bu gerçeklere açıkça işaret eden herkesi, şeytanlaştırıp sahneden kaybolmalarını istiyorlar.'' 
Krugman yazısını çarpıcı bir saptmayla bağlıyor: ''Peki burada gerçekten Amerika karşıtı olan kim? Seslerinin duyulmasını sağlamaya çalışan protestocular değil. Hayır, burada gerçek aşırıcılar, zenginliklerinin kaynağının eleştirilmesini önlemeye çalışan Amerikan oligarşisinin yöneticileridir'' 


Çeviri: M.Özgen

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…