Wall Street'i İşgal Et eylemcilerine 700 gözaltı!

5 Ekim 2011
Wall Street'i İşgal Et eylemcilerine 700 gözaltı!

Gözaltılara tepki sonucu gösteriler New York'tan diğer eyaletlere de taştı. Washington'da önceki gün binlerce kişinin katıldığı gösteride, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin tutuklanması istendi.

New York'ta  finans sermayenin merkezi Wall Street'te karşı haftalardır devam eden gösterilerde geçen hafta sonunda 700 kişi gözaltına alındı. Gözaltıları protesto etmek için Washington, Boston, San Francisco, Los Angeles, Denver ve Chicago'da da binlerce kişi sokaklara döküldü.

Göstericiler dün kentin merkezinde bulunan Brooklyn Köprüsü'nü işgal etti. Köprünün saatlerde trafiğe kapatılması eyleminde 700'un üzerinde gösterici gözaltına alındı. Gösteri yapmanın suç olmadığı ABD'de, polis, "ulaşımı engelleme" bahanesine dayandı.

.Wall Street'in kuzeyindeki Zuccotti Parkı'nda yaklaşık 3 haftadır kamp kuran Wall Street'i İşgal Et hareketi, ülkedeki ekonomik krizden banka ve finans kuruluşları ile yolsuzluğa bulaşmış ABD Kongresini sorumlu tutuyor. Haksız kazanç elde eden banka ve finans kuruluşlarına halktan toplanan vergilerin aktarılmasına son verilmesini istiyor.

Mortgage Krizi olarak da bilinen ekonomik krizin ardından İşsizlerin sayısının 14 milyonu bulduğu ABD'de ekonomik durgunluk geniş kitlelerde bir memnuniyetsizlik yaratmıştı. Ünlü hack grubu Anonymuş'un ön ayak olmasıyla bu memnuniyetsizlik işgal hareketlerine dönüşmeye başladı. Bir çok eyalete sıçrayan işgal eylemleri ekonomik adaletsizliğe ısaret eden ve geniş halk yığınlarının destek verdiği eylemler haline geldi. Önce de söylediğimiz gibi, bu eylemlere daha çok sosyal medya yer veriyor.

Eylemler yayılıyor

Gözaltılara tepki sonucu gösteriler New York'tan diğer eyaletlere de taştı. Washington'da önceki gün binlerce kişinin katıldığı gösteride, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin tutuklanması istendi. Boston'da Cuma günü 3 bin kişi Bank Of America şubesini işgal etti. İşgale müdahale eden polis onlarca kişiyi gözaltına aldı. San Francisco'da ise ‘Wall Street İşgal' hareketine destek amacıyla yüzlerce kişi Chase Bank'ın şubesi önünde gösteri yaptı.

Denver ve Chicago'da da benzer gösteriler yapılırken, Los Angeles'ta binlerce kişi, "Dolardan önce insan", "Televizyonlar yalan söylüyor", "Artık uyan", "Şirketler insan değil" yazılı pankartlar taşıdı.

‘Wall Street'i İşgal' hareketinin "yüzde 1'iden az zengin Amerikalılara karşı halkın yüzde 99'uyuz" sloganı birçok kesim tarafından destek görüyor. İşsizlik, sosyal güvencenin tahribi ve göçmen hakları konusunda da resmi politikalara karşı duran göstericilerin dile getirdiği itirazlara, onlarca göçmen örgütleri, sivil toplum örgütleri sahip çıktığı gibi sendikalar da destek vermeye başladı. 

**

Eylemciler, bugün öğleden sonra 3'te, kendilerine destek veren gruplar ile gözaltıları ve adaletsizliği protesto etmek için City Hall'den Foley Square'e yürüyeceklerini açıkladılar. Geçen hafta  Michalel Moore, Susan Sarandon ile filozof Noam Chomsky'nin destek verdiği eylemlere bugün de african-american yazar Amiri Baraka destek veriyor. 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…