Halkın direnişi sonuç verdi: Munzur Vadisi'nde HES'e iptal kararı

22 Ocak 2013
Halkın direnişi sonuç verdi: Munzur Vadisi'nde HES'e iptal kararı

Dersim (Tunceli) halkının farklı zamanlarda gerçekleştirdiği eylem ve protestolar ve onaları temsilen yapılan şikayetle açılan davada Ankara 8'inci İdare Mahkemesi, Munzur Vadisi'nde yapılması planlanan Bozkaya HES projesinin iptaline karar verdi. Karar diğer barajlar için emsal olacak nitelikte.

Munzur Vadisi üzerinde yapılması planlanan Bozkaya Hidroelektrik Santrali'nin (HES), bölgenin ekolojik dengesini bozacağını ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kararı alınmadan projenin hazırlandığı gerekçesiyle karşı çıkan ve projenin iptali için 22 kişinin avukatları aracılığı ile açtığı dava sonuçlandı.

Daha önce yürütmenin durdurulması kararını veren Ankara 8'inci İdare Mahkemesi davanın sonunda projenin iptaline karar verdi.

'EMSAL OLACAK KARAR'

Mahkeme kararı ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Avukat Özgür Ulaş Kaplan, mahkemenin verdiği bu kararla halkın barajlara karşı önemli bir zafer kazandığını belirterek, "Başvurularımız ve açtığımız davalar üzerine Munzur Vadisi'ndeki 3 ayrı baraj projesinin iptali için mahkeme yürütmenin durdurulması kararı vermişti.

Bozkaya HES için açtığımız davada mahkeme davayı esastan görüşerek çok önemli olan ve diğer barajlar için emsal olacak karar verdi. 13 Aralık 2013 günü Ankara 8'inci İdare Mahkemesi, Bozkaya Barajı ve HES projesinin hazırlanmasında ÇED onayı alınmadığı ve baraj projesinin hukuka aykırı olduğunu tespit ederek lehimize karar vererek Bozkaya HES projesini tümden iptal etmiştir" dedi.

Avukat Kaplan, Munzur ve Pülümür vadisinde birçok baraj projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) onayı alınmadan hazırlandığını ve baraj yapılmasına karar verildiğini de ifade ederek şunları söyledi:

"Bu amaçla bu barajların projelerinin de iptal edilmesini bekliyoruz. Bozkaya HES için alınan karar kesinlikle emsal bir karar olacaktır. Dersim'in kutsal mekanlarının bulunduğu ve Türkiye'nin en güzel vadilerinden olan birçok endamik bitki örtüsü bulunan Munzur ve Pülümür vadilerine baraj yapımlarının durdurulması Dersimliler için çok önemli bir karardır. Bizler vadilerimizin doğal haliyle kalması için hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdürmeye kesinlikle kararlıyız.''

Tunceli'deki baraj projelerinin çoğunlukla 1993 yılından önce hazırlandığı için o dönem baraj ve HES projeleri için ÇED onayı alınmasına gerek duyulmadığını söyleyen Avukat Özgür Ulaş Kaplan, "Mahkeme bunun hukuka uygun olmadığını günümüz kanunlarının geçerliği olduğunu belirti" diye konuştu. DHA

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…