O'na adalet borcumuz var..

19 Ocak 2013
O'na adalet borcumuz var..

ADALETİN OLMADIĞI YERDE, KİMSE BAŞI DİK GEZEMEZ.--Her adımı söylenmeyenlerle ve şiddetle yüklü bir coğrafyada, gerçeklerden ve barıştan konuşmak cesaret ister. Belletilenleri değil hakikati, alışılanı değil yeni ve tedirgin edici olanı arayanlar tehlikelidir. Tehlikededir kan davasına, kardeş kavgasına son vermek isteyenler.

Bu yaralı topraklara ekilmiş bir umut tohumu olan Agos'a ruhunu veren Hrand Dink, gözleriyle gördüğü tehlikenin üZerine gitmekten kaçınmadı. Kaçınmadı, çünkü bunu, yaşadığı cehennemi cennete çevirmeye talip olmanın bedeli olarak gördü.

İnsan evladının nihayetinde bir nefeslik canı var. Takdir-i ilahi, kader, alınyazısı, doğanın kanunu, adına her ne dersek diyelim, bu hayatın sonlu olduğu bilgisi, bizi, uzağına düştüğümüz insani özümüze bir nebze de olsa yaklaştırıyor.

O insani özün etkisiyle, yolumuzu kaybettiğimizde, içgörüsü yüksek olanlarımıza dönüyoruz umutla. Barışın ve adaletin yolunu gösterecek, yarınların sınavlarından geçebilmemizi sağlayacak anahtarları bize sunacak olan kadim bilgeliğe her daim ihtiyacımız var.

Hrand Dink, bizler için, Anadolu insanının asırların imbiğinden damıttığı o bilgeliği temsil ediyordu. İşte bu yüzden, onyıllardır süren ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan şiddetin nihayet sona erme ihtimalinin belirdiği şu günlerde, onun bizi bize yakınlaştıran insan sıcaklığını daha fazla özlüyoruz.

Böyle zamanlarda, onun bu ülke tarihinin bütün yükünü omuzlamışçasına, tüm detrlerimizin dermanını arayan çocuk saflığındaki ruhuna hep beraber ne kadar çok ihitiyacmız olduğunu hissediyoruz. Türkleri, Kürtleri, Ermenileri, hepimizi barıştıracak olan geleceğin hayalini gerçeğe dönüştürme arzusuyla nasıl yanıp tutuştuğunu anımsayıp dirençle doluyoruz bir kere daha.

Hrant Dink'in aramızdan alınmasından sonra sergilenen utanç verici hukuksuzluklar ise bu direnci köreltmiyor, aksine, adalet borcumuzu bize sürekli hatırlatan bir kamçıya dönüşüyor. Bu, hep beraber ödememiz gereken bir borç. Çünkü adaletin olmadığı yerde, kimse başı dik gezemez.

AGOS

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…