Anti-Kapitalist Müslümanlar: 'Biz dinin devrimci yönünü savunuyoruz..'

28 Ocak 2013
Anti-Kapitalist Müslümanlar: 'Biz dinin devrimci yönünü savunuyoruz..'

Antikapitalist Müslümanlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Muharrem Şaşkın: 'ABD emperyalizmi, Suudi ve Katar sermayedarları Türkiye'yi Suriye'de tetikçi olarak kullanıyor. Biz bu politikada Suriye halkının kendi kaderini belirlemesinden yanayız.Şaşkın,' Alevilere, Ermenilere, Kürtlere ve bütün insanlara fark etmez' yapılan bütün zalimliklerin olduklarını belirtrek 'haksızlığı yapan vicdansızlara her yerde mücadele vererek adaletin yanında yer alıyoruz.'dedi.

Hrant Dink, on binlerce insanın katılımıyla Osmanbey'de Agos'un önünde katledildiği yerde anılırken, anma törenine sendikalardan sivil toplum örgütlerine, sol sosyalist grup ve örgütlere değin her kesimden ve kurumdan insanlar katıldı.  ‘Antikapitalist Müslümanlar' da oradydı. Musa Ağacık, Muharrem Şaşkın ve İhsan Eliaçık'a, gündeme ilişkin sorular sordu.

Merhaba, sizi tanıyabilir miyim?
Muharrem Şaşkın, Antikapitalist Müslümanlar Derneği Yönetim Kurulu üyesiyim.

Ya başkanınız?
Bizde başkan yok, ortak akıl var...

‘AKP rantın Müslümanlar Hrant'ın yanında' sloganın tam açılımı nedir?
Biz antikapitalist vicdan sahibi bir Müslüman hareketiz. Vicdansızlığın, sevgisizliğin, adaletsizliğin olduğu yerde Allah'a isyan vardır. İşte biz vicdan sahibi Müslümanlar olarak bundan dolaysıyla zalimlere karşı mücadele ediyoruz.

DEVRİMCİ İSLAM...

Zalimler dediğiniz kimler oluyor?
Haksızlık yapanlar! Örneğin; Alevilere, Ermenilere, Kürtlere ve bütün insanlara fark etmez, biz o haksızlığı yapan vicdansızlara her yerde mücadele vererek adaletin yanında yer alıyoruz..

Zalimliğin kaynağında ne var sizce?
Tüm bu zalimliklerin temelinde kapitalizmin aç gözlülüğü var. Mesela; biz geçen hafta Kuzudere'de işten çıkartılan işçilerin yanındaydık. Sonra Ülker-Koç Grubunun köprü ve otoyolları almasından dolayı Ülker'in önünde durumu protesto ettik. Roboski katliamında ve madende hayatını kaybedenler için gıyabında Fatih camisinde toplu cenaze namazını kıldık.

Diğer Müslümanlarla aranızdaki fark nedir?
Biz dinin devrimci yönünü savunuyoruz..

Peygamberin, "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" sözünden mi hareket ediyorsunuz?
Evet. Bizim asıl söylemimiz Müslümanlara. Bizim bugün burada olmamızın nedeni de Müslümanlar bunu düşünsünler istiyoruz.

Düşünebilecekler mi?
Amacımız düşündürmek. Mesela Maide Suresi 32. Ayetinde şöyle der: "Bir insanı suçsuz yere öldürmek, bütün insanlığı öldürmek demektir." Sadece mazlumlara zulmedenleri Kuran tehdit eder. Yani dolayısıyla zalimler korksun, mazlumlar değil.

Özel Yetkili Mahkemelerin, karaciğer kanseri Prof. Fatih Hilmioğlu'nun tedavisinin engellemesine ne diyorsunuz?
Kabul edilemez. Ben bütün bunların Türkiye'de eyalet sistemine geçişi ve Başkanlık sistemini gerçekleştirmek için yapılan operasyonlar olduğunu düşünüyorum.

AKP iktidarının Suriye politikasına yorumunuz nedir?
ABD emperyalizmi, Suudi ve Katar sermayedarları Türkiye'yi Suriye'de tetikçi olarak kullanıyor. Biz bu politikada Suriye halkının kendi kaderini belirlemesinden yanayız.

KARŞI DEVRİM İKTİDARDA!

Müslümanların genel sessizliğine sözünüz nedir?
Bakın İslam karşı devrime uğramıştır. Hazreti Peygamberimiz gözlerini kapar kapamaz, karşıdevrim harekete geçmiştir. Bu karşı devrim, 2013 hala iktidardadır. Yoksa insanlık bu şekilde olmazdı. Suriye'de, Irak'ta, Mısır'da, Libya'da kendilerine Müslüman diyen insanlar birbirlerini bu şekilde kesip öldürmezlerdi.

Başbakan Erdoğan'ın ‘Kardeşim' dediği Esad'ı şimdi devirmeye kalkması?
Tabii ki bunların siyasi kıbleleri Amerika, Siyonizm ve rant olunca, dolayısıyla emperyalizmin politikalarını öyle uygulamaları gerekli gördü.

Hrant'ın katledilmesinin sizce anlamı?
Masum bir insan, sırf Ermeni olduğu için öldürülmüştür. Hiç kimse inancından, düşüncesinden ve ırkından dolayı öldürülemez. Biz zaten buna karşı olduğumuz için buradayız.

OSMANLICILIKTAN PADİŞAHLIĞA

Neden vicdan hareketi?
Vicdan ‘buluşma yeri' demektir. Dolayısıyla vicdan sahibi olan insan hiç kitap bile okumasa haklıyla haksızı, doğru ile yanlışı ayırabilir. Ama kapitalizm, emperyalizm ya da günümüzdeki abdestli kapitalistler, bu gerçeği iğdiş ediyor. Mesela AKP neden ötekileştiriyor insanları?

Sizce nedeni?
Ben 48 yaşımdayım. Bugüne kadar hiçbir Başbakan insanlarımızı Erdoğan'ın yaptığı gibi bir ayırıma tabii tutmadı. Erdoğan ise emekçisinden televizyon dizilerine kadar müdahale ediyor. Böyle şey olur mu?

Başbakan nasıl olmalı sizce?
Başbakan engin gönüllü olur. Kızdığı insanları işten attırıyor. Bu yanlış. Onun da yaşamaya hakkı var, çoluğu çocuğu var. Bir Başbakan olarak kendinden güçsüz insanların ekmeğiyle oynaması olabilir mi? Siz kendiniz de basının içindesiniz, basının halini görüyorsunuz.. Dolaysıyla Başbakan kendisine oy verenleri koruyup oy vermeyenleri tehditle kendi politikalarına tabii kılarak asimile ederek yeni Osmanlıcılık politikasıyla padişahlığını ilan etmek istiyor.

Başbakan neden padişah olmak istiyor?
Çünkü bu emperyalizmin 24 Ocak kararları ile başlattığı ve 12 Eylül darbesiyle uygulanmaya koyduğu, solu ve üniversiteyi tasfiye ettiği uzun soluklu bir politikanın hedefiydi. Bu projeyle 28 Şubat sürecinde Müslüman kitle de iğdiş edilerek, onun yerine emperyalizmle uyumlu abdestli kapitalistler Türkiye de iktidara getirilmiştir. Baktığınızda 28 Şubat sürecinde Koç ve Ülker Grubu iki zıt kutup! Ama bu abdestli kapitalistler, kamuya ait kurumları Koç ve Ülker Grubu'na peşkeş çekmekten kaçınmadılar. Koç da bununla ilgili bir açıklama yapmıştır.

Nasıl bir açıklama?
‘Başkanlık sisteminin Türkiye için çok faydalı olduğuna' dair.. Dolayısıyla biz bu fotoğrafı görüyoruz ve bu fotoğrafı yırtana kadar da bu gerçeği halka anlatmaya devam edeceğiz.

‘KİTABIMIZ ADALETİN OLDUĞU YERDE OLMAMIZI İSTER'

İhsan Eliaçık olarak, bugünü kısaca değerlendirebilir misiniz?
Biz bugün Hrant için, adalet için, eşitlik için buradayız.

Eşitlikten kastınız?
Eğer bir ülkede ayrıştıranlar, Müslüman bir ülke olduğumuza göre, gayri Müslimler, Kürtler, Aleviler ötekileştiriliyorsa, bunlar Hrant'ın tabiriyle ‘Güvercin tedirginliği içinde'lerse orada adalet yoktur. Bizim kitabımız adaletin olduğu yerde, ezilenlerin, zayıfların, kimsesizlerin olduğu yerde olmamızı ister. Biz de bunun için buradayız.

"AKP rantın Müslümanlar Hrant'ın yanında" derken dikkat çektiğiniz nedir?
Şimdi AKP dediğimiz olay, Türkiye'de bir rant bölüşümü, siyasetteki yağma ve çapulun devam etmesidir. Şimdi de bunu Müslümanlar eliyle yapılmasını ifade ediyor. Biz bu gidişata ve sürece karşı çıkıyoruz. Zayıfın, ezilenin yanında yer alıyoruz. Onu ifade ediyor.

Çok teşekkür ederim Sayın Eliaçık..
Asıl ben teşekkür ediyorum...

YURT- Pazar 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…