Heysem Menna: 'Suriye’nin Dostları' sadece kendi çıkarlarının dostlarıdır

24 Ocak 2013
Heysem Menna: 'Suriye’nin Dostları' sadece kendi çıkarlarının dostlarıdır

Ulusal Koordinasyon Kurulu Genel Koordinatörü Heysem Menna, Suriyelilerin kendilerine "Suriye'nin Dostları" adını veren ülkelerin ihanetine uğradığını söyledi. Koordinasyon Kurulu, muhalif bir şahsın başkanlığında kurulacak geçiş hükümetine muhaliflerin yanı sıra elleri Suriye halkının kanına bulaşmamış yönetim yanlısı şahısların da katılabileceğini savunuyor.

El Alem televizyonuna Ulusal Koordinasyon Kurulu'nun diasporadaki genel koordinatörü Heysem Menna, tüm Suriyelilerin "Suriye Dostları"nın ihanetine uğradığını düşündüğünü belirterek "Suriye halkı, kendilerini Suriye Halkının Dostları" olarak niteleyen tarafların ihanetine uğradığını düşünmektedir. Onlar aslında Suriye'nin dostu değillerdi. Onlar, kendi çıkarlarının dostlarıydılar. Onlar, kendi projeleri doğrultusunda çalışanları kabul ederler. Tunus'taki ilk toplantıda bunu söyledik. Onlardan yardım beklemeyin. Size tek bir yardım bile göndermeyeceklerdir. Bizi doğrulayan olmadı o zamanlar" dedi.

Doha'da kurulan Ulusal Koalisyon'un tüm Suriyeli muhalifleri değil muhaliflerin sadece bir kısmını temsil ettiğini ifade eden Menna, "Koalisyon, kendisini tanıyan ülkeleri hoşnut edecek siyaseti benimsedi. Koalisyon, diğer muhalifleri Suriye içerisindeki ağırlığını dikkate alarak muhatap almalıdır. Başka ülkelerden elde edebildiği finansa göre değil" dedi.

Suriye'deki krizin siyasi yolla çözülmesi gerektiği çağrısını yineleyen Menna "Suriye'de değişim için silaha sarılmadan bir sonuç çıkmadı. Geçen zaman, bunun en iyi delili oldu" diye konuştu.

Tek yol siyasi çözüm

Öte yandan Ulusal Koordinasyon Kurulu, Suriye'de siyasi çözüm için uluslararası iradeyle ateşkesin sağlanması, yürütme ve yasama yetkilerini elinde bulunduracak geçiş hükümetinin kurulması çağrısını yineledi.

Ulusal Koordinasyon Kurulu (UKK) tarafından yapılan açıklamada, yerel ve bölgesel güçlerin, Suriye'nin ulusal çıkarlara yararı olmayan sadece kendi ajandalarını hayata geçirebilmek için Suriye'deki iç çatışmayı körüklediği, ülkenin kuzey doğusunda yaşanan Arap-Kürt çatışmasının, tehlikeli bir iç savaşın habercisi olduğu belirtildi.

Suriye yönetiminin milis güçlerine meşru bir kılıf bulma girişimini de iç savaş açısından tehlikeli bir gelişme olarak gördüğünü ifade eden Koordinasyon Kurulu, "Suriye yönetimi, bu milis güçlerin yaptıklarından sorumlu olacaktır" dedi.

Koordinasyon Kurulu, açıklamasının devamında Suriye'de ateşkesin sağlanmasından sonra siyasi tutukluların serbest bırakılması ve mültecilerin evlerine dönüşü için çalışma başlatılması çağrısında bulundu.

Koordinasyon Kurulu, muhalif bir şahsın başkanlığında kurulacak geçiş hükümetine muhaliflerin yanı sıra elleri Suriye halkının kanına bulaşmamış yönetim yanlısı şahısların da katılabileceğini, geçiş hükümetinin yeni anayasayı oluşturmasından sonra ülkeyi genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine götüreceğini belirtti. (ydh)

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…