L. Sam: Müslümanız diyorlar, ama vicdansızlık had safhada

13 Ocak 2013
L. Sam: Müslümanız diyorlar, ama vicdansızlık had safhada

Toplum, siyaset, bürokrasi dindarlaştıkça baskı ve şiddet artıyor. 'hayvana, kadına, cezaevindekilere, yaşlıya şiddet uyguluyorlar; sorsan Müslümanlar' diyerek bu çelişkiyi cesaretle dile getiriyor sanatçı Leman Sam.

Sanatçı Leman Sam, CNN Türk'te Enver Aysever'in Aykırı Sorular programına konuk oldu. Sam, vicdana ilişkin yöneltilen soruya, "Bu ülkenin çoğu Müslüman diyorlar, ama vicdansızlık had safhada" dedi.

Dindar olmadığını söyleyen Sam, siyasi iktidarın kendisine "Müslüman" dediği bir ülkede zalimliğin ve vicdansızlığın söz konusu olduğunu ifade etti.

"BİR ZALİMLİKTİR GİDİYOR"

Leman Sam, şöyle konuştu:

"Ben dindar değilim, ama saygı duyarım herkesin inancına. Burası Müslüman ülkesi diyorlar, yüzde 99 diyorlar. İktidar çok Müslüman, halk Müslüman, bürokratlar çok Müslüman; yeterince Müslümanlık var ve bir zalimliktir gidiyor. Çocuğa, hayvana, kadına, yaşlılara, cezaevlerinde şiddet uygulanıyor. Sorduğunda ise Müslümanlar."

ATEİST DEDİLER, ÇOK ÜZÜLDÜM

Leman Sam, geçen yıl yaptığı bir söyleşide şöyle konuşmuştu:

İnsanlar benim için bir sözlükte "ateisttir" dediler, çok üzüldüm. Hayatımın hiçbir döneminde ateist olmadım, bunu tartışmaya cüret bile edemem. Benim kadar doğayı seven, bu kadar doğanın içinde olup da bu mucizeyi gören bir insanın 'tanrıtanımaz' olması mümkün mü?

Hayatımda hiçbir zaman Tanrı'ya isyan etmedim. Hep şunu söyledim, başıma gelen bu musibetler hep kendi hatalarımdan, iyilerse O'ndan. Ben O'nunla ilişkimde araya hiç kimseyi ve hiçbir şeyi koymam, direkt bağlantı kurarım.


 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…